11-03-2021 23:49

Εντυπωσιακό τρίποντο του ΠΑΟΚ στη Σύρο και άλμα δεύτερης θέσης

Την πρώτη νίκη σε ντέρμπι με τις άλλες τρεις ομάδες της πρώτης τετράδας πανηγυρίζει ο ΠΑΟΚ. Ο ομάδα της Θεσσαλονίκης έχοντας μεγάλους πρωταγωνιστές τρεις αθλητές που στο παρελθόν έχουν φορέσει τη φανέλα του Φοίνικα (τον Θάνο Τερζή, τον Γιάννη Τακουρίδη και τον Εβάντρο) νίκησε με 3-1 σετ το «πειρατικό» και κρατήθηκε μέσα στη διεκδίκηση του τίτλου. Παράλληλα πήρε την καλύτερη ένεση ηθικού ενόψει του ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την Κυριακή στο Ρέντη.

Ο Φοίνικας υστέρησε στην υποδοχή και στην ανάπτυξη και παρότι ήταν καλύτερος στην αποτελεσματικότητα της επίθεσης και προηγήθηκε και 1-0 σετ δεν κατάφερε να πάρει κάτι θετικό από τον αγώνα. Είναι η τρίτη ήττα του Φοίνικα στους τέσσερις τελευταίους αγώνες.

Μεγάλο ντέρμπι έγινε και στα τρία σετ και ειδικά στο 1ο και στο 4ο σετ που ήταν τα πιο καθοριστικά. Στο 1ο σετ από το 10-10 ο Φοίνικας έκανε σερί 3-0 και με τον άσσο του Ράιτς και προηγήθηκε 13-10. Από εκείνο το σημείο ο Φοίνικας με νύχια και με δόντια κράτησε το μικρό αλλά πολύτιμο προβάδισμα δύο πόντων μέχρι και το 24-22. Ο Κουμεντάκης μείωσε 24-23.

Εκεί έγινε η φάση του σετ όπου αρχικά δόθηκε μπλοκ στον Τακουρίδη αλλά το βίντεο τσεκ, χρέωσε με φιλέ τον κεντρικό του δικεφάλου και το σκορ έγινε 25-23 για τον Φοίνικα. Παρότι οι συριανοί απέκτησαν προβάδισμα στο σκορ και στην ψυχολογία ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που έβγαλε πάθος και δύναμη στον αγώνα.

Με μπροστάρηδες του Τακουρίδη, Εβάντρο που καθοδηγήθηκαν τέλεια από τον εκπληκτικό Τερζή, ο ΠΑΟΚ πήρε τον έλεγχο. Μάλιστα σε ένα κρεσέντο του Εβάντο, μία κόντρα του Τακουρίδη και ένα μπλοκ του Τερζή ο ΠΑΟΚ έκανε το 14-17. Ο Φοίνικας πάλεψε να γυρίσει το σετ, ο Στερν με επίθεση μείωσε 23-24 αλλά ο Αγκάνιτς τελείωσε το σετ 23-25 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Ακριβώς ίδια εικόνα είχε και το 3ο σετ. Από το 10-10 ο ΠΑΟΚ πάτησε γκάζι με τον Εβάντρο και τον Βαν ντε Ντρις που πηρε περισσότερες πρωτοβουλίες αλλά και έναν άσσο και ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 18-15.Ο Φοίνικας δεν απάντησε, δεν είχε εύκολους πόντους από το σερβίς, ο ΠΑΟΚ κράτησε τη διαφορά με τους κεντρικούς του και με Τακουρίδη, Αγκάνιτς τελείωσε το σετ 21-25 για το 2-1.

Το 4ο σετ ήταν των ανατροπών. Το σερβις του Πρωτοψάλτη έφερε σερί 3-0 για τον Φοίνικα που ξέφυγε 12-9. Ο ΠΑΟΚ με την είσοδο του Παπαλεξίου βρήκε λύσεις για να αλλάξει τη ροή του αγώνα και να ισοφαρίσει 18-18. Ακολούθησαν μάχες στο φιλέ όμως ο Αγκάνιτς και ο Κουμεντάκης έδωσαν προβάδισμα 22-24

Ο Ράιτς με επίθεση και το λάθος του Βαν ντε Ντρις έφεραν το ματς στα ίσια 24-24. Ο Κουμεντάκης με επίθεση έκανε το 24-25 και ο αγώνας τελείωσε με τον άσσο - πέναλτυ που σημείωσε ο Πριγιόν στην πρώτη φάση που μπήκε και στην τελευταία του αγώνα οδηγώντας την ομάδα του στη σπουδαία νίκη με 3-1 σετ.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Φραγκάκης. Παρατηρητής: Πέρρος. Επόπτες: Συρίγος, Μπαρμπούνης. Γραμματεία: Εμανοηλίδη.

1ο σετ: 8-7, 16-14, 21-20, 25-23

2ο σετ: 8-7, 14-16, 17-21, 23-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 21-25

4ο σετ: 8-6, 16-14, 20-21, 24-26

*Οι πόντοι του Φοίνικας ΟΝΕΧ προήλθαν από 6 άσσους, 57 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 8 άσσους, 49 επιθέσεις, 13 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (25-23, 23-25, 21-25, 24-26) σε 125'

Α.Ο. ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Ιγκόρ Γιούρισιτς): Μπράουν 12 (9/10 επ., 3 μπλοκ), Ράιτς 21 (19/31 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 18 (14/30 επ., 4 άσσοι, 41% υπ. - 24% άριστες), Παπαγγελόπουλος 8 (6/7 επ., 2 μπλοκ), Ράντκε 1 (1 μπλοκ), Στερν 10 (9/29 επ., 1 άσσος, 60% υπ. - 48% άριστες) / Γκαράς (λ, 57% υπ. - 35% άριστες), Μαρούλης, Μήλης.

Π.Α.Ο.Κ. (Νίκολα Ματιάσεβιτς): Τερζης 3 (3 μπλοκ), Άγκανιτς 12 (6/11 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Κουμεντάκης 13 (13/27 επ., 48% υπ. - 24% άριστες), Τακουρίδης 9 (2/4 επ., 1 άσσος, 6 μπλοκ), Εβάντρο 12 (11/22 επ., 1 άσσος, 40% υπ. - 13% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 15 (12/27 επ., 3 άσσοι) / Κοκκινάκης (λ, 52% υπ. - 31% άριστες), Παπαλεξίου 2 (2/2 επ.), Πριγέν 1 (1 άσσος), Σωτηρίου 3 (3/6 επ., 56% υπ. - 22% άριστες), Μπούτος.