• JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 1734
15-02-2015 18:56

Με σερβίς και μπλοκ ο Ηρακλής Κηφισιάς πήρε «τετράποντο» ανόδου

Την κατάλυψη της κορυφής του πρώτου ομίλου της Α2 Γυναικών πανηγυρίζει ο Ηρακλής Κηφισιάς μετά τη νίκη του επί του Αστέρα Αγίου Δημητρίου με 3-1 στο Ζηρίνειο.

Η ομάδα των βορείων προαστίων με όπλο το εξαιρετικό μπλοκ και το σερβίς επιβλήθηκε του Αστέρα στο μεγάλο ντέρμπι κορυφής. Ουσιαστικά πήρε τετράποντο καθώς κατάφερε να ανατρέψει την ήττα του πρώτου γύρου με 3-2 σετ και έχει πλεονέκτημα στην κορυφή της βαθμολογίας. Κορυφαία για την ομάδα του Χουντουμάδη ήταν η Σπανού με 16 πόντους, ενώ για τον Αστέρα η Νούσια με 20. Το παιχνίδι είχε μεγάλο ενδιαφέρον μετά το δεύτερο σετ, και οι δύο ομάδες έπαιξαν βόλεϊ υψηλού επιπέδου, μπροστά σε φίλους και των δύο, αλλά και προπονητές της Α1 που βέθηκαν στο Ζηρίνειο να παρακολουθήσουν το ντέρμπι της κορυφής.

Ο Ηρακλής Κηφισιάς παρά την χαμένο πρώτο σετ, το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες, επέστρεψε δυναμικά στον αγώνα και έκανε το 1-1. Πήρε εύκολα το τρίτο σετ και το τέλος κρίθηκε ξανά στις λεπτομέρειες με τις παίκτριες του Χουντουμάδη να μειώνουν σημαντικά τα λάθη τους και να δυσκολεύουν πολύ την αντίπαλο σε άμυνα και υποδοχή.

Τα κορίτσια του Χουντουμάδη πέτυχαν 13 άσσους, 11 μπλοκ, ενώ είχαν 40 εύστοχες επιθέσεις και 29 λάθη. Αντίθετα οι φιλοξενούμενες είχαν 8 άσσους, 5 μπλοκ, 49 εύστοχες επιθέσεις και 41 λάθη.

Τα σετ: 3-1 (23-25, 25-22, 25-16, 26-24)

ΓΣΚ ΗΡΑΚΛΗΣ (Χουντουμάδης): Σπανού 16, Χρυσομάλλη 3, Κάστανου 5, Γεωργιάδου 14, Κορναράκη 2, Γκρέκα 13 / Αγγελοπούλου (λ - 52% υπ. - 24% αρ.), Κόνιαρη 7, Λύρα (λ), Λάβδα, Νικολογιάννη, Γκουντιμένκο 4.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΓΙΟΥ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ (Φιλιππάτος): Μαλουσάρη Ζ. 5, Φραγκιαδάκη 13, Αντουβά 7, Χριστοδούλου 10, Νούσια 20, Μαλουσάρη Ο. 7 / Παπαδάκη (λ 48% υπ. - 24% αρ.), Χέλιου, Κουτροπούλου.

*Θα αναρτηθούν βίντεο με φάσεις του αγώνα και δηλώσεις.