02-04-2021 21:51

Ο Ολυμπιακός υπέγραψε τον τίτλο της Volley League στη Σύρο, 3-0 τον Φοίνικα ΟΝΕΧ

Ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος είναι ο Ολυμπιακός, ο οποίος μετά την καθαρή νίκη του με 3-0 σετ στη Σύρο επί του Φοίνικα ΟΝΕΧ στη πρεμιέρα των πλέι οφ για τις θέσεις 1-4 έγινε το αδιαφιλονίκητο φαβορί για τον τίτλο. Οι «ερυθρόλευκοι» με το τρίποντο βρίσκεται πλέον στο +12 από τον δεύτερο Φοίνικα.

Τυπικά, ο Ολυμπιακός χρειάζεται 3 βαθμούς ακόμα και να πάρει 58 πόντους συνολικά στον επαναληπτικό αγώνα με τον Φοίνικα ΟΝΕΧ στου Ρέντη.

Κανείς από τον Ολυμπιακό δεν υστέρησε, υποδειγματική εμφάνιση έκαναν οι δύο ακραίοι του Κρίστιαν Φρομ, Νίκολα Μιγιαήλοβιτς ενώ στο μπλοκ ξεχώρισε ο Αλεξάντερ Όκολιτς.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ αγωνίστηκε με βασικούς ακραίους του Κουπόνο Φέι, Ζίγκα Στερν ενώ ο Ιβάν Ράιτς κυμάνθηκε σε χαμηλά ποσοστά στην επίθεση. Οι συριανοί δε μπόρεσαν να γίνουν ανταγωνιστικοί και δεν έπιασαν τους 20 πόντους σε κανένα από τα τρία σετ.

Ο Φοίνικας ΟΝΕΧ στο ματς που κρίνονταν πολλά για τον τίτλο στάθηκε ανταγωνιστικός μόνο μέχρι το 13-13 του 1ου σετ. Η επίθεση του Έγκλεσκαλνς και το μπλοκ του Όκολιτς έδωσαν το έναυσμα για την «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση. Με τον Όκολιτς σε μεγάλα κέφια στο σερβίς και τους Μιγιαήλοβιτς, Έγκλεσκαλνς να τελειώνουν τις επιθέσεις ο Ολυμπιακός έκανε σερί 4-0 ξεφεύγοντας 19-14. Το σετ έκλεισε με το μπλοκ του Όκολιτς 25-19.

Με τον Σέρβο κεντρικό και τον Φρομ να μπαίνουν δυνατά και στο 2ο σετ ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του αγώνα, ξέφυγε με νταμπλ σκορ 8-4 και 14-8. Ο Φοίνικας από τις λίγες καλές στιγμές του με το σερβίς του Φέι έκανε σερί 4-0 και μείωσε σε 14-12 αλλά μέχρι εκεί. Ο Έγκλεσκαλνς και ο Μιγιαήλοβιτς έπαιζαν χωρίς αντίπαλο, ο Ολυμπιακός κράτησε εύκολα το προβάδισμα ασφαλείας και έκλεισε το σετ 25-18 με μπλοκ του Όκολιτς και επίθεση του Φρομ.

Με τον αέρα του 2-0 και τα λάθη των γηπεδούχων ο Ολυμπιακός έκανε τα βασικά για να κυλήσει το ματς προς το άνετο 3-0. Οι επιθέσεις του Φρομ και το μπλοκ του Όκολιτς έκαναν το 11-8, ενώ ο Έγκλεσκαλνς με δύο δύσκολες ενέργειες κράτησε τη διαφορά στο +3 (16-13). Ο Φοίνικας έβαλε χειρόφρενο στο 22-19 και ο Φρομ με επίθεση και ο Έγκλεσκαλνς με δύο άσσους σε Πρωτοψάλτη και Γκαρά τελείωσε πανηγυρικά τον αγώνα με 25-19 και 3-0 σετ.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Γεροθόδωρος Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Πιρπινιά.

1ο σετ: 8-7, 14-16, 16-21, 19-25
2ο σετ: 4-8, 12-16, 16-21, 18-25
3ο σετ: 4-8, 13-16, 17-21, 19-25

*Οι πόντοι του Φοίνικα ΟΝΕΧ προήλθαν από 4 άσσους, 26 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 20 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 47 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 18-25, 19-25) σε 85'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 4 (2/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Μαρούλης 1 (1 μπλοκ), Φέι 6 (3/6 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 67% υπ. - 44% άριστες), Ράιτς 8 (7/25 επ., 1 άσσος), Παπαγγελόπουλος 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Στερν 8 (8/19 επ., 71% υπ. - 29% άριστες) / Γκαράς (λ, 50% υπ. - 20% άριστες), Καρασαββίδης (λ, 58% υπ. - 33% άριστες), Πρωτοψάλτης 3 (3/13 επ., 36% υπ. - 29% άριστες), Λινάρδος 4 (2/2 επ., 2 μπλοκ), Μηλής.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Δημήτρης Καζάζης): Φρομ 14 (13/25 επ., 1 άσσος, 33% υπ. - 6% άριστες), Στιβαχτής 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ), Μιγιαήλοβιτς 12 (11/18 επ., 1 μπλοκ, 72% υπ. - 44% άριστες), Ανδρεάδης 6 (6/7 επ.), Έγκλεσκανς 15 (13/29 επ., 2 άσσοι), Όκολιτς 11 (4/9 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 88% υπ. - 50% άριστες), τζιάβρας (λ), Ριζόπουλος, Εφραιμίδης.