09-10-2015 21:35

Νίκη Ολυμπιακού με βασική τη Μαλασάι

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του, στον πρώτο αγώνα για το “1ο διεθνές τουρνουά βόλεϊ Μαρία Μπεμπέτσου-Τζαννίνη” που διεξάγεται στην Νάξο. Οι ερυθρόλευκες πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση κατάφεραν να κερδίσουν την Βουλγάρικη Μάριτσα στην οποία αγωνίζεται και η επί αρκετά χρόνια, πρώην ακραία του Ολυμπιακού, Ράντι Τένεβα.

Ο προπονητής του Ολυμπιακού θεωρεί πως αυτοί οι αγώνες είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να κάνει τις τελευταίες του δοκιμές ενόψει της έναρξης των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεων της ομάδας. Στον σημερινό αγώνα επέλεξε να δώσει χρόνο συμμετοχής στην Ειρήνη Κοκκινάκη, η οποία αγωνίστηκε σε όλο τον αγώνα και έδειξε έτοιμη να βοηθήσει όποτε της ζητηθεί. Σε ολόκληρο τον αγώνα έπαιξε και η Μαλασάι που φαίνεται να ενσωματώνεται άμεσα με την υπόλοιπη ομάδα και έδειξε δείγματα της ποιότητας της.

Στις διακριθείσες είναι και η Σέρβα Λαζάρεβιτς που μέχρι το τρίτο σετ εντυπωσίαζε με τα ποσοστά της στην υποδοχή ενώ το δίδυμο των κεντρικών Κατερίνας Γιώτα και Τζίνας Λαμπρούση συνεχίζει να έχει μια πάρα πολύ καλή και σταθερή παρουσία. Η διαγώνια Τσβετάνοβα ήταν πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού με 16 πόντους.

Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός ήταν σαφώς ανώτερος και δεν άφησε την Μάριτσα να τον πλησιάσει στο σκορ έχοντας σε όλη την διάρκεια των σετ προβάδισμα πάνω απο δυο πόντους. Στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκες έδειξαν να χαλαρώνουν με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτούν οι αθλήτριες της Μάριτσα και να κερδίσουν το σετ, αλλά στο τέταρτο, ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός και δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του για να μπορέσει να τον απειλήσει.

Οι ερυθρόλευκες το Σάββατο στις 17:30 θα αντιμετωπίσουν τον φιλόδοξο Άρη που ανέβηκε φέτος στην Α1.

Τα σετ: 3-1 (25-17, 25-17, 20-25, 25-9)