16-04-2014 22:56

Ρουμελιώτης και Σαρικεΐσογλου «τιμώρησαν» τον Άρη

Από την αρχή των πλέι άουτ φάνηκε ότι θα πουλούσε πολύ ακριβά το «τομάρι» της. Η Παναχαϊκή πραγματοποιώντας εκπληκτική εμφάνιση στο κλειστό της Μίκρας επικράτησε με 3-1 του Άρη βάζοντας τον σε μπέλαδες και την ίδια να έχει μειώσει στον πόντο την απόσταση από τους «κιτρινόμαυρους».

Πρώτος σκόρερ των πατρινών ο αρχηγός τους Νίκος Ρουμελιώτης με 30 πόντους έχοντας μάλιστα και 5 άσσους, ενώ ακολούθησαν οι Μπρίνκμαν και Γκοτς με 14 και 13 αντίστοιχα. Εκτός από τον Ρουμελιώτης, άλλος ένας πρώην παίκτης του Άρη, ο Μιχάλης Σαρικεΐσογλου έκανε μεγάλη εμφάνιση σε υποδοχή και επίθεση

Ο Άρης «προδόθηκε» από την υποδοχή του ενώ ο Αρμενάκης από τον Άρη έκανε ό,τι περνούσε από το χέρι του για να κρατήσει ζωντανη την ομάδα του.

Η ομάδα της Πάτρας μπήκε πιο συγκεντρωμένα στο πρώτο σετ. Το σερβις της έκανε δημιούργησε πολλά προβλήματα στον Άρη και πήρε προβάδισμα 3 πόντων (3-6). Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μείνουν στο παιχνίδι μέχρι το 16-16. Όμως ακολούθησε μπλακ άουτ για τον Άρη με αποτέλεσμα η Παναχαϊκή να πάρει το προβάδισμα στα σετ.

Ο Άρης μεταμορφώθηκε προς το καλύτερο στο δεύτερο σετ και πήρε κεφάλι από την αρχή (4-1), ενώ με το σερβις του Χαριτωνίδη η διαφορά μεγάλο σετ και το 10-6 έγινε 19-6. Όμως στο τρίτο σετ η καλή Παναχαϊκή επέστρεψε. Πήρε το προβάδισμα από την αρχή του (7-3, 8-4) και διατήρησε την υπέρ της διαφορά (14-9 και 21-16). Ο Άρης προσπάθησε να επιστρέψει με τον Ντάμποβιτς στον αγωνιστικό χώρο και μείωσε σε 22-21, αλλά η Παναχαϊκή είχε απάντηση και έκανε το 25-22.

Συγκλονιστικό ήταν το τέταρτο σετ της αναμέτρησης με τον Άρη πραγματικά να... αυτοκτονεί. Ενώ βρέθηκε μπροστά με 16-11, η Παναχαϊκή με τον Γκοτς στο σέρβις μείωσε σε 16-15, ο Άρης πήρε και πάλι στο προβάδισμα με δύο πόντους (20-18) , όμως η Παναχαϊκή με ένα σερί 7-0 με το Βλαχοστάθη στο σέρβις πήρε το σετ (25-20) και παράλληλα το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας

1ο σετ: 7-8, 15-16, 18-21, 22-25
2ο σετ: 8-4, 16-6, 21-9, 25-14
3ο σετ: 4-8, 10-16, 16-21, 22-25
4ο σετ: 8-7, 16-11, 20-21, 20-25

*Οι πόντοι του Άρη προήλθαν από 9 άσσους, 40 επιθέσεις, 19 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 9 άσσους, 50 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 1-3 (22-25, 25-14, 22-25, 20-25)

ΆΡΗΣ (Σπύρος Φίνος): Κυριακίδης 13 (10/17 επ, 3 μπλοκ, 81% υπ - 31% άριστες), Ντίνας 12 (5/7 επ, 7 μπλοκ), Παπαδημητρίου 8 (7/14 επ, 1 μπλοκ, 78% υπ - 33% άριστες), Χαριτωνίδης 5 (1/2 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Χατζηπαραδείσης 3 (3 μπλοκ), Αρμενάκης 22 (14/31 επ, 5 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκαράς (λ, 89% υπ - 33% άριστες), Ίλιτς, Γάτσης 2 (2/2 επ), Ντάμποβιτς 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 1 (1/4 επ, 86% υπ - 57% άριστες)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Γιώργος Λυκούδης): Γκοτς 13 (9/24 επ, 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 83% υπ - 50% άριστες), Σαρικεΐσογλου 6 (6/10 επ, 1 μπλοκ, 81% υπ - 38% άριστες), Λιβαθηνός 1 (1 μπλοκ), Μπρίνκμαν 14 (10/16 επ, 4 μπλοκ), Νίκος Ρουμελιώτης 30 (24/45 επ, 5 άσσοι, 1 μπλοκ), Παναγ. Ρουμελιώτης / Μέν. Ρουμελιώτης (λ, 70% υπ - 50% άριστες), Ντονας, Χριστιάς, Βασιλάκος, Πεφάνης.

Η εξέλιξη του αγώνα: ΕΔΩ

TO ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΩΝ PLAY OUT VOLLEYLEAGUE ΟΠΑΠ 2013-2014
1η Αγωνιστική Play Out
Τετάρτη 9/4/2014 Μίκρας 20.00: Άρης - Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-21, 22-25, 25-16, 25-22)
Διαιτητές: Γεωργιάδης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Μαυρίδης, Δρανίτσας. Γραμματεία: Καρακούλια
Τετάρτη 9/4/2014 Παναχαϊκής 20.00: Παναχαϊκή - Παναθηναϊκός 3-1 (26-28, 25-20, 25-18, 31-29)
Διαιτητές: Μυλωνάκης, Ονόπας. Παρατηρητής: Ιορδανίδης. Επόπτες: Γεράνιος, Λιναρδάτος. Γραμματεία: Δανιά.
2η Αγωνιστική Play Out
Γυμναστήριο Πανελληνίου 19.00: Παναθηναϊκός - Αρης 3-2 (15-25, 21-25, 25-17, 25-17, 15-9)
Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Κυριοπούλου. Παρατηρητής: Ράπτης. Επόπτες: Χρηστίδης Χρ., Καλομοίρης. Γραμματεία: Παπασηφάκη
Γυμναστήριο Αιγινίου 19.00: Νίκη Αιγινίου - Παναχαϊκή 2-3 (25-23, 25-27, 22-25, 25-23, 09-15)
Διαιτητές: Μπαντιανίδης, Ιωαννίδης. Παρατηρητής: Αντωνούλης. Επόπτες: Χριστοφορίδης, Κατσιούλης. Γραμματεία: Αναστασίου
3η Αγωνιστική Play Out
Γυμναστήριο Πανελληνίου 20.00: Παναθηναϊκός - Μ.Α.Σ. Νίκη Αιγινίου 3-1 (25-20, 25-21, 20-25, 25-20)
Διαιτητές: Βουδούρης, Βασιλειάδης. Παρατηρητής: Ακαρέπης. Επόπτες: Αντωνόπουλος, Καλομοίρης. Γραμματεία: Μητροπούλου.
Γυμναστήριο Μίκρας 20.00: Α.Σ.Άρης - Γ.Ε. Παναχαϊκή 1-3 (22-25, 25-14, 22-25, 20-25)
Διαιτητές: Γεωργουλέας, Κουτσούλας. Παρατηρητής: Κάλλης. Επόπτες: Δρανίτσας, Στεργιόπουλος Χρ. Γραμματεία: Παπαδοπούλου.

4. Νίκη Αιγινίου 3 18 (30-61) 0 3
*Η πρώτη ομάδα θα πάρει την 9η θέση της τελικής κατάταξης, η δεύτερη ομάδα την 10η θέση της τελικής κατάταξης, η τρίτη ομάδα θα πάρει την 11η θέση της τελικής κατάταξης και η τέταρτη ομάδα της βαθμολογίας θα καταταχθεί στην 12η θέση. Η 11η και 12η ομάδα θα υποβιβαστούν στην Α2 ανδρών.