27-03-2019 02:42

Η Τρεντίνο σήκωσε την κούπα του CEV Cup στην Κωνσταντινούπολη

H ιταλική Τρεντίνο που απέκλεισε τον Ολυμπιακό στους διπλούς ημιτελικούς κατέκτησε το CEV Cup 2018-19 βάζοντας στην τροπαιοθήκη της την πρώτη κούπα από την συγκεκριμένη διοργάνωση. Ιταλική ομάδα κατέκτησε το CEV Cup μετά από 8 χρόνια και για 25η φορά.

Η Τρεντίνο είδε «το χάρο με τα μάτια της» στην Κωνσταντινούπολη όταν βρέθηκε να χάνει με 2-0 σετ από τη Γαλατασαράι αλλά με αντεπίθεση διαρκείας και αφού μπήκε μέσα όλος ο πάγκος κατάφερε να γυρίσει τον αγώνα και να πάρει τη νίκη.

Για την ακρίβεια ήθελε μόλις δύο σετ για να πάρει την κούπα και το κατάφερε από τη στιγμή που ισοφάρισε 2-2 σετ. Ο μόνος που δεν έγινε αλλαγή παρά μόνο στο 5ο σετ που όλα είχαν κριθεί ήταν ο Τζιανέλι. Ο Νέλι αναδείχτηκε σε ήρωα του αγώνα καθώς μπήκε στη θέση του Βετόρι και γύρισε το ματς.

Η Γαλατά που στον πρώτο αγώνα είχε ηττηθεί 3-0 σετ έκανε... τίμιο αγώνα αλλά από την αρχή του 3ου σετ παρέδωσε πνεύμα απέναντι στην καλύτερη ομάδα της διοργάνωσης.

Διαιτητές: Ορμόντε, Μπισάν