30-05-2015 20:39

Με οδηγό τον Σμιτ ο Καναδάς

Ο Καναδάς νίκησε τη Βουλγαρία με 3-1 (25-20, 25-19, 22-25, 25-21) αγώνα του World League που έγινε στο Μπότεβγκραντ.
Οι Καναδοί φάνηκαν καλύτερα προετοιμασμένοι στο ξεκίνημα και πήραν ένα προβάδισμα που δεν χάθηκε ποτέ. Με τον Τζον Περέν να μπλοκάρει και τον Γκάβιν Σμιτ να σκοράρει, εκμεταλλεύτηκαν τις ελλείψεις της Βουλγαρίας και πήραν το πρώτο σετ.   Η ομάδα του Πλάμεν Κονσταντίνοφ, έριξε μεγάλο βάρος στο Νικόλοφ, καθώς δεν  υπήρχε δεύτερος να ακολουθήσει στο σκοράρισμα.

Στο δεύτερο σετ συνεχίστηκε το ίδιο μοτίβο. Ο Σμιτ πήρε άσσους, τη στιγμή που ο Νικόλοφ έκανε λάθη στο σερβις. Ο πασαδόρος του Καναδά, Τάιλερ Σάντερς έκανε καλή δουλειά, και από την άλλη ο Κοντσταντίνοφ άλλαξε το δικό του. Αυτό δεν βοήθησε και οι Καναδοί έκαναν το 2-0 με 25-19.

Στη συνέχεια, τα αβίαστα λάθη βοήθησαν τον Καναδά να πάρει προβάδισμα στο τρίτο σετ, όμως στο τέλος, μια επίθεση του Σκρίμοφ και έν μπλοκ του Αλεξίεφ διαμόρφωσαν το 25-22 και έδωσαν ελπίδα στη Βουλγαρία.  Μάλιστα ήταν κοντά και στο 4ο σετ αλλά στο τέλος μια λύγισε από τις επιθέσεις και τα σερβίς του Σμιτ

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Κονσταντίνοφ): Σκρίμοφ 6, Νικόλοφ Βλάντιμιρ 20, Τοντόροφ 11, Πέντσεφ 8, Νικόλοφ Νικολάι, Αγκόντσεφ / Σαλπάροφ (λ), Μπρατόεφ Γκιόργκι, Μπρατόεφ Βαλεντίν 1, Αλεξίεφ 9
ΚΑΝΑΔΑΣ (Χογκ): Σάντερς 3, Περέν 13, Νταφ 8, Βαν Λάνκβελτ 8, Σμιτ 26, Βιγκρας 7  / Μάρσαλ (λ), Βέρχεφ, Ντερόκο 1, Βαν Μπερκελ