Cannot find volleynews.v2/MEN/KHFISIA/2013-14/kifisia-ethnikos folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/MEN/KHFISIA/2013-14/kifisia-ethnikos/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38

Την ένατη νίκη του πέτυχε ο Εθνικός Αλεξανδρούπολης, αφού κέρδισε την Κηφισιά 3-0 στο Ζηρίνειο για την δέκατη αγωνιστική και παρέμεινε μόνος στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Η Κηφισιά έχασε για τέταρτη φορά στο πρωτάθλημα της Volleyleague, και για πρώτη φορά με 3-0.

Το παιχνίδι κρίθηκε στα δύο πρώτα σετ, στα οποία η Κηφισιά πίεσε αρκετά τους φιλοξενούμενους αλλά, στις λεπτομέρειες ο Εθνικός ήταν πιο αποτελεσματικός. Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ράιτς, Σιδηρόπουλος και Μιγιαήλοβιτς.

Η Κηφισιά έχασε για τέταρτη φορά στο πρωτάθλημα της Volleyleague, και για πρώτη φορά με 3-0. Για την ακριτική ομάδα ήταν η 9η νίκη της σε 10 αγώνες.
Στο πρώτο σετ η Κηφισιά ξεκίνησε δυναμικά και προηγήθηκε με 9-7 και 16-13 αλλά ο Μιγιαίλοβιτς βρήκε ρυθμό από το σερβίς και με δικό του σερί 3-0 έφερε την ισοφάριση 16-16. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 23-23. Ο Ντε Σόουζα έφερε την Κηφισιά σε σετ μπολ (24-23) αλλά ο Μιγιαΐλοβιτς ισοφάρισε 24-24 με επίθεση πάνω στον Σουλτανόπουλο. Με καλή άμυνα και επίθεση του Ράιτς ο Εθνικός έφτασε στο πρώτο σετ μπολ (25-24), αλλά ο Γιοβάνοβιτς ισοφάρισε για την ομάδα του Αρσειάδη. Ο Μιγιαΐλοβιτς με επίθεση και στη συνέχεια με άσσο τελείωσε το σετ 27-25 κάνοντας το 1-0 σετ.

Το ίδιο σκηνικό συνέβη και στο δεύτερο σετ με τον Εθνικό να έχει μπει με μεγαλύτερη όρεξη στο παρκέ και να πάρει ένα προβάδισμα δύο πόντων (14-12). Εκείνη την στιγμή ο Δεληκωστίδης τιμώρησε με κόκκινη κάρτα τον Νικολάκη και τον Μιγιαίλοβιτς μετά από μια λογομαχία τους στο φιλέ.  Με μπλοκ του Ανδρεάδη και του Δαλακούρα ο Εθνικός προηγήθηκε με 20-16 και έδειξε πως θα καθάριζε εύκολα το σετ. Η Κηφισιά ρισκάρισε στο σερβίς και χάλασε την υποδοχή του Εθνικού μειώνοντας σε 20-18, ενώ ο Γιοβάνοβιτς με δύο άσσους ισοφάρισε σε 22-22. Ο Ράιτς έφερε και πάλι σετ μπολ στον Εθνικό (24-23) και ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε 24-24. Ο Μιγιαΐλοβιτς έδωσε και πάλι προβάδισμα στην ακριτική ομάδα (25-24), ο Πρωτοψάλτης ισοφάρισε και το σετ κρίθηκε με άουτ σερβίς του Πρωτοψάλτη και μπλοκ του Ανδρεάδη στον Ντε Σόουζα για το 27-25.

Η κατάκτηση των δύο πρώτων σετ με 27-25 έδωσε στον Εθνικό αυτοπεποίθηση και μεγαλύτερη δυναμική, το σερβίς του πίεσε ακόμα περισσότερο την Κηφισιά και στο 3ο σετ ξέφυγε από την αρχή με 9-5, ενώ στο 13-10 ο Ράιτς έδωσε το δικό του ρεσιτάλ στο σερβίς και με σερί 4-0 κτόξευσε την διαφορά στο 17-10. Εκεί κρίθηκε και ο αγώνας καθώς η Κηφισιά προσπάθησε να κάνει την ανατροπή χωρίς να τα καταφέρει.

Διαιτητές: Δεληκωστίδης, Δανιηλίδου

Τα σετ: 0-3 (25-27, 25-27, 17-25)
1ο σετ: 8-5, 16-13, 19-21, 25-27
2ο σετ: 7-8, 13-16, 18-21, 25-27
3ο σετ: 5-8, 10-16, 14-21, 17-21

* Οι πόντοι της Κηφισίας προήλθαν από 2 άσους, 43 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 8 άσους, 39 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 31 λάθη αντιπάλων.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Αρσενιάδης): Νικολάκης 2 (1/2 επ, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ), Ντε Σόουζα 6 (6/11 επ, 59% υπ, 41% άριστες), Πρωτοψάλτης, 11 (10/15 επ, 1 μπλκ 65% υπ, 55% άριστες), Παπαγγελόπουλος 3 (3/8 επ), Γιοβάνοβιτς 21 (19/27 επ, 2 άσοι) / Ταμπουρατζής ( - 74% υπ – 52% άριστες), Κούνας, Μουρούτης, Κάπελλας

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Ράιτς 19 (14/21 επ, 4 άσοι, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 14 (10/14 επ, 4 ασοι, 60% υπ, 36% άριστες), Σιδηρόπουλος 1, Παπάζογλου 5 (3/6 επ, 2 μπλοκ), Δαλακούρας Α 9 (7/12 επ, 2 μπλοκ, 45% υπ – 18% άριστες), Ανδρεάδης 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ) / Δαρίδης (λ – 58% υπ – 33% άριστες), Δαλακούρας Κ