16-04-2014 22:38

Ο Φοίνικας των ανατροπών

Άλλο ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στην Σύρο, που μετά το χθεσινό «θαύμα» του ο Φοίνικας ισοφάρισε πλέον την σειρά με τον Ολυμπιακό. Οι «πειρατές» επικράτησαν με 3-2 των «ερυθρολεύκων» και πλέον η σειρά μεταφέρεται εκ νέου στο Ρέντη την Τετάρτη του Πάσχα 23 Απριλίου.

Ο Φοίνικας μετά τους τελικούς του 2012 που ισοφάρισε την σειρά με τον Ηρακλή από το 2-0 σε 2-2 ( ο 5ος τελικός δεν έγινε ποτέ), έτσι και τώρα μένει να δούμε αν θα ολοκληρώσει αυτό που ξεκίνησε. Από την άλλη ο Ολυμπιακός μετά το 2-0 έχανε σταδιακά την δύναμη του και δεν κατάφερε να «τελειώσει» την σειρά στην Σύρο.

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Φοίνικας πήρε ένα προβάδισμα δύο πόντων (7-5) αλλά ο Ολυμπιακος με αλάνθαστη υποδοχή και αποτελεσματικό μπλοκ πέρασε μπροστά με 12-11. Στην συνέχεια με ένα σερί 3-0 έφερε το 15-12, για να έρθει η απάντηση της Σύρου για το 20-20. Ο Τακουρίδης έχασε τον πρώτο χρόνο και ο Γιορντάνοφ με φοβερή κόντρα επίθεση έκανε το +3 (23-20) που έκρινε και το σετ το οποίο τελείωσε 25-22 με πρώτο χρόνο του Κιόση.

Ίδια τακτική στον Ολυμπιακό και στο δεύτερο σετ που μετά το 5-5 έκανε ένα σερί 3-0 και ξέφυγε με 8-5. Οι «ερυθρόλευκοι» με σταθερό παιχνίδι και ελάχιστα λάθη δεν άφησε περιθώρια στον Φοίνικα. Ξέφυγε 16-11 και κράτησε τη διαφορά του +5 μέχρι το 22-17. Εκεί η επίθεση του Γιορντάνοφ, το λάθος του Τσέργα και ο άσσος του Καλντέιρα τελείωσαν το σετ 25-17 για το 2-0 σετ.

Από το 3ο σετ το σκηνικό άλλαξε άρδην. Ο Φοίνικας ξεκίνησε δυνατά με το σερβίς του και ξέφυγε 6-3. Μάλιστα εκεί οι συριανοί έκαναν χρήση του διαιτητικού βίντεο μετά από επίθεση του Τσας και δικαιώθηκαν καθώς ήταν μπλοκ άουτ από τα χέρια του Χριστοφιδέλη και όχι μπλοκ για τον Ολυμπιακό όπως δόθηκε αρχικά. Ακολούθησε και μπλοκ στον Χριστοφιδέλη για το 8-3 με το «Δ.Βικέλας» να παίρνει φωτιά. Ο Φοίνικας συνέχιζε να πιέζει την υποδοχή του Ολυμπιακού που κατέρρευσε. Η διαφορά άνοιξε στο 15-8 με τον άσσο του Τακουρίδη, ο Καζάζης έριξε στον αγώνα του Κοκκινάκη, Σωτηρίου αλλά ο Φοίνικας ασταμάτητος τελείωσε το σετ με +11 (25-14).

Η αντεπίθεση του Φοίνικα συνεχίστηκε και στο 4ο σετ, ενώ ο Ολυμπιακός έδειξε κουρασμένος και συνέχισε τα πολλά λάθη. Δύο από αυτά έγιναν από τον Γιορντάνοφ δίνοντας προβάδισμα στον Φοίνικα 6-4. ενώ ο Ντιάτσκοφ με πλασέ και ο Καλντέιρα με λάθος έφεραν τη διαφορά στο +4 (12-8). Το αποτελεσματικό σερβίς του Φοίνικα και το καλό μπλοκ έκαναν το 20-15 με τον Καζάζη να ρίχνει στον αγώνα τον Μαρούλη στη θέση του Κουρνέτα. Οι «ερυθρόλευκοι» μείωσαν 21-18 αλλά ο Ντιάτσκοφ έκανε το 22-18 και ο Τσας που πήγε στο σερβίς έκανε συνολικό σερί 4-0 και με το 25-18 ο Φοίνικας ισοφάρισε σε 2-2 εν μέσω αποθέωσης.

Στο 5ο σετ ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με προβάδισμα 5-3, 6-4 και 8-7 αλλά μετά το τεχνικό τάιμ άουτ η εικόνα του αγώνα άλλαξε. Με επίθεση του Ντιάτσκοφ, δύο μπλοκ πάνω στον Καλντέιρα και άσσο από τον Γιάνουσεκ ο Φοίνικας έκανε την έκρηξη του εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 11-8 η οποία ήταν και η καθοριστική καθώς ο Ολυμπιακός δε μπόρεσε να μειώσει και ο αγώνας τελείωσε με μπλοκ του Ντιάτσκοφ στον Γιορντάνοφ και πόντο από τον Πελεκούδα για το 15-11.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Μυλωνάκης

1ο σετ: 8-7, 13-16, 20-21, 22-25
2ο σετ: 6-8, 11-16, 16-21, 17-25
3ο σετ: 8-3, 16-9, 21-12, 25-14
4o σετ: 8-5, 16-13, 21-16, 25-18
5ο σετ: 3-5, 10-8, 12-9, 15-11

*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 7 άσσους, 66 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 53 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 26 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 3-2 (22-25, 17-25, 25-14, 25-18, 15-11)

ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τερζής 3 (2/3 επ, 1 μπλοκ), Τσας 24 (19/31 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ντιάτσκοφ 26 (22/31 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ, 57% υπ - 35% άριστες), Τακουρίδης 11 (6/10 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Πελεκούδας 8 (7/9 επ, 1 μπλοκ), Λάππας 6 (5/8 επ, 1 μπλοκ, 56% υπ - 17% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 81% υπ - 44% άριστες), Τσέργας, Γιάνουσεκ 7 (5/6 επ, 2 άσσοι, 44% υπ - 20% άριστες), Σφενδυλάκης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Δημήτρης Καζάζης): Χριστοφιδέλης 14 (13/29 επ, 1 άσσος, 62% υπ - 29% άριστες), Γιούρισιτς 7 (6/9 επ, 1 μπλοκ), Καλντέιρα 20 (16/32 επ, 4 άσσοι, 40% υπ - 20% άριστες), Κιόσης 9 (6/10 επ, 3 μπλοκ), Γιορντάνοφ 18 (15/34 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ, 74% υπ - 54% άριστες), Μαρούλης, Κοκκινάκης (25% υπ - 25% άριστες, Σωτηρίου 1 (1/3 επ)

Η εξέλιξη του αγώνα: ΕΔΩ

Ημιτελικοί - Θέσεις 3-4
1οι αγώνες - 10 Απριλίου
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σ. 3-0 (25-18, 25-22, 25-18)
Κηφισιάς - Εθνικός Αλεξ. 1-3 (22-25, 23-25, 25-19, 17-25)
2οι αγώνες -  11 Απριλίου
Ολυμπιακός - Φοίνικας Σ. 3-2 (25-21, 23-25, 28-26, 19-25, 17-15)
Κηφισιά - Εθνικός Αλεξ. 0-3 (20-25, 20-25, 17-25)
3οι αγώνες - Μ.Τρίτη 15 Απριλίου
Εθνικός Αλ. - Κηφισιά 3-0 (25-21, 25-23, 25-16) (νίκες: 3-0 - προκρίθηκε ο Εθνικός)
Φοίνικας Σ. - Ολυμπιακός 3-2 (20-25, 25-18, 21-25, 25-21, 24-22)
4οι αγώνες - Μ.Τετάρτη 16 Απριλίου
19.30: Φοίνικας Σ. - Ολυμπιακός 3-2 (22-25, 17-25, 25-14, 25-18, 15-11) (νίκες: 2-2)