17-10-2020 23:11

Με «τριαντάρη» Στερν ο Φοίνικας λύγισε στο τάι μπρέικ τον Μίλωνα

Μετά από αγώνα τριών ωρών ο Φοίνικας ΟΝΕΧ νίκησε το Μίλωνα με 3-2 σετ στον δεύτερο αγώνα του Β ομίλου που έγινε στο κλειστό Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης και η πρώτη θέση που οδηγεί στα ημιτελικά θα κριθεί στην αναμέτρηση με τον Παναθηναϊκό που θα γίνει στο ίδιο γήπεδο την Κυριακή 18/10 στις 19:30 (Live streaming volleyleague.gr).

Ο Φοίνικας είδε τον Ιβάν Ράιτς να επιστρέφει στην ενεργό δράση αλλά ακόμα είναι ανέτοιμος, ενώ και ο Μίλων παρά την ήττα με 15-12 στο τάι μπρέικ άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Μάλιστα οι αλλαγές που έκανε ο Σάκης Ψάρρας στα μέσα του 2ου σετ έφραν τα πάνω κάτω.

Ο Φοίνικας προηγήθηκε 20-14 στο 2ο σετ αλλά με την είσοδο των Λάππα, Χανδρινού και την αλλαγή πασαδόρου ο Μίλωνας κατάφερε όχι μόνο να κάνει την ανατροπή και να πάρει το σετ 31-29 αλλά και να φτάσει μία ανάσα από τη νίκη.

Ο Φοίνικας είχε κορυφαίο τον Ζίγκα Στερν ο οποίος πήρε 7 άσσους και γενικά ήταν μία ομάδα μόνος του. Ο Φοίνικας είχε προβάδισμα και υπεροχή στο 1ο σετ ενώ στο 2ο σετ προηγήθηκε 20-14 κι εκεί ήρθαν τα πάνω κάτω. Με τον Χαντ, τον Χανδρινό και τα μπλοκ του Ανδρεάδη ο Μίλωνας έκανε δύο μεγάλα σερί ενώ το σερβίς του Μάζιαρζ έφερε σερί 5-0 και το 23-19 έγινε 23-24. Ο Φοίνικας προηγήθηκε 29-28 με τον Πρωτοψαλτη αλλά ο Μίλωνας με Λάππα, Χανδρινό και το λάθος του Μουρίλο έκανε το 31-29 και ισοφάρισε 1-1 σετ.

Στο 3ο σετ ο Μίλωνα με τον Χαντ να παίζει μόνος του κατάφερε να επικρατήσει άνετα, ενώ μεγάλο ντέρμπι έγινε και στο 5ο σετ όπου ο Φοίνικας με νύχια και με δόντια κράτησε μικρό προβάδισμα και ο Στερν έκλεισε το σετ 25-23 για το 2-2. Στο τάι μπρέικ έγινε μεγάλη μάχη πόντο πόντο αλλά στο 12-12 με δύο πόντους του Μπράουν και επίθεση του Ράιτς ο Φοίνικας έκανε σερι 3-0 και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Ονόπας, Μουλά Ειρ.

1ο σετ: 7-8, 10-16, 15-21, 21-25
2ο σετ: 3-8, 12-16, 14-21, 31-29
3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-19
4ο σετ: 6-8, 15-16, 18-21, 23-25
5ο σετ: 4-5, 8-10, 11-12, 12-15

*Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 3 άσσοΙ, 55 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων και του Α.Ο.Φοίνικα ΟΝΕΧ Σύρου προήλθαν: 10 άσσοι, 64 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (21-25, 31-29, 25-19, 23-25, 12-15) σε 148΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μαντέκας 2 (2/6επ., 67%υπ., 47%αρ.), Μαζιάρζ 11 (4/11επ., 7 μπλοκ), Χαντ Τέιλορ 30 (27/49επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Δρογκάρης, Ανδρεάδης10 (6/15επ., 4 μπλοκ) Βελίτσκοβιτς 5 (4/10επ., 1 άσσος) / Δαρίδης (λ. - 64%υπ., 24%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 9 (8/23επ., 1 μπλοκ, 60%υπ., 44%αρ.), Κάβουρας, Κανελλόπουλος Λάππας 5 (4/13επ., 1 μπλοκ, 65%υπ., 41%αρ.).

Α.Ο.ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΟΝΕΧ (Γιάννης Ορφανός): Μπάουν 13π. (7/19επ., 6 μπλοκ), Ράιτς 13 (13/32επ.), Πρωτοψάλτης Θ. 20 (15/43επ.), Παπαγγελόπουλος 6 (5/11επ., 1 μπλοκ), Μουρίλο 1 (1 μπλοκ), Ζίγκα Στερν 30 (22/49επ., 1 μπλοκ, 7 άσσοι) / Γκαράς (λ. - 63%υπ., 32%αρ.), Καρασαββίδης (100%υπ.), Ηλίας 1 (1/1επ.), Λινάρδος, Μήλης 2 (1/7επ., 1 μπλοκ).