17-10-2020 22:46

Νίκη θρίλερ του Άρη στη Νέα Ερυθραία, παράπονα για τη τελευταία φάση από τις Αμαζόνες

Τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο τάι μπρέικ πανηγύρισε ο Άρης στην έδρα των Αμαζόνων. Οι «κιτρινόμαυρες» προηγήθηκαν δύο φορές στα σετ, όμως χρειάστηκαν το πέμπτο σετ για να πάρουν το δίποντο απέναντι στην ομάδα της Νέας Ερυθραίας, η οποία ήταν πολύ ανταγωνιστική και έφθασε κοντά ακόμα και στη νίκη, στη πρώτη της εμφάνιση στη Volley League Γυναικών. Πολλά παράπονα από τον διαιτητή Μενεσλή για τη τελευταία φάση της αναμέτρησης από τις Αμαζόνες, οι οποίες υποστηρίζουν ότι υπήρχε επαφή στο μπλοκ στην επίθεση της Βαΐντοβα, η οποία δεν δόθηκε.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, κάθε ομάδα είχε από δύο σετ και όλα κρίθηκαν στο τάι μπρέικ. Οι Αμαζόνες βρισκόντουσαν μπροστά στο ξεκίνημά του και στην αλλαγή τερρέν ήταν μπροστά στο σκορ με 8-4. Ο Άρης σιγά σιγά αντέδρασε και το 10-8 έγινε 11-10 υπέρ του. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 14-14 μετά από λάθος της Έβανς στο σερβίς και ο Άρης πέρασε πάλι μπροστά μετά από διπλό μπλοκ στη Βαΐντοβα.

Στη τελευταία φάση, η Σλοβάκα ακραία των Αμαζόνων Βαΐντοβα κάρφωσε άουτ με τον διαιτητή της αναμέτρησης να δίνει τον πόντο στον Άρη για το τελικό 16-14, με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται έντονα ζητώντας επαφή του Άρη στο μπλοκ. Η απόφαση δεν άλλαξε και το παιχνίδι έληξε με 3-2 σετ υπέρ του Άρη.

Για τις νικήτριες η Έβανς είχε 16 πόντους, ενώ διψήφιες ήταν και οι Ανθούλη (12), Κιουτσιούκη (11) και Κλάιν (11). Από πλευράς Αμαζόνων η Βαρουδάκη είχε 17 και η Γκρέκα 16.

Διαιτητές: Μενεσλής, Μαρκάτης.

Τα σετ: 2-3 (19-25, 25-11, 19-25, 25-19, 14-16)

*Οι πόντοι των Αμαζόνων προήλθαν από 7 άσσους, 62 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 27 λάθη αντιπάλων και του Άρη προήλθαν από 6 άσσους, 46 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων.

Α.Ο.Ν. ΑΜΑΖΟΝΕΣ (Στέλιος Ατσιδαύτης): Χρυσομάλλη 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Μαστοράκη 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Όουενς 10 (6/13 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Βαΐντοβα 18 (18/35 επ., 58% υπ. - 33% άριστες), Γκρέκα 16 (14/35 επ., 2 άσσοι), Βαρουδάκη 17 (14/29 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 51% υπ. - 24% άριστες) / Σαμπάτη (λ, 56% υπ. - 39% άριστες), Σιδεράτου, Χριστοδούλου 9 (7/11 επ., 2 άσσοι, 67% υπ. - 67% άριστες), Κωτσιάκη.

Α.Σ. ΑΡΗΣ (Θανάσης Δράμπας): Κιουτσιούκη 11 (6/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Τζούριτς 9 (8/17 επ., 1 μπλοκ), Κλάιν 11 (7/31 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 62% υπ. - 12% άριστες), Δρακουλίδου 5 (2/5 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ανθούλη 12 (10/28 επ., 2 μπλοκ), Έβανς 16 (13/38 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 69% υπ. - 38% άριστες) / Πετρινόλη (λ, 47% υπ. - 32% άριστες), Τερζίου (λ, 57% υπ. - 37% άριστες), Μυλωνά, Τάνη.

Στέλιος Ατσιδαύτης (Α.Ο.Ν. Αμαζόνες): «Αν εξαιρέσουμε το πρώτο σετ που κάναμε πολλά λάθη, από το δεύτερο σετ και μετά προσπαθήσαμε, ήμασταν κοντά και φτάσαμε ένα βήμα πριν τη νίκη. Δεν είσαι ποτέ ικανοποιημένος μετά από ήττα, αλλά για πρώτο παιχνίδι της ομάδας στη μεγάλη κατηγορία, η εικόνα ήταν θετική. Στο τάι μπρέικ κάναμε κρίσιμα λάθη στο σημείο που είχαμε προηγηθεί, με αποτέλεσμα ο Άρης να ισοφαρίσει και να πάρει τη νίκη».

Θανάσης Δράμπας (Α.Σ. Άρης): «Σήμερα έγινε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι και για τις δύο ομάδες. Η κάθε ομάδα είχε από δύο καλά σετ και το τάι μπρέικ ήταν μία μάχη, που στο τέλος βγήκαμε νικητές. Παρόλο που δεν πιάσαμε την απόδοση που μπορούμε, υπάρχουν κλαποια θετικά στοιχεία που κρατάμε και θα δουλέψουμε πάνω σε αυτά. Η ομάδα μας είναι νεανική και είμαι σίγουρος πως κάθε εβδομάδα το σύνολό μας θα παρουσιάζεται ακόμα και καλύτερο».