23-07-2014 10:59

Πρώτη νίκη για την Κύπρο

Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε η Κύπρος στην προκριματική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Beach Volley, που διεξάγεται στη Λάρνακα.

Μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα, η ομάδα των Γιώργου Μοσχοβάκη και Ευάγγελου Παύλου επικράτησε με 2-0 σετ (21-18, 21-13) των Κροατών Περβάν και Ζελίκοβιτς και πήρε την πρόκριση για τον επόμενο γύρο, όπου θα αντιμετωπίσει τους Γερμανούς Ρούντολφ και Μπετζιέν στις 12:35.

Παράλληλα, στον Κυπριακό «εμφύλιο», η ομάδα των Έρικας Ζεμπύλας και Μαίρης Νάμι επικράτησε των Αλεξάνδρα Πόπα και Μικαέλλα Κοκκή με 2-0 σετ και πλέον στις 12:35 θα αντιμετωπίσει στον επόμενο γύρο τις Αυστριακές Μάχερ και Βέιλερ.

Τα σετ: 21-19, 21-14.

Αντίθετα, τον αποκλεισμό γνώρισαν οι Ελευθερία Χριστοδούλου και Πόλα Δημητρίου από την ομάδα της Αυστραλίας που αποτελείται από τις Μπελ και Κένταλ.

Η Κυπριακή ομάδα ηττήθηκε με 2-0 σετ (21-8, 21-10).

Νωρίτερα, δεν τα κατάφερε η πρώτη ομάδα από την Κύπρο που ρίχθηκε στο χορό των προκριματικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Beach Volley, αφού στο ένα από τα δύο παιχνίδια που άνοιξαν την αυλαία της σημερινής ημέρας ηττήθηκε από την ομάδα της Λευκορωσίας.

Συγκεκριμένα, η ομάδα των Άνδρεας Ττοoυλιά και Κατερίνας Λάμπρου, ηττήθηκε από τις Μπαμπένκα και Μιλεούσκαγια με 2-0 σετ μέσα σε 26 λεπτά.

Τα σετ: 21-10, 21-8.

Την ίδια τύχη είχε και η ομάδα Ανδρών κάτω των 21 ετών αποτελούμενη από τους Παντελή Χρηστίδη και Νικόλα Φιλίππου.

Στο παιχνίδι που διήρκεσε 42 λεπτά, η ομάδα μας ηττήθηκε με το ίδιο σκορ από την Ελληνική ομάδα των Ζήση και Γιαννέλη.

Τα σετ: 21-15, 21-12.