21-09-2021 21:05

Πρώτο βήμα πρόκρισης για τον Ολυμπιακό, 3-1 την Αστερίξ με σούπερ Σάλας

Προβάδισμα πρόκρισης πήρε ο ψυχωμένος Ολυμπιακός, ο οποίος για τον 1ο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς λιγκ, επικράτησε 3-1(21-25, 25-18, 25-21, 25-23) της Αστερίξ. Οι «ερυθρόλευκες» πλέον χρειάζονται δύο σετ στη ρεβάνς του Βελγίου την επόμενη Τρίτη (28/9) για να προκριθούν στον 2ο γύρο που θα αντιμετωπίσουντην Μινχάνσκα Μινσκ από τη Λευκορωσία.

Κορυφαία της βραδιάς η εκπληκτική και MVP του ματς Βιλμα Σάλας που πέτυχε 22 πόντους και «καθάρισε» τις δύσκολες φάσεις ενώ σημαντικές βοήθειες έδωσαν η Βραζιλιάνα Κόστα με 13 πόντους η Χίπε 11 και η Γιώτα επίσης 11.

Η εξελιξη του αγώνα

Αιφνιδιασμός από την Αστερίξ και 0-1

Ο Ολυμπιακός αιφνιδιάστηκε στην έναρξη της αναμέτρησης βρέθηκε πίσω στο σκορ, με την Αστερίξ να φτάνει πολύ γρήγορα 8-17 και στο 13-20. Στο σημείο αυτό ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση, και μείωσε τη διαφορά φτάνοντας στο 18-22 με την Χίπε. Οι φιλοξενούμενες πέρασαν μπροστά με 18-24, oι «ερυθρόλευκες» μείωσαν σε 21-24, αλλά τελικά οι Βελγίδες πήραν το σετ με 21-25 και το προβάδισμα με 0-1 στα σετ.

Άμεση αντίδραση και ισοφάριση

Eκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα του 2ου σετ, στο οποίο ο Ολυμπιακός είχε από την αρχή τον έλεγχο. Μετά το 3-2, οι «ερυθρόλευκες» έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 8-0 σερί φτάνοντας στο 11-2, ενώ στη συνέχεια η διαφορά έφτασε στο 14-5 δια χειρός Χίπε. Η Αστερίξ αντέδρασε και κατάφερε να πλησιάσει σε 16-13. Η Βίλμα Σάλας έδωσε τον πόντο στο 17-13, η Χριστοδούλου πάνω στο φιλέ πέτυχε το 18-13 ενώ μετά από υπέρβαση των φιλοξενούμενων προήλθε το 19-13 και το 20-14, με την Αστερίξ να απαντάει με 3-0 σερί και να μειώνει σε 20-17.

Οι «ερυθρόλευκες» με Κόστα και Σάλας και Γιώτα ανέβασαν την διαφορά στο 23-17 .Από μπλοκ της Μαριάνα Κόστα, προήλθε το πρώτο σετ μπολ στο 24-17 και η ίδια με πλασέ πέτυχε το 25-18, χάρη στο οποίο ισοφάρισε ο Ολυμπιακός στα σετ.

Ανατροπή και «ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Στην έναρξη του 3ου σετ, οι φιλοξενούμενες πήραν το προβάδισμα φτάνοντας στο 2-6 και στο 4-8. Με δυο σερί πόντους η Μαριάνα Κόστα σημείωσε το 6-9, η Σάλας μείωσε σε 9-11. Το «ερυθρόλευκο» σερί συνεχίστηκε, μετά από φιλέ της Αστερίξ και νέο πόντο της Σάλας.

Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε αρχικά και προηγήθηκε για πρώτη φορά με την Χίπε να γράφει το 12-11. Από εκείνο το σημείο είχαμε θρίλερ με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (12-13, 14-13, 14-14, 15-14, 15-15), μέχρι να ξεφύγει με +2 ο Ολυμπιακός, μετά από προσπάθειες της Σάλας και της Μαριάνα Κόστα με 17-15. Η Βραζιλιάνα κράτησε τη διαφορά στο 18-16 και η Γιώτα με δυο σερί πόντους την διεύρυνε για το 20-17.

Οι φιλοξενούμενες μείωσαν σε 20-19 αλλά μετά από σερβίς άουτ διαμορφώθηκε το 21-19. Η Χίπε έκανε το 23-20, ύστερα από εξαιρετική επίθεση και απο μπλοκ της Σάλας, οι γηπεδούχες έφτασε στο σετ μπολ με 24-20 ενω με νέο χαμένο σερβίς της Αστερίξ, διαμορφώθηκε το 25-21, και το «ερυθρόλευκο» 2-1 στα σετ!

Νέα μονομαχία στο τέταρτο και 3-1 με άσσο της Χίπε

Το 4ο σετ οι φιλοξενούμενες ξέφυγαν με 10-14 αλλά οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν σε 14-14, με επίθεση της Χίπε, και τρεις σερί πόντους της Σάλας. Το σερί του Ολυμπιακού με τη Χίπε στο σερβίς, έφτασε στο 5-0, για το 15-14 μετά από καρφί στο φιλέ της Οβεργουότερ και στο 6-0 με την Εμμανουηλίδου για το 16-14. Η Αστερίξ ισοφάρισε σε 16-16, όμως Σάλας και Κόστα έδωσαν «αέρα» δύο πόντων 19-17, όμως οι φιλοξενούμενες ισοφάρισαν εκ νέου σε 19-19.

Μετά από επίθεση άουτ της Μάρινγκ ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα στο 20-19 και με μπλοκ της Γιώτα, πήρε διαφορά σε +2, με 21-19. Η Κατερίνα Γιώτα με πρώτο χρόνο έκανε το 22-20 και η Σάλας το 23-21.

Ακολούθησε εκ νέου μείωση του σκορ με τη Γκίλσον (23-22) και ισοφάριση σε 23-23. Η Βίλμα Σάλας ήταν ξανά εκεί για να δώσει τη λύση και το πρώτο ματς μπολ με 24-23 με την Χίπε να παίρνει τον άσσο για το 25-23 και να χαρίζει τη σπουδαία νίκη στον Ολυμπιακό!

1ο σετ: 5-8, 8-16, 14-21, 21-25

2ο σετ: 8-2, 16-10, 21-17, 25-18

3ο σετ: 4-8, 16-15, 21-19, 25-21

4ο σετ: 8-7, 16-14, 21-19, 25-23

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού προήλθαν από 4 άσσους, 54 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 29 λάθη αντιπάλων και της Αστερίξ προήλθαν από 3 άσσους, 54 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (21-25, 25-18, 25-21, 25-23) σε 105'

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Φερέλ Κουτίνο): Γιώτα 11 (7/10 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 7 (6/10 επ., 1 μπλοκ), Aντράντε Κόστα 13 (11/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 60% υπ. - 40% άριστες), Χριστοδούλου 2 (2 μπλοκ), Χίπε 11 (8/30 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 1 (1/4 επ., 33% υπ. - 33% άριστες) / Τοτσίδου (λ, 40% υπ. - 23% άριστες), Σάλας 22 (21/40 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. - 45% άριστες).

ΑΣΤΕΡΙΞ (Κρις Βανσνίκ): Κούλμπεργκ 8 (5/11 επ., 3 μπλοκ), Όβεργουατερ 9 (8/13 επ., 1 μπλοκ), Μάρινγκ 21 (20/44 επ., 1 άσσος, 50% υπ. - 12% άριστες), Βαν Ντε Βίερ 1 (1 άσσος), Στράγκιερ 6 (6/23 επ., 50% υπ. - 27% άριστες), Γκίλσον 17 (13/37 επ., 4 μπλοκ, 30% υπ. - 11% άριστες) / Ράμπελμπεργκ (λ, 37% υπ. - 32% άριστες), Βαν Άκερ 1 (1 άσσος), Βαν Έλσεν 2 (2/4 επ.), Χόφστιντ, Ντίκερς.