1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
13-08-2019 21:52

Πρωταθλητές Ευρώπης οι Νορβηγοί Μολ και Σόρουμ

Ο Aντερς Μολ και ο Κρίστιαν Σόρουμ από τη Νορβηγία διατήρησαν τα σκήπτρα τους και ανακηρύχθηκαν για δεύτερη σερί σεζόν πρωταθλητές Ευρώπης στο μπιτς βόλεϊ μετά την ολοκλήρωση της τελικής φάσης που έγινε στη Μόσχα.

 

Το δίδυμο από τη Νορβηγία που ήταν Νο1 στο ταμπλό παρότι ξκίνησε με δύσκολη και αγχωτική νίκη επί των Αυστριακών Χούμπερ, Ντρέσλερ με 2-1 (21-14, 20-22, 15-12) στη συνέχεια κράτησε το αήττητο και στον τελικό νίκησαν 2-0 (21-12, 21-18) του Ρώσους Σεμένοφ, Λεσούκοφ.Ο Αντερς Μολ είναι μόλις 21 ετών και ο Κρίστιαν Σόρμουμ 22 ετών.

Στους ημιτελικούς οι Νορβηγοί νίκησαν 2-1 (22-24, 21-17, 15-09) τους Πολωνούς Καντόρ, Λόσιακ, ενώ οι Ρώσοι επικράτησαν των Αυστριακών Ερμακόρα, Προστάουζ (Νο23) με 2-0 (21-17, 21-16).

Στο μικρό τελικό οι αυστριακοί επικράτησαν άνευ αγώνα (δήλωσαν αποχώρηση λόγω τραυματισμού οι Πολωνοί Καντόρ, Λιόσαξ) και πήραν το χάλκινο μετάλλιο.

 

Final 1st Place
72 11-Aug 19:00 1 Mol, A./Sørum, C. NOR [1] Semenov/Leshukov RUS [3] 2-0 (21-12, 21-18) 0:35
Final 3rd Place
71 11-Aug 17:45 1 Kantor/Losiak POL [7] Ermacora/Pristauz AUT [23] injury team A  
Semifinals
70 11-Aug 13:00 1 Semenov/Leshukov RUS [3] Ermacora/Pristauz AUT [23] 2-0 (21-17, 21-16) 0:42
69 11-Aug 12:00 1 Mol, A./Sørum, C. NOR [1] Kantor/Losiak POL [7] 2-1 (22-24, 21-17, 15-9) 0:59
Quarterfinals
68 10-Aug 16:00 1 Perusic/Schweiner CZE [10] Ermacora/Pristauz AUT [23] 0-2 (21-23, 18-21) 0:43
67 10-Aug 17:00 1 Semenov/Leshukov RUS [3] Nicolai/Lupo ITA [5] 2-0 (21-17, 22-20) 0:43
66 10-Aug 12:15 1 Brouwer/Meeuwsen NED [12] Kantor/Losiak POL [7] 1-2 (21-18, 17-21, 11-15) 0:53
65 10-Aug 13:15 1 Mol, A./Sørum, C. NOR [1] Thole, J./Wickler GER [8] 2-0 (21-17, 21-15) 0:40
Round of 16
64 09-Aug 15:45 1 Krasilnikov/Stoyanovskiy RUS [2] Ermacora/Pristauz AUT [23] 0-2 (13-21, 19-21) 0:31
63 09-Aug 18:00 4 Perusic/Schweiner CZE [10] Carambula/Rossi ITA [11] injury team B 0:38
62 09-Aug 18:00 3 Herrera/Gavira ESP [6] Nicolai/Lupo ITA [5] 1-2 (18-21, 21-15, 7-15) 0:46
61 09-Aug 18:00 2 Semenov/Leshukov RUS [3] Varenhorst/van de Velde NED [18] 2-1 (14-21, 21-13, 15-12) 0:37
60 09-Aug 16:45 1 Liamin/Myskiv RUS [13] Kantor/Losiak POL [7] 0-2 (17-21, 20-22) 0:36
59 09-Aug 16:45 3 Brouwer/Meeuwsen NED [12] Fijalek/Bryl POL [4] injury team B  
58 09-Aug 16:45 4 Thole, J./Wickler GER [8] Doppler/Horst AUT [21] 2-0 (21-12, 21-15) 0:32
57 09-Aug 16:45 2 Mol, A./Sørum, C. NOR [1] Heidrich/Gerson SUI [15] 2-0 (21-14, 26-24) 0:39
Round of 24
56 09-Aug 11:30 4 Ermacora/Pristauz AUT [23] Koekelkoren/van Walle BEL [9] 2-0 (21-16, 21-16) 0:34
55 09-Aug 12:30 1 Samoilovs/Smedins LAT [14] Carambula/Rossi ITA [11] 1-2 (21-19, 20-22, 16-18) 0:59
54 09-Aug 12:30 2 Nicolai/Lupo ITA [5] Plavins/Tocs LAT [16] injury team B  
53 09-Aug 12:30 3 Beeler/Krattiger SUI [27] Varenhorst/van de Velde NED [18] 0-2 (15-21, 13-21) 0:28
52 09-Aug 12:30 4 Popov/Gordieiev UKR [25] Kantor/Losiak POL [7] 0-2 (15-21, 18-21) 0:33
51 09-Aug 11:30 1 Huber A./Dressler AUT [32] Fijalek/Bryl POL [4] 0-2 (15-21, 12-21) 0:36
50 09-Aug 11:30 2 Giginoglu/Gögtepe V. TUR [29] Doppler/Horst AUT [21] 0-2 (13-21, 27-29) 0:41
49 09-Aug 11:30 3 Heidrich/Gerson SUI [15] Seidl Rob./Waller AUT [30] 2-1 (23-25, 21-19, 16-14) 0:53
Pool H
48 08-Aug 12:30 4 Walkenhorst/Winter GER [24] Popov/Gordieiev UKR [25] injury team A  
47 08-Aug 12:30 3 Thole, J./Wickler GER [8] Koekelkoren/van Walle BEL [9] 2-0 (21-16, 21-17) 0:38
32 06-Aug 13:00 4 Koekelkoren/van Walle BEL [9] Popov/Gordieiev UKR [25] 0-2 (18-21, 21-23) 0:42
31 06-Aug 13:00 3 Thole, J./Wickler GER [8] Walkenhorst/Winter GER [24] injury team B  
16 07-Aug 13:00 4 Koekelkoren/van Walle BEL [9] Walkenhorst/Winter GER [24] injury team B  
15 07-Aug 13:00 3 Thole, J./Wickler GER [8] Popov/Gordieiev UKR [25] 2-0 (21-13, 21-16) 0:35
Pool G
46 08-Aug 11:30 4 Ermacora/Pristauz AUT [23] Nõlvak/Tiisaar EST [26] 2-0 (21-17, 21-18) 0:35
45 08-Aug 11:30 3 Kantor/Losiak POL [7] Perusic/Schweiner CZE [10] 1-2 (19-21, 21-19, 14-16) 0:48
30 07-Aug 12:00 4 Perusic/Schweiner CZE [10] Nõlvak/Tiisaar EST [26] 2-1 (21-19, 14-21, 15-6) 0:43
29 07-Aug 12:00 3 Kantor/Losiak POL [7] Ermacora/Pristauz AUT [23] 1-2 (21-19, 19-21, 12-15) 0:50
14 06-Aug 12:00 4 Perusic/Schweiner CZE [10] Ermacora/Pristauz AUT [23] 2-1 (21-17, 18-21, 15-9) 0:46
13 06-Aug 12:00 3 Kantor/Losiak POL [7] Nõlvak/Tiisaar EST [26] 2-0 (21-16, 21-15) 0:32
Pool F
44 08-Aug 12:30 1 Hudyakov/Velichko RUS [22] Beeler/Krattiger SUI [27] 1-2 (18-21, 21-18, 13-15) 0:48
43 08-Aug 12:30 2 Herrera/Gavira ESP [6] Carambula/Rossi ITA [11] 2-0 (21-16, 21-16) 0:34
28 07-Aug 13:00 2 Carambula/Rossi ITA [11] Beeler/Krattiger SUI [27] 1-2 (21-17, 17-21, 11-15) 0:45
27 07-Aug 13:00 1 Herrera/Gavira ESP [6] Hudyakov/Velichko RUS [22] 2-0 (21-15, 21-16) 0:31
12 06-Aug 13:00 1 Carambula/Rossi ITA [11] Hudyakov/Velichko RUS [22] 2-0 (21-14, 21-16) 0:30
11 06-Aug 13:00 2 Herrera/Gavira ESP [6] Beeler/Krattiger SUI [27] 2-0 (22-20, 21-18) 0:35
Pool E
42 08-Aug 19:00 1 Doppler/Horst AUT [21] Gorbenko/Likholetov RUS [28] 2-0 (21-16, 21-18) 0:31
41 08-Aug 20:00 1 Nicolai/Lupo ITA [5] Brouwer/Meeuwsen NED [12] 0-2 (21-23, 18-21) 0:35
26 07-Aug 19:00 1 Brouwer/Meeuwsen NED [12] Gorbenko/Likholetov RUS [28] 2-0 (21-14, 21-15) 0:29
25 07-Aug 17:00 3 Nicolai/Lupo ITA [5] Doppler/Horst AUT [21] 2-0 (21-13, 21-18) 0:34
10 06-Aug 16:00 2 Brouwer/Meeuwsen NED [12] Doppler/Horst AUT [21] 2-1 (16-21, 21-18, 15-12) 0:47
9 06-Aug 16:00 1 Nicolai/Lupo ITA [5] Gorbenko/Likholetov RUS [28] 2-0 (21-16, 21-17) 0:31
Pool D
40 08-Aug 18:00 2 Andreatta, T./Abbiati ITA [20] Giginoglu/Gögtepe V. TUR [29] 1-2 (15-21, 21-19, 13-15) 0:48
39 08-Aug 18:00 1 Fijalek/Bryl POL [4] Liamin/Myskiv RUS [13] 0-2 (18-21, 18-21) 0:38
24 07-Aug 18:00 1 Liamin/Myskiv RUS [13] Giginoglu/Gögtepe V. TUR [29] 2-1 (18-21, 21-17, 15-12) 0:48
23 07-Aug 18:00 2 Fijalek/Bryl POL [4] Andreatta, T./Abbiati ITA [20] 2-1 (25-27, 21-18, 15-13) 0:55
8 06-Aug 17:00 1 Liamin/Myskiv RUS [13] Andreatta, T./Abbiati ITA [20] 2-1 (14-21, 21-19, 15-11) 0:42
7 06-Aug 17:00 2 Fijalek/Bryl POL [4] Giginoglu/Gögtepe V. TUR [29] 1-2 (21-19, 18-21, 11-15) 0:54
Pool C
38 08-Aug 18:00 4 Kolaric/Basta SRB [19] Seidl Rob./Waller AUT [30] 0-2 (16-21, 15-21) 0:33
37 08-Aug 21:00 1 Semenov/Leshukov RUS [3] Samoilovs/Smedins LAT [14] 2-0 (21-17, 21-18) 0:34
22 07-Aug 18:00 3 Samoilovs/Smedins LAT [14] Seidl Rob./Waller AUT [30] 2-0 (21-17, 21-16) 0:35
21 07-Aug 21:00 1 Semenov/Leshukov RUS [3] Kolaric/Basta SRB [19] 2-0 (22-20, 21-16) 0:36
6 06-Aug 17:00 3 Samoilovs/Smedins LAT [14] Kolaric/Basta SRB [19] 2-0 (21-15, 21-17) 0:33
5 06-Aug 21:00 1 Semenov/Leshukov RUS [3] Seidl Rob./Waller AUT [30] 2-0 (21-15, 21-15) 0:32
Pool B
36 08-Aug 18:00 3 Varenhorst/van de Velde NED [18] Bergmann/Harms, Y. GER [31] 2-1 (21-12, 18-21, 15-12) 0:39
35 08-Aug 20:00 2 Krasilnikov/Stoyanovskiy RUS [2] Heidrich/Gerson SUI [15] injury team B  
20 07-Aug 17:00 2 Heidrich/Gerson SUI [15] Bergmann/Harms, Y. GER [31] 2-0 (21-18, 22-20) 0:41
19 07-Aug 20:00 1 Krasilnikov/Stoyanovskiy RUS [2] Varenhorst/van de Velde NED [18] 2-0 (21-18, 21-18) 0:33
4 06-Aug 16:00 3 Heidrich/Gerson SUI [15] Varenhorst/van de Velde NED [18] 2-1 (16-21, 21-19, 15-11) 0:43
3 06-Aug 20:00 1 Krasilnikov/Stoyanovskiy RUS [2] Bergmann/Harms, Y. GER [31] 2-0 (21-19, 21-18) 0:35
Pool A
34 08-Aug 11:30 1 Bykanov/Samoday RUS [17] Huber A./Dressler AUT [32] 1-2 (21-17, 15-21, 13-15) 0:51
33 08-Aug 11:30 2 Mol, A./Sørum, C. NOR [1] Plavins/Tocs LAT [16] injury team B  
18 07-Aug 12:00 2 Plavins/Tocs LAT [16] Huber A./Dressler AUT [32] 0-2 (19-21, 18-21) 0:38
17 07-Aug 12:00 1 Mol, A./Sørum, C. NOR [1] Bykanov/Samoday RUS [17] 2-0 (21-13, 21-7) 0:29
2 06-Aug 12:00 1 Plavins/Tocs LAT [16] Bykanov/Samoday RUS [17] 2-0 (21-17, 21-10) 0:32
1 06-Aug 12:00 2 Mol, A./Sørum, C. NOR [1] Huber A./Dressler AUT [32] 2-1 (21-14, 20-22, 15-12) 0:50

 

 

FINAL RANKING

Rk.TeamCountryPointsEarnings (EUR)
1 Mol, A./Sørum, C. NOR NOR 600 20 000,00
2 Semenov/Leshukov RUS RUS 540 15 000,00
3 Ermacora/Pristauz AUT AUT 480 10 000,00
4 Kantor/Losiak POL POL 420 7 000,00
5 Perusic/Schweiner CZE CZE 360 4 000,00
  Thole, J./Wickler GER GER 360 4 000,00
  Nicolai/Lupo ITA ITA 360 4 000,00
  Brouwer/Meeuwsen NED NED 360 4 000,00
9 Doppler/Horst AUT AUT 300 2 500,00
  Herrera/Gavira ESP ESP 300 2 500,00
  Carambula/Rossi ITA ITA 300 2 500,00
  Varenhorst/van de Velde NED NED 300 2 500,00
  Fijalek/Bryl POL POL 300 2 500,00
  Krasilnikov/Stoyanovskiy RUS RUS 300 2 500,00
  Liamin/Myskiv RUS RUS 300 2 500,00
  Heidrich/Gerson SUI SUI 300 2 500,00
17 Huber A./Dressler AUT AUT 240 1 000,00
  Seidl Rob./Waller AUT AUT 240 1 000,00
  Koekelkoren/van Walle BEL BEL 240 1 000,00
  Plavins/Tocs LAT LAT 240 1 000,00
  Samoilovs/Smedins LAT LAT 240 1 000,00
  Beeler/Krattiger SUI SUI 240 1 000,00
  Giginoglu/Gögtepe V. TUR TUR 240 1 000,00
  Popov/Gordieiev UKR UKR 240 1 000,00
25 Nõlvak/Tiisaar EST EST 180 500,00
  Bergmann/Harms, Y. GER GER 180 500,00
  Walkenhorst/Winter GER GER 180 500,00
  Andreatta, T./Abbiati ITA ITA 180 500,00
  Bykanov/Samoday RUS RUS 180 500,00
  Gorbenko/Likholetov RUS RUS 180 500,00
  Hudyakov/Velichko RUS RUS 180 500,00
  Kolaric/Basta SRB SRB 180 500,00