06-04-2021 21:43

Υπέγραψε το 30ο πρωτάθλημα ο Ολυμπιακός κόντρα στον «αιώνιο»

Μόλις 57 πόντους μακριά από το 30ο του πρωτάθλημα βρίσκεται πλέον ο Ολυμπιακός, μετά τη νίκη του με 3-1 σετ επί του Παναθηναϊκού, στην 2η αγωνιστική των πλέι οφ της Volley League για τις θέσεις 1-4.

Η ομάδα του Πειραιά χρειάζεται έναν βαθμό για να πανηγυρίσει τον 30ο τίτλο στην ιστορία της Volley League ή στην περίπτωση που χάσει με 3-0 ή 3-1 όλα τα ματς που του απομένουν και ο Φοίνικας ΟΝΕΧ δεν έχει βαθμολογικές απώλειες ο Ολυμπιακός θα στεφθεί πρωταθλητής και με 57 συνολικά πόντους στον αγώνα με τους συριανούς στο Μελίνα Μερκούρη.

Ο Ολυμπιακός έκανε εξαιρετική εμφάνιση, είχε κορυφαίο τον Εγκλεσκαλνς που έπιασε 61%αποτελεσματικότητα στην επίθεση με 25 πόντους και «πύργους» στην υποδοχή τους Φρομ, Μιγιαήλοβιτς. Εξαιρετική εμφάνιση και από τους κεντρικούς του Οκολιτς, Βουλκίδη.

Ο Παναθηναϊκός φάνηκε μόνο στο 2ο σετ όπου με τα σερβίς του Ανδρεόπουλου ήταν ανταγωνιστικός αλλά με 39% υποδοχή και 25% άριστη δεν είχε καμία τύχη σε έναν τέτοιο αγώνα.

Το ντέρμπι ήταν αμφίρροπο στο ξεκίνημα με τον Ολυμπιακό και τον Παναθηναϊκό να τα δίνουν όλα για τον έλεγχο σε σερβίς και υποδοχή. Ο Ολυμπιακός με το σερβίς του Εγκλεσκαλνς και δύο κόντρα επιθέσεις από το ίδιο, μπλοκ του Όκολιτς και επίθεση του Φρομ έκανε σερί 4-0 και ξέφυγε 16-11. Ο Παναθηναϊκός δεν απάντησε, οι ερυθρόλευκοι χωρίς λάθος κράτησαν το προβάδισμα και με τον Φρομ έκλεισαν το σετ 25-19.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο σετ με το τριφύλλι να έχει μικρό προβάδισμα από την αρχή στηριζόμενος στο πιεστικό σερβίς. Οι «πράσινοι» πήγαν για πρώτη φορά στο +3 (12-9) μετά από άουτ επίθεση του Όκολιτς. Ραγκελ και Ράπτης έδωσαν πόντους στο τριφύλλι το οποίο έφτασε στο +5 (18-13) ύστερα και από δύο συνεχόμενους άσσους του Ανδρεόπουλου. Ο Δημήτρης Καζάζης πέρασε στη θέση του Στιβαχτή τον Νικολάκη, ο οποίος ξεκόλλησε τους ερυθρόλευκους. Ο Βουλκίδης με άσσο έφερε τον Ολυμπιακό στο -3 (22-19), όμως ο Τσάσιτς έβγαλε την ομάδα του από τη δύσκολη θέση και τελικά ο Παναθηναϊκός πήρε το σετ 25-20 ισοφαρίζοντας 1-1.

Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε από την απώλεια του δεύτερου σετ και στο τρίτο έχοντας μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα στην επίθεση και πιεστικό σερβίς προηγήθηκε 14-10 με τον Όκολιτς. Με άσσο ο Φρομ διαμόρφωσε το 16-11, ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκησή του αλλά Έγκλεσκαλνς και Όκολιτς έκλεισαν το σετ 25-20.

Με την ψυχολογία στα ύψη ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος πίεσε τον Παναθηναϊκό στην υποδοχή και με άσσο του Μιγιαϊλοβιτς μπήκε σε θέση οδηγού 6-1. Οι παίκτες του Δημήτρη Ανδρεόπουλου από τη θέση του σερβίς έκαναν λάθη, δίνοντας εύκολους πόντους στους γηπεδούχους. Η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 9 πόντους 17-8 με άσσο του Μιγιαϊλοβιτς. Κάπου εκεί ουσιαστικά κρίθηκε το σετ και το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό να το κατακτά με το εντυπωσιακό 25-10 με επίθεση του Έγκλεσκαλνς.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Ονόπας. Παρατηρητής: Γεωργουλέας. Επόπτες: Τόλιος, Αρβανίτης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.

1ο σετ: 8-6, 16-11, 21-15, 25-19
2ο σετ: 6-8, 13-16, 15-21, 20-25
3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-15, 25-20
4ο σετ: 8-4, 16-8, 21-10, 25-10

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 35 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 20-25, 25-20, 25-10) σε 107'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 19 (17/37 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ. - 38% άριστες), Στιβαχτής, Μιγιαήλοβιτς 15 (10/20 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52% υπ. - 36% άριστες), Ανδρεάδης 2 (2/2 επ.), Έγκλεσκαλνς 25 (22/36 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Όκολιτς 9 (4/7 επ., 5 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 65% υπ. - 47% άριστες), Νικολάκης, Βουλκίδης 5 (1/2 επ., 4 μπλοκ), Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Τσάτσιτς 8 (7/17 επ., 1 μπλοκ, 35% υπ. - 16% άριστες), Γιάκομπσεν 1 (1 μπλοκ), Ρανγκέλ 11 (9/13 επ., 2 μπλοκ), Ανδρεόπουλος 9 (5/18 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. - 31% άριστες), Ράπτης 11 (9/32 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πελεκούδας 9 (5/19 επ., 4 μπλοκ) / Στεφάνου (λ, 42% υπ. -32% άριστες), Συναδινός (λ), Πανταλέων.