30-05-2015 13:41

Και με ανατροπή η Πολωνία

Η Παγκόσμια πρωταθλήτρια Πολωνίας, φαντάζει ανίκητη καθώς νίκησε για δεύτερη φορά  την Ρωσία για το WorldLeague. Μόνο που αυτή τη φορά χρειάστηκε να κάνει την ανατροπή για να επικρατήσει με 3-2 (25-19, 24-26, 20-25, 25-19, 18-16) στο Γκντανσκ.
Οι Πολωνία πήρε το πρώτο σετ ξεκινώντας τον αγώνα με την σύνθεση του προηγούμενου αγώνα ενώ η Ρωσία επιστράτευσε του Κολοντίνσκι, Σμόλιαρ, Μαρκίν, κάτι που δε βοήθησε. Οι Μπιριούκοφ, Σιβοσέλεζ προσπάθησαν να βοηθήσουν την ομάδα τους, αλλά  η Πολωνία ήταν κυρίαρχη με τους Μίκα και Κούρεκ έκανε το 1-0.

Η Ρωσία βελτιώθηκε στην άμυνα και πήρε το δεύτερο σετ. Το παιχνίδι τους βελτιώθηκε  και ο Σιβοσέλεζ συνέχισε να είναι αξιόπιστος κάνοντας το 21-19. Η Πολωνία ισοφάρισε σε 22-22 αλλά ένα μπλοκ στον Κουρεκ διαμόρφωσε το 24-26.

Στο 3ο σετ ήταν και πάλι ο Σιβοσέλεζ που  βοήθησε τη Ρωσία που μετά το 17-18 έκανε ένα επιμέρους 7-3 και έκανε το 1-2 στα σετ.  Όμως η Πολωνία επέστρεψε και πήρε σημαντικό προβάδισμα με 17-12 στο 4ο σετ.  Ο Μπούσζεκ αποτέλεσμα μια καλή κίνηση από τον πάγκο και ο Μίκα διατήρησε το… μομέντουμ  των γηπεδούχων που πήραν δύναμη από την υποστήριξη των 9.000 θεατών στο Γκντανσκ.

Το ντέρμπι πήγε στο τάι μπρέικ όπου το 12-8 της Πολωνίας έγινε 12-12 με τα σερβις του Μιχαΐλοφ. Τελικά τα ματς κρίθηκε στον πόντο, χάρη σε μια άουτ επίθεση του Μιχαΐλοφ.

ΠΟΛΩΝΙΑ (Αντιγκά): Κούρεκ 23, Βρόνα 6, Λόμαζ 2, Κούμπιακ 5, Μίκα 21, Μπιένιεκ 10 / Ζατόρσκι (λ), Γιάροζ, Ντρζίζγκα 2, Μοζντζονεκ, Μποσζεκ 6

Ρωσία (Βορόνκοφ): Αστσεφ 7, Μιχαΐλοφ 15, Σάβιν 9, Κολοντίνσκι 4, Μαρκιν, Σμόλιαρ 6 / Βεμπόφ (λ), Ομπμοτσάεφ (λ), Μπιριούκοφ 16, Σιβοσέλεζ 10, Μπούτκο 1, Μορόζ 2