17-12-2014 00:55

Το όνειρο βρίσκεται στη Νάξο

«Πανναξιακάρα δεν σταματώ να τραγουδώ ποτέ» θα φωνάζουν πάλι στη Νάξο, με την ομάδα του Ζόραν Κόβαζιτς να γράφει ιστορία, καθώς παρά την ήττα με 3-2 από την Νοσατέλ, πήρε την πρόκριση στις 16 καλύτερες ομάδες του Τσάλεντζ Καπ. Το όνειρο συνεχίζεται για τις ναξιώτισσες καθώς ο στόχος των δύο σετ επετεύχθη και το τελικό 3-2 δεν είχε... σημασία.

Ο επόμενος αντίπαλος θα γίνει γνωστός την Πέμπτη (18/12), με την Χάποελ Κφαρ Σάμπα να υποδέχεται την Λε Κανέτ. Στον πρώτο αγώνα η Λε Κανέτ επικράτησε 3-0. Ο πρώτος αγώνας για τους «16» θα διεξαχθεί στην έδρα του Πανναξιακού το διάστημα 13/15 Ιανουαρίου κι ο επαναληπτικός μια εβδομάδα αργότερα στην Γαλλία ή το Ισραήλ.

Εκπληκτικές οι Διώτη, Τσβετάνοβα που πρόσθεσαν 22 πόντους στο ενεργητικό τους, με την διαγώνια του Πανναξιακού να τους πετυχαίνει σε τρία μόλις σετ.

Στο πρώτο σετ, η Νοσατέλ αν και πήρε το αρχικό προβάδισμα, ο Πανναξιακός μπήκε με κεφάλι στο σκορ στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ (8-6) και σιγά σιγά βρήκε τον ρυθμό του. Ένα επιμέρους 8-1 έκανε το 16-7 για να καταλήξει εύκολα το σετ στη Νάξο, για το πρώτο βήμα (25-17).

Αν και άργησε, η Νοσατέλ ξύπνησε, κατάφερε να ξεφύγει από νωρίς στο σκορ για να φτάσει στην ισοφάριση με 25-14.

Αποφασισμένος να τελείωσει νωρίτερα την «μπουγάδα» ο Πανναξιακός μπήκε με σθένος στο τρίτο σετ. Βρέθηκε καθόλη την διάρκεια του, μπροστά στο σκορ, ισοφαρίστηκε αλλά εν τέλει το κατέκτησε (25-22), για να γίνει και το σημαντικότερο στην ιστορία του στα Ευρωπαϊκά Κύπελλα.

Τα δύο επόμενα πήγαν στην Νοσατέλ, με τον Πανναξιακό να παλεύει μέχρι το τέλος, εξού και η ήττα στο νήμα με 15-13 στο τάι μπρέικ.

Τα σετ: 3-2 (17-25, 25-14, 22-25, 25-21, 15-13)
ΝΟΣΑΤΕΛ (Σόουζα): Ντα Σίλβα 12 (10/29 επ, 2 μπλοκ, 45% υπ - 30% άριστες), Κουρ 5 (2/4 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Φίελντ 12 (4/13 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Βίγκερ 11 (10/36 επ, 1 μπλοκ), Λουφτ 10 (7/45 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 39% υπ - 25% άριστες), Μποκέτσου 16 (13/19 επ, 3 μπλοκ) / Χένρικσεν (λ, 38% υπ - 13% άριστες), Γκιρολάμι (λ, 57% υπ - 29% άριστες), Μπούλιαρντ 2 (1/1 επ, 1 άσσος), Γκίραρντ 1 (1 μπλοκ), Σεν 4 (3/12 επ, 1 μπλοκ, 55% υπ - 18% άριστες)

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Κόβαζιτς): Σαλούστρου 7 (5/10 επ, 2 μπλοκ), Διώτη 22 (19/46 επ, 3 μπλοκ, 47% υπ - 20% άριστες), Τσέσλιαρ 3 (1 άσσος, 2 μπλοκ), Τοτσίδου 13 (11/47 επ, 2 μπλοκ, 47% υπ - 35% άριστες), Εμμανουηλίδου 3 (2/8 επ, 1 μπλοκ), Τσβετάνοβα 22 (16/45 επ, 1 άσσος, 5 μπλοκ) / Κελεσίδου (λ, 57% υπ - 32% άριστες), Κιουτσιούκη 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γιόβιτς 7 (6/17 επ, 1 μπλοκ), Πασσιά 2 (2 άσσοι), Πολίτη 1 (1 άσσος, 17% υπ - 8% άριστες)