07-02-2016 21:10

Ντέρμπι, ανατροπές και δίποντο του ΠΑΟΚ στο κατάμεστο «Μ. Παρασκευόπουλος»

Μεγάλο παιχνίδι στο «Μ. Παρασκευόπουλος» της Αλεξανδρούπολης, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει τη νίκη με 3-2, μετά από μία μάχη που διήρκεσε δύο ώρες.

Η αναμέτρηση στο κατάμεστο «Μιχάλης Παρασκευόπουλος» είχε ένταση, εναλλαγές στο σκορ, πάθος και δυνατές φάσεις στο φιλέ με τους παίκτες των δύο ομάδων να δίνουν τον καλύτερο τους εαυτό. Ο ΠΑΟΚ σημείωσε την 12η νίκη του στο πρωτάθλημα, έπιασε τους 34 βαθμούς, δύο λιγότερους από τον Φοίνικα και την Κηφισιά η οποία σε λίγη ώρα δοκιμάζεται στη Λαμία.

Ο ΠΑΟΚ έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και πήρε άνετα το 1ο σετ. Ο Εθνικός μπήκε στον αγώνα από το 2ο σετ και με καλή τακτική σε σερβίς - μπλοκ πήρε το 2ο και το 3ο σετ για το 2-1. Ο δικέφαλος έδειξε μεγάλες αντοχές, απάντησε στην πίεση και με τους Τσεπέδα, Χιμένες σε επίθεση και σερβίς οδήγησε τον αγώνα στο τάι μπρέικ. Στο 5ο σετ ο Εθνικός προηγήθηκε 9-8, αλλά ο Χιμένες ισοφάρισε, πήγε και στο σερβίς και με συνολικό σερί 4-0 ο ΠΑΟΚ πήρε προβάδισμα νικης.

O ΠΑΟΚ ξεκίνησε εντυπωσιακά στο πρώτο σετ και με τους Λι , Γιαμπλόνσκι να κάνουν μεγάλο παιχνίδι επέβαλλε από την αρχή το ρυθμό του.

Με τον Αμερικανό κεντρικό Ντέιβιντ Λι να είναι ο μεγάλος πρωταγωνιστής σε μπλοκ και επίθεση ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά στον αγώνα με προβάδισμα 8-3 το οποίο άνοιγε όσο προχωρούσε το σκορ. Ο Εθνικός ήταν «τρακαρισμένος» και ο Γιαμπλόνσκι με τον Χιμένες έφτάσαν τη διαφορά στο +10 (25-15).

Με τους παίκτες του Γιάννη Καλμαζίδη να έχουν βρει ρυθμό από το σερβίς ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε και στο 2ο σετ με 10-7. Ο Εθνικός μπήκε στον αγώνα με σερί 4-0 από τον Μιγιαήλοβιτς και από εκεί και πέρα το ματς έγινε ντέρμπι. Με σερί 4-0 ο Εθνικός προσπέρασε 11-10. Ακολούθησε μάχη πόντο πόντο με τον Εθνικό να πιέζει στο σερβίς αλλά και στο μπλοκ να σταματάει καθοριστικές επιθέσεις των νταμπλούχων. Ο Εθνικός ξέφυγε 20-17 και κράτησε τη διαφορά μέχρι το τέλος για το 1-1 σετ.
Μ
άχη πόντο πόντο έγινε και στο 3ο σετ με τον Εθνικό να γράφει σερί 6-0 εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 14-7. Με ωριμότητα αλλά και καλή άμυνα ο Εθνικός κράτησε τη διαφορά αλλά και την πίεση που άσκησε ο δικέφαλος κάνοντας το 2-1 σετ.

Πάλι με τον Ντέιβιντ Λι ο ΠΑΟΚ έκανε τη διαφορά πάνω στο φιλέ κερδίζοντας εύκολα τον πόντο. Ο Σεπέδα ανέβασε στροφές και με μίνι σερί 3-0 έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά 17-14. Ο ΠΑΟΚ διατήρησε μέχρι το τέλος τη διαφορά και οδήγησε το ματς στο τάι μπρεικ όπου ο ΠΑΟΚ έκανε το καθοριστικό σερί 4-0 (από 9-8 σε 9-12) και πήρε τη νίκη. Είχε προηγηθεί προβάδισμα του Εθνικού με 4-2 που γύρισε μετά από σερί 3-0 του ΠΑΟΚ από το σερβίς του Τσεπέδα, ενώ στο 4-3 δέχτηκε καρτα ο Μουστακίδης. Στο 6-5 δόθηκε άουτ σερβίς του Μιγιαήλοβιτς που ήταν μέσα.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Αβραμίδης

1ο σετ: 3-8, 9-16, 14-21, 15-25
2ο σετ: 5-8, 16-14, 21-17, 25-19
3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-15, 25-18
4ο σετ: 6-8, 13-16, 17-21, 20-25
5ο σετ: 4-5, 9-10, 9-12, 12-15

*Οι πόντοι του Εθνικού προήλθαν από 4 άσσους, 53 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 35 λάθη αντιπάλων και του ΠΑΟΚ προήλθαν από 7 άσσους, 60 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 38 λάθη αντιπάλων

Τα σετ: 2-3 (15-25, 25-19, 25-18, 20-25, 12-15) σε 120΄

ΕΘΝΙΚΟΣ (Μουστακίδης): Φόγιερ 14 (12/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 47% υπ - 22% άριστες), Τουράνιανιν 6 (3/12 επ, 3 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 20 (17/41 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 42% υπ - 33% άριστες), Κασαμπαλής 6 (2/2 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Κιόσης 6 (6/10 επ), Γκιουλέν 17 (13/22 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Δαρίδης (λ, 61% υπ - 52% άριστες)

ΠΑΟΚ (Καλμαζίδης): Χιμένες 15 (15/26 επ, 59% υπ - 31% άριστες), Κουρνέτας 1 (άσσος), Τσεπέδα 22 (19/43 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Τακουρίδης 5 (4/10 επ, 1 άσσος), Λι 15 (9/11 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Γιαμπλόνσκι 11 (9/19 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 69% υπ - 54% άριστες) / Γκαράς (λ, 65% υπ - 38% άριστες), Ντίνας 1 (1/1 επ), Τερζής, Σαμπανάι 2 (2/4 επ), Σμαραγδής 1 (1/2 επ), Εφραιμίδης, Καρασαββίδης (56% υπ - 22% άριστες).