Άλλη μία σπουδαία αθλήτρια που κοσμεί το ελληνικό πρωτάθλημα, η Μαρτίνα Γκουίτζι του Αίαντα Ευόσμου, τοποθετήθηκε στο θέμα που έθεσε η Μαντλέιν Μοντάνιο, όσον αφορά την διαιτησία στο ελληνικό πρωτάθλημα.
Το δύσκολο έργο να καλύψει το κενό που άφησε η Αρέτα Κονόμι ανέλαβε φέτος η Ειρήνη Κοκκινάκη στον Ολυμπιακό. Η διεθνής λίμπερο, με 87% υποδοχή σε 23 προσπάθειες στο παιχνίδι με το Μαρκόπουλο, κέρδισε το πρώτο της βραβείο MVP στην καριέρα της.
Με δύο παίκτριες τον Πορφύρα συγκροτήθηκε η κορυφαία επτάδα της 9ης αγωνιστικής της Vollleyleague Γυναικών την οποία αποτελούν:
Η Ειρήνη Κοκκινάκη είναι η MVP της 9ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Volleyleague Γυναικών. Η λίμπερο του Ολυμπιακού με 87% υποδοχή σε 23 προσπάθειες και εντυπωσιακές άμυνες, ήταν η κορυφαία στη νίκη της ομάδας της με 3-0 σετ επί του Μαρκόπουλου στο «Μελίνα Μερκούρη».
Παρελθόν από τους Μακεδόνες Αξιού αποτελεί από σήμερα ο Γιώργος Καραβιδόπουλος. Ο μέχρι τώρα τεχνικός της ομάδας των Κυμίνων, ύστερα από συνάντηση που είχε με τον πρόεδρο του συλλόγου, Νίκο Ποντίκα, έλυσε την συνεργασία του με το σωματείο ύστερα από 2,5 μήνες παραμονής.
Τα αποτελέσματα της 9ης αγωνιστικής στο πρωτάθλημα Volley League γυναικών και η βαθμολογία:
Με την Χατζηευστρατιάδου να στήνει «τοίχος» πάνω στο φιλέ, ο Πανναξιακός νίκησε με 3-0 σετ τον Αίαντα στο κλειστό του Ευόσμου, για την 9η αγωνιστική της Volleyleague.
Νίκη παραμονής στο ντέρμπι της ουράς για τον Πορφύρα επί των Μακεδόνων. Η ομάδα του Πειραιά στην 9η στροφή της Volleyleague πήρε σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας τρίποντο επικρατώντας με 3-1 σετ (25-14, 25-18, 23-25, 25-22) των Μακεδόνων.
Επιστροφή στις νίκες για την Θέτιδα Βούλας, επιστροφή στις ήττες για την Κόρινθο. Η ομάδα του Γιάννη Νικολάκη επικράτησε 3-1 σετ (27-29, 25-16, 26-24, 25-19) της Κορίνθου στο κλειστό της Βούλας σε αγώνα της 9ης αγωνιστικής της Volleyleague.
Ο ΑΟ Θήρας συνέχισε το νικηφόρο σερί του σε Ελλάδα και Ευρώπη, νικώντας με 3-2 σετ την Ηλιούπολη εκτός έδρας, για την 9η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα της Σαντορίνης πέτυχε την 9η συνεχόμενη νίκη της και έφθασε τους 20 βαθμούς με ένα παιχνίδι λιγότερο (με Μαρκόπουλο). Η Ηλιούπολη με τον έναν βαθμό που απέσπασε έφθασε τους 17 και παρέμεινε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.
Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη, ο οποίος επικράτησε με 3-0 σετ του Ηλυσιακού στο κλειστό της Πυλαίας, για την 9η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών. Ο αγώνας ήταν κεκλεισμένων των θυρών, μετά την τιμωρία μίας αγωνιστικής που τιμώρησε η αθλητική δικαστής τον Άρη, για επεισόδια που έγιναν τον... Απρίλιο!
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημα 15-20 Δεκεμβρίου.
Με στόχο το τρίποντο που θα τον βοηθήσει να κάνει βαθμολογικό άλμα και να πλησιάσει στην τετράδα, ο Αίαντας υποδέχεται στην σκληρή έδρα του στο ΔΑΚ Ευόσμου, τον δεύτερο Πανναξιακό (12/12, 18.30).
Την Τετάρτη ο Άρης υποδέχεται τον Ηλυσιακό για την 9η αγωνιστική της Volley League γυναικών και θέλει τους βαθμούς της νίκης, για να κάνει νέα αρχή στο πρωτάθλημα.
Την Τετάρτη (12/12, 18:00 η Ηλιούπολη φιλοξενεί τον ΑΟ Θήρας σε ένα ματς με κρίσιμο βαθμολογικό ενδιαφέρον καθώς οι δυο ομάδες είναι κοντά στη βαθμολογία της Volleyleague γυναικών.
Μονομαχία παραμονής στο «Σαλπέας» καθώς ο Πορφύρας που βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας υποδέχεται τους ουραγούς Μακεδόνες Αξιού (12/12, 20.00)
Να γυρίσει σελίδα και να επιστρέψει στις νίκες θέλει η Θέτιδα με αντίπαλο την Κόρινθο (12/12, 19.00 live streaming youtube.com/sportshero.gr) για την 9η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.
Το πρόγραμμα και οι διαιτητές όλων των εθνικών πρωταθλημάτων για το διάστημ 8-12 Δεκεμβρίου.
Η Φερονίκη Ζιώγα είναι η MVP της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών και η πρώτη αθλήτρια της Κορίνθου που κατακτά το συγκεκριμένο βραβείο.
Tα όσα έγιναν στον αγώνα του Πανναξιακού με τον Άρη για το πρωτάθλημα της Volley League γυναικών και την δημόσια τοποθέτηση της σούπερ σταρ του Άρη Μαντλέιν Μοντάνιο σχολιάζει με δημόσια παρέμβαση του ο υπεύθυνος του γυναικείου τμήματος του Αίαντα Ευόσμου και μέλους του Δ.Σ. της ΕΟΠΕ Θεόφιλος Ορφανίδης.
Με δημοσίευση της στο προσωπικό της λογαριασμό στο facebook, η Κολομβιανή διαγώνια του Άρη Μαντλέιν Μοντάνιο, ξεσπάει κατά των διαιτητών με αφορμή τα όσα έγιναν απόψε στη Νάξο και στον αγώνα που σφύριξαν ο Τάσος Μενεσλής και η Ειρήνη Μουλά.
Μετά από συγκλονιστικό παιχνίδι που διήρκησε 2,5 ώρες, ο Πανναξιακός νίκησε με 3-2 σετ τον Άρη, στον αγώνα που έκλεισε την αυλαία της 8ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.
Με ανακοίνωσή του, ο Πορφύρας, εκφράζει έντονα τα παράπονα του για την διαιτησία των Πετούση, Μπακλέση του συνδέσμου Πελοποννήσου στο παιχνίδι με την Κόρινθο και ειδικότερα για το τέταρτο και κρισιμότερο σετ.
Με όπλο το μπλοκ και κορυφαίες τις Ζιώγα, Αργυρίου, Μπίσκου, η Κόρινθος επικράτησε με 3-1 σετ του Πορφύρα και πέτυχε την πρώτη της νίκη την φετινή σεζόν που της δίνει σοβαρές ελπίδες παραμονής. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη στην ιστορία της Κορίνθου στην έδρα της, από την περυσινή σεζόν 2017-18 που ανέβηκε στην Volleyleague Γυναικών.