24-10-2014 22:54

Νίκες για Καζάζη, Αγγελόπουλο

Η πρωταθλήτρια Ανόρθωση δεν αντιμετώπισε δυσκολίες στο Παραλίμνι από την νεοφώτιστη ομάδα και κέρδισε το παιγνίδι με 3-0 σετ (25-14, 25-15, 25-17) ξεκινώντας νικηφόρα το νέο πρωτάθλημα. Η ομάδα του Νίκου Αγγελόπουλου ήταν ανώτερη ενώ η ομάδα της Ε.Ν.Παραλιμνίου πάλεψε όσο μπορούσε.

Ο Παφιακός δυνατός στην έδρα του νίκησε καθαρά την Αναγέννηση Δερύνειας με 3-0 σετ και ξεκίνησε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο το νέο πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Στέλιου Καζάζη έπαιξαν πολύ καλά έχοντας απέναντί τους ένα δυνατό αντίπαλο. Η ομάδα του Αντώνη Παπαδόπουλου έκανε ότι μπορούσε για να κερδίσει κάτι από αυτό το ματς αλλά ο Παφιακός ήταν πιο αποφασιστικός και πήρε και τα τρία σετ με 25-21, 25-20, 25-19.

Μεγάλο ματς έγινε στη Λεμεσό και στη αίθουσα "Σπύρος Κυπριανού" όπου η Pokka ΑΕ Καραβά μετά από πολύ καλή εμφάνιση νίκησε την δυνατή Ομόνοια με 3-1 σετ. Παίχθηκε πολύ καλό βόλεϊ και από τις δύο ομάδες με συνεχείς εναλλαγές στο σκορ σε όλα τα σετ πλην του τελευταίου όπου η ΑΕ Καραβά κυριάρχησε. Στα τρία πρώτα σετ έγινε ένα αμφίρροπο παιγνίδι. Η ΑΕΚ πήρε το πρώτο με 25-21 αφού κατάφερε την κατάλληλη στιγμή να ανατρέψει το εις βάρος της σκορ. Η Ομόνοια καλύτερη στο δεύτερο το κέρδισε 25-20. Στο τρίτο σετ η ΑΕΚ πιο αποφασιστική στα κρίσιμα στάδια του σετ κατάφερε να επικρατήσει με 25-21 και στο τέταρτο σετ ήταν η κυρίαρχος και κέρδισε με 25-20 σημειώνοντας έτσι μια μεγάλη νίκη απέναντι στην φιλόδοξη φέτος Ομόνοια με 3-1.

Μεγάλη νίκη για το ΑΠΟΕΛ με 3-2 σετ επί της Νέας Σαλαμίνας σε ένα δραματικό παιγνίδι όπως εξελίχθηκε. Η ομάδα του ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε με 2-0 σετ (25-16 και 25-22) βάζοντας τις βάσεις για καθαρή νίκη, όμως η Νέα Σαλαμίνα αντέδρασε και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 2-2 παίρνοντας το τρίτο και τέταρτο σετ 25-22 και 25-21 και τα πάντα κρίθηκαν στο πέμπτο και τελευταίο σετ όπου το ΑΠΟΕΛ πιο ψύχραιμο και εύστοχο κατάφερε να το κερδίσει με 15-10 και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος.