1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
13-08-2019 22:14

Πρωταθλήτριες Ευρώπης οι Λετονές που απέκλεισαν Αρβανίτη, Καραγκούνη

Με μία μεγάλη έκπληξη ολοκληρώθηκε το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα μπιτς βόλεϊ στη Μόσχα στο ταμπλό των γυναικών. Τον τίτλο κατέκτησαν οι «άσημες» Λετονές Τίνα Γκραουντίνα και η Αναστασία Κραφτσένκοβα οι οποίες ήταν Νο20 στο ταμπλό και κατάφεραν να κατακτήσουν τον τίτλο.

Στον τελικό η Τίνα Γκραουντίνα και η Αναστασία Κραφτσένκοβα νίκησαν τις Πολωνές Βοϊτάσικ, Κότσιολεκ (Νο4) με 2-0 (22-20, 21-19). Να σημειωθεί πως στη φάση των «16» οι Γκραουντίνα, Κραφτσένκοβα νίκησαν με 2-1 (28-26, 23-25, 15-09) τις Βίκυ Αρβανίτη, Πένυ Καραγκούνη και μπήκαν στην 8αδα. Στον ημιτελικό νίκησαν τις Ισπανίδες Λιλιάνα, Έλσα (Νο9) 2-1 (21-19, 19-21, 15-12). Στον άλλο ημιτελικό οι Βοϊτάσικ, Κότσιολεκ επικράτησαν των Ελβετίδων Χέιντεκ, Ντεπρέ (Νο15) με 2-1 (18-21, 21-18, 15-8). Το χάλκινο μετάλλιο πήραν οι Ισπανίδες Λιλιάνα, Έλσα που νίκησαν τις Χέιντεκ, Ντεπρέ 2-1 (13-21, 21-15, 21-19).

Final 1st Place
72 10-Aug 19:45 1 Graudina/Kravcenoka LAT [20] Wojtasik/Kociolek POL [4] 2-0 (22-20, 21-19) 0:40
Final 3rd Place
71 10-Aug 18:30 1 Liliana/Elsa ESP [9] Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15] 2-1 (13-21, 21-15, 21-19) 1:01
Semifinals
70 10-Aug 11:00 1 Wojtasik/Kociolek POL [4] Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15] 2-1 (18-21, 21-18, 15-8) 0:51
69 10-Aug 10:00 1 Liliana/Elsa ESP [9] Graudina/Kravcenoka LAT [20] 1-2 (19-21, 21-19, 12-15) 0:52
Quarterfinals
68 09-Aug 21:15 1 Kvapilova/Kubickova CZE [27] Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15] 1-2 (15-21, 21-18, 13-15) 0:52
67 09-Aug 20:15 1 Wojtasik/Kociolek POL [4] Stubbe, J./van Iersel NED [11] 2-1 (16-21, 21-16, 15-11) 0:49
66 09-Aug 19:00 1 Ittlinger/Laboureur GER [12] Graudina/Kravcenoka LAT [20] 1-2 (16-21, 21-17, 10-15) 0:46
65 09-Aug 18:00 1 Menegatti/Orsi Toth ITA [16] Liliana/Elsa ESP [9] 1-2 (20-22, 27-25, 11-15) 0:58
Round of 16
64 09-Aug 15:30 2 Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15] Behrens/Tillmann GER [5] 2-1 (21-16, 21-23, 15-11) 0:53
63 09-Aug 15:30 3 Jupiter/Chamereau FRA [23] Kvapilova/Kubickova CZE [27] 0-2 (21-23, 11-21) 0:33
62 09-Aug 14:30 3 Stubbe, J./van Iersel NED [11] Ludwig/Kozuch GER [18] 2-0 (21-18, 21-19) 0:37
61 09-Aug 14:30 2 Bocharova/Voronina RUS [19] Wojtasik/Kociolek POL [4] 1-2 (21-18, 17-21, 13-15) 0:42
60 09-Aug 14:30 4 Graudina/Kravcenoka LAT [20] Arvaniti/Karagkouni GRE [17] 2-1 (28-26, 21-23, 15-9) 0:53
59 09-Aug 13:30 3 Ittlinger/Laboureur GER [12] Placette/Richard FRA [32] 2-0 (21-16, 21-19) 0:34
58 09-Aug 13:30 4 Liliana/Elsa ESP [9] Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [14] 2-0 (21-12, 21-19) 0:32
57 09-Aug 13:30 2 Menegatti/Orsi Toth ITA [16] Birlova/Ukolova RUS [13] 2-1 (17-21, 21-18, 15-13) 0:53
Round of 24
56 09-Aug 10:30 4 Strbova/Dubovcova SVK [10] Behrens/Tillmann GER [5] 0-2 (17-21, 15-21) 0:34
55 09-Aug 10:30 3 Lehtonen/Ahtiainen FIN [21] Kvapilova/Kubickova CZE [27] 0-2 (14-21, 18-21) 0:33
54 09-Aug 10:30 2 Ludwig/Kozuch GER [18] Lobato/Amaranta ESP [25] 2-1 (21-10, 13-21, 15-8) 0:43
53 09-Aug 10:30 1 Wojtasik/Kociolek POL [4] Frolova/Ganenko RUS [31] 2-0 (28-26, 21-19) 0:40
52 09-Aug 09:30 1 Arvaniti/Karagkouni GRE [17] Bonnerova/Maixnerova CZE [30] 2-0 (21-11, 21-16) 0:28
51 09-Aug 09:30 2 Borger/Sude GER [6] Placette/Richard FRA [32] 1-2 (21-12, 19-21, 5-15) 0:44
50 09-Aug 09:30 3 Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [14] Betschart/Hüberli SUI [7] 2-1 (22-20, 19-21, 15-13) 0:53
49 09-Aug 09:30 4 Makroguzova/Kholomina RUS [8] Birlova/Ukolova RUS [13] injury team A  
Pool H
48 08-Aug 10:30 2 Lunina/Samoday UKR [24] Lobato/Amaranta ESP [25] 0-2 (11-21, 17-21) 0:34
47 08-Aug 10:30 1 Makroguzova/Kholomina RUS [8] Liliana/Elsa ESP [9] injury team A 0:29
32 06-Aug 11:00 2 Liliana/Elsa ESP [9] Lobato/Amaranta ESP [25] 2-1 (19-21, 21-14, 15-11) 0:48
31 06-Aug 11:00 1 Makroguzova/Kholomina RUS [8] Lunina/Samoday UKR [24] 2-1 (22-20, 14-21, 15-6) 0:43
16 07-Aug 11:00 2 Liliana/Elsa ESP [9] Lunina/Samoday UKR [24] 2-0 (21-15, 23-21) 0:41
15 07-Aug 11:00 1 Makroguzova/Kholomina RUS [8] Lobato/Amaranta ESP [25] 2-0 (21-16, 21-19) 0:39
Pool G
46 08-Aug 13:30 4 Jupiter/Chamereau FRA [23] Freiberger/Teufl V. AUT [26] 2-0 (21-19, 21-16) 0:35
45 08-Aug 13:30 3 Betschart/Hüberli SUI [7] Strbova/Dubovcova SVK [10] 2-0 (21-18, 21-17) 0:36
30 07-Aug 16:00 3 Strbova/Dubovcova SVK [10] Freiberger/Teufl V. AUT [26] 2-0 (21-11, 21-12) 0:29
29 07-Aug 16:00 4 Betschart/Hüberli SUI [7] Jupiter/Chamereau FRA [23] 1-2 (12-21, 25-23, 12-15) 0:49
14 06-Aug 14:00 3 Strbova/Dubovcova SVK [10] Jupiter/Chamereau FRA [23] 2-0 (21-19, 21-17) 0:35
13 06-Aug 14:00 2 Betschart/Hüberli SUI [7] Freiberger/Teufl V. AUT [26] 2-0 (23-21, 21-18) 0:36
Pool F
44 08-Aug 16:00 1 Rudykh/Dabizha RUS [22] Kvapilova/Kubickova CZE [27] 1-2 (21-13, 17-21, 10-15) 0:43
43 08-Aug 16:00 2 Borger/Sude GER [6] Stubbe, J./van Iersel NED [11] 1-2 (24-22, 17-21, 14-16) 0:56
28 07-Aug 16:00 2 Stubbe, J./van Iersel NED [11] Kvapilova/Kubickova CZE [27] 2-0 (21-13, 21-16) 0:33
27 07-Aug 16:00 1 Borger/Sude GER [6] Rudykh/Dabizha RUS [22] 2-1 (21-19, 15-21, 16-14) 0:49
12 06-Aug 18:00 1 Stubbe, J./van Iersel NED [11] Rudykh/Dabizha RUS [22] 2-0 (21-18, 21-17) 0:35
11 06-Aug 18:00 2 Borger/Sude GER [6] Kvapilova/Kubickova CZE [27] 2-0 (21-15, 21-17) 0:35
Pool E
42 06-Aug 10:00 4 Lehtonen/Ahtiainen FIN [21] Soria/Carro ESP [28] 2-0 (21-14, 21-18) 0:35
41 06-Aug 10:00 3 Behrens/Tillmann GER [5] Ittlinger/Laboureur GER [12] 0-2 (10-21, 16-21) 0:33
26 08-Aug 09:30 4 Ittlinger/Laboureur GER [12] Soria/Carro ESP [28] 0-2 (14-21, 21-23) 0:37
25 08-Aug 09:30 3 Behrens/Tillmann GER [5] Lehtonen/Ahtiainen FIN [21] 1-2 (21-13, 18-21, 11-15) 0:48
10 07-Aug 10:00 4 Ittlinger/Laboureur GER [12] Lehtonen/Ahtiainen FIN [21] 2-0 (21-17, 21-18) 0:35
9 07-Aug 10:00 3 Behrens/Tillmann GER [5] Soria/Carro ESP [28] 2-0 (21-13, 21-19) 0:33
Pool D
40 08-Aug 17:00 2 Graudina/Kravcenoka LAT [20] Caluori/Gerson SUI [29] 2-1 (21-16, 20-22, 15-12) 0:45
39 08-Aug 17:00 1 Wojtasik/Kociolek POL [4] Birlova/Ukolova RUS [13] 2-0 (21-17, 21-13) 0:33
24 07-Aug 17:00 1 Birlova/Ukolova RUS [13] Caluori/Gerson SUI [29] 2-0 (22-20, 21-19) 0:36
23 07-Aug 17:00 4 Wojtasik/Kociolek POL [4] Graudina/Kravcenoka LAT [20] 0-2 (22-24, 18-21) 0:39
8 06-Aug 19:00 1 Birlova/Ukolova RUS [13] Graudina/Kravcenoka LAT [20] 1-2 (23-21, 19-21, 13-15) 0:49
7 06-Aug 18:00 3 Wojtasik/Kociolek POL [4] Caluori/Gerson SUI [29] 2-1 (21-18, 8-21, 15-8) 0:37
Pool C
38 08-Aug 09:30 1 Bocharova/Voronina RUS [19] Bonnerova/Maixnerova CZE [30] 2-1 (21-13, 18-21, 15-12) 0:41
37 08-Aug 09:30 2 Kjølberg/Hjortland NOR [3] Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [14] 1-2 (21-19, 7-21, 10-15) 0:42
22 07-Aug 10:00 2 Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [14] Bonnerova/Maixnerova CZE [30] 2-0 (21-10, 22-20) 0:34
21 07-Aug 10:00 1 Kjølberg/Hjortland NOR [3] Bocharova/Voronina RUS [19] 1-2 (21-16, 14-21, 10-15) 0:39
6 05-Aug 19:30 1 Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT [14] Bocharova/Voronina RUS [19] 0-2 (16-21, 18-21) 0:34
5 05-Aug 20:30 1 Kjølberg/Hjortland NOR [3] Bonnerova/Maixnerova CZE [30] 1-2 (21-17, 18-21, 10-15) 0:46
Pool B
36 08-Aug 13:30 1 Ludwig/Kozuch GER [18] Frolova/Ganenko RUS [31] 2-0 (21-14, 21-18) 0:39
35 08-Aug 13:30 2 Lahti/Parkkinen FIN [2] Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15] injury team A  
20 07-Aug 14:00 2 Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15] Frolova/Ganenko RUS [31] 0-2 (18-21, 20-22) 0:38
19 07-Aug 14:00 3 Lahti/Parkkinen FIN [2] Ludwig/Kozuch GER [18] injury team A  
4 06-Aug 10:00 2 Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI [15] Ludwig/Kozuch GER [18] 2-0 (21-17, 21-13) 0:35
3 06-Aug 10:00 1 Lahti/Parkkinen FIN [2] Frolova/Ganenko RUS [31] 1-2 (11-21, 21-13, 6-15) 0:38
Pool A
34 08-Aug 10:30 4 Arvaniti/Karagkouni GRE [17] Placette/Richard FRA [32] 1-2 (18-21, 21-16, 13-15) 0:50
33 08-Aug 10:30 3 Kloda/Ceynowa POL [1] Menegatti/Orsi Toth ITA [16] 1-2 (22-20, 14-21, 10-15) 0:52
18 07-Aug 11:00 4 Menegatti/Orsi Toth ITA [16] Placette/Richard FRA [32] 2-0 (21-11, 21-16) 0:32
17 07-Aug 11:00 3 Kloda/Ceynowa POL [1] Arvaniti/Karagkouni GRE [17] 0-2 (10-21, 15-21) 0:29
2 06-Aug 11:00 4 Menegatti/Orsi Toth ITA [16] Arvaniti/Karagkouni GRE [17] 2-1 (13-21, 23-21, 15-13) 0:52
1 06-Aug 11:00 3 Kloda/Ceynowa POL [1] Placette/Richard FRA [32] 2-1 (23-21, 17-21, 19-17) 0:57

 

Ranking - Women

Rk.TeamCountryPointsEarnings (EUR)
1 Graudina/Kravcenoka LAT LAT 600 20 000,00
2 Wojtasik/Kociolek POL POL 540 15 000,00
3 Liliana/Elsa ESP ESP 480 10 000,00
4 Heidrich/Vergé-Dépré, A. SUI SUI 420 7 000,00
5 Kvapilova/Kubickova CZE CZE 360 4 000,00
  Ittlinger/Laboureur GER GER 360 4 000,00
  Menegatti/Orsi Toth ITA ITA 360 4 000,00
  Stubbe, J./van Iersel NED NED 360 4 000,00
9 Schützenhöfer/Plesiutschnig AUT AUT 300 2 500,00
  Jupiter/Chamereau FRA FRA 300 2 500,00
  Placette/Richard FRA FRA 300 2 500,00
  Behrens/Tillmann GER GER 300 2 500,00
  Ludwig/Kozuch GER GER 300 2 500,00
  Arvaniti/Karagkouni GRE GRE 300 2 500,00
  Birlova/Ukolova RUS RUS 300 2 500,00
  Bocharova/Voronina RUS RUS 300 2 500,00
17 Bonnerova/Maixnerova CZE CZE 240 1 000,00
  Lobato/Amaranta ESP ESP 240 1 000,00
  Lehtonen/Ahtiainen FIN FIN 240 1 000,00
  Borger/Sude GER GER 240 1 000,00
  Frolova/Ganenko RUS RUS 240 1 000,00
  Makroguzova/Kholomina RUS RUS 240 1 000,00
  Betschart/Hüberli SUI SUI 240 1 000,00
  Strbova/Dubovcova SVK SVK 240 1 000,00
25 Freiberger/Teufl V. AUT AUT 180 500,00
  Soria/Carro ESP ESP 180 500,00
  Lahti/Parkkinen FIN FIN 180 500,00
  Kjølberg/Hjortland NOR NOR 180 500,00
  Kloda/Ceynowa POL POL 180 500,00
  Rudykh/Dabizha RUS RUS 180 500,00
  Caluori/Gerson SUI SUI 180 500,00
  Lunina/Samoday UKR UKR 180 500,00