22-11-2014 22:21

Οι Μακεδόνες το «ντέρμπι» της πόλης, βυθίζεται ο Ηρακλής

Τη δεύτερη νίκη τους (και πάλι σε τοπικό ντέρμπι) στη φετινή σεζόν πανηγύρισαν οι Μακεδόνες, που κέρδισαν με 3-1 τον Ηρακλή, βυθίζοντας ακόμη περισσότερο τις Κυανόλευκες. Σε ελεύθερη πτώση ο Ηρακλής, εβδομη ήττα σε επτά αναμετρήσεις για τα κορίτσια του Γηραιού.

Με τις δύο ομάδες να κατακτούν εύκολα από ένα σετ, το κομβικό σημείο του αγώνα ήταν το τρίτο σετ όπου ο Ηρακλής προηγήθηκε με 11-15 και έδειχνε ικανός για την ανατροπή, ωστόσο ένα σερί 7-0 των γηπεδούχων από το σερβίς έφερε το σκορ στο 18-15 χωρίς οι φιλοξενούμενες να μπορέσουν να επανέλθουν ενώ στο δ' σετ οι Μακεδόνες ξέφυγαν από νωρίς και έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Σκουλικάρης: «Ήταν ένα μέτριο ματς με πολύ άγχος και από τις δύο πλευρές αλλά στο 3ο και 4ο σετ κρατήσαμε την τακτική μας στο σερβίς και πήραμε τη νίκη. Βρήκαμε την συγκέντρωση μας και πετύχαμε τον στόχο μας

Ορφανός: «Δυστυχώς κάποια εύκολα λάθη μας στοίχισαν αρκετά και δεν μας επέτρεψαν να πάμε τουλάχιστον στο τάι μπρέικ. Αυτά τα λάθη χωρίς πίεση ήταν το μεγαλύτερο μας πρόβλημα μετά το πρώτο σετ όπου δεν είχαμε καθόλου υποδοχή».

Τα σετ: 25-15, 17-25, 25-22, 25-17

ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ (Σκουλικάρης): Αλεξάκου 13 (5/22 επ., 5 άσοι, 3 μπλοκ, 47% υπ. – 42% άριστες), Νέβιλ 21 (19/47 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πολυνοπούλου 9 (5/10 επ., 4 μπλοκ), Δρακουλίδου 9 (5 άσοι, 4 μπλοκ), Σπανού 3 (1/1 επ., 2 μπλοκ), Γάτση 13 (11/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 30% υπ. – 26% άριστες), Αναγνώστου –λ (60% υπ. – 60% άριστες) / Μυρίδου –λ, Χαραβελούλη, Κόλλια 1 (1 άσο), Καραφουλλίδου 1 (1 άσο), Γιαννούλη

ΗΡΑΚΛΗΣ (Ορφανός): Βέλλιου 15 (12/34 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 34% υπ. – 25% άριστες), Στεφανίδου 5 (4/10 επ., 1 μπλοκ), Φερέιρα 2 (2/7 επ.), Αλτίνη 19 (12/39 επ., 2 άσοι, 5 μπλοκ), Πάντεβα 5 (3/17 επ., 2 άσοι, 35% υπ. – 26% άριστες), Καραφουλλίδου 6 (5/12 επ., 1 άσο), Παλτιμσίζογλου -λ (57% υπ. – 43% άριστες) / Δαμιανίδου, Καλαϊτζίδου, Δάρδα