04-03-2015 01:24

Αναζητά ένα θαύμα ο Εθνικός

Ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης προδόθηκε από τα λάθη του και ηττήθηκε με 3-0 από την Μπενφίκα στην στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων που έγινε στη Λισαβόνα για την φάση των 8 του Τσάλεντζ Καπ ανδρών. Πλέον για να προκριθεί χρειάζεται νίκη με 3-0 ή 3-1 και επικράτηση στο χρυσό σετ. Η ρεβάνς της Αλεξανδρούπολης θα διεξαχθεί στις 11 Μαρτίου και ώρα 20.00.
Το πρώτο σετ ήταν μονόλογος των Πορτογάλων, οι οποίοι έκοψαν κάθε επιθετική προσπάθεια των παικτών του Εθνικού με το άψογο μπλοκ τους. Με υποδειγματική υποδοχή, σχεδόν αλάνθαστο σέρβις και τον Γκασπάρ σε μεγάλο πρωταγωνιστή, οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή του σετ τη διαφορά ασφαλείας που ζητούσαν, φτάνοντας εύκολα στη νίκη με 25-18.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτες του Σάκη Μουστακίδη εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και κατάφεραν για πρώτη φορά στο παιχνίδι όχι μόνο να ισοφαρίσουν (17-17), αλλά και να πάρουν κεφάλι στο σκορ (17-18). Από εκείνο το σημείο και μετά το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ρώσικη ρουλέτα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο μέχρι το τέλος. Ωστόσο η εμπειρία των Πορτογάλων ήταν αυτή που μίλησε και με τους Φλάβιο Κρουζ, Ονόρε και Σουάρες, πήραν τους δυο τελευταίους πόντους φτάνοντας στο 25-22.

Οι παίκτες του Εθνικού μπήκαν στο τρίτο σετ πιο αποφασισμένοι και πήραν από την αρχή μέχρι και τα μέσα του σετ, προβάδισμα (0-2, 5-6, 9-11). Ωστόσο οι Πορτογάλοι αντέδρασαν, ο Γκασπάρ δικαιολόγησε απόλυτα τον τίτλο του κορυφαίου παίκτη του αγώνα και ο Εθνικός γνώρισε την ήττα και στο τρίτο σετ.

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-18
2ο σετ: 8-3, 16-11, 21-19, 25-22
3ο σετ: 7-8, 16-13, 21-18, 25-19

Οι πόντοι της Μπενφίκα προήλθαν από 1 άσσο, 50 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 1 άσσο, 35 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων.

τα σετ: 3-0 (25-18, 25-22, 25-19)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ(Ζαρντίμ): Σίλβα Ρέις 8 (6/11 επ, 2 μπλοκ, 82% υπ -46% άριστες), Γκασπάρ 21 (20/30 επ, 1 άσσος), Ονόρε 12 (10/17 επ, 2 μπλοκ), Κρουζ 9 (9/17, 67% υπ -33% άριστες), Ζελάο 7 (3/7 επ, 4 μπλοκ), Μαργκαρίντο 2 (1/1 επ, 1 μπλοκ) / Κασας (λ, 77% υπ -62% άριστες), Ντίαζ, Περίνι.

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Δαλακουρας Κ 1 (1/7 επ, 81% υπ - 52% άριστες), Μίχαλι 8 (4/10 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπάζογλου 5 (5/9 επ), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ), Δαλακούρας Αν 11 (10/19 επ,1 μπλοκ, 79% υπ - 64% άριστες), Άντριτς 14 (13/32επ, 1 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 61% υπ - 50% άριστες), Δημητριάδης 1 (1/1 επ), Κιοσης 1 (μπλοκ), Κοντοστάθης