01-04-2021 15:19

Ιταλία: Μια ανάσα απο τον τελικό η Περούτζια

Μια ανάσα από την πρόκριση της στον μεγάλο τελικό των πλεϊ οφ για την ανάδειξη του πρωταθλητή, είναι η Περούτζια,  η οποία στον δεύτερο ημιτελικό  επικράτησε εκτός έδρας της Μόντσα με 1-3 και έκανε το «2-0» στη σειρά των αγώνων.

Στις 4/4 η πρωτοπόρος του Ιταλικού πρωταθλήματος στην κανονική περίοδο, θα αντιμετωπίσει στην έδρα της την Μόντσα και με νέα νίκη θα πάρει την πολυθπόθητη πρόκριση. Το χθεσινό «διπλό» ήταν έργο του Γουλφρέντο Λεόν που με 23 πόντους ήταν καθοριστικός για τη νίκη ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφεραν ο Ολλανδός Τιερ Χορστ με 17 και ο Αργεντίνος Σολέ με 14.
Στις 4/4 η πρωτοπόρος του Ιταλικού πρωταθλήματος στην κανονική περίοδο, θα αντιμετωπίσει στην έδρα της την Μόντσα και με νέα νίκη θα πάρει την πολυπόθητη πρόκριση. Το χθεσινό «διπλό» ήταν έργο του Γουλφρέντο Λεόν που με 23 πόντους ήταν καθοριστικός για τη νίκη ενώ σημαντικές βοήθειες προσέφεραν ο Ολλανδός Τιερ Χορστ με 17 και ο Αργεντίνος Σολέ με 14.

Από την ηττημένη Μόντσα, μορφή ο Λακουμτζίγια με 26 πόντους και ο Λάνζα με 14. Στον άλλο ημιτελικό Τρεντίνο και Λούμπε θα μονομαχήσουν απόψε το βράδυ στον δεύτερο ημιτελικό, με την γηπεδούχο ομάδα να έχει «σπάσει» την έδρα στο πρώτο ματς.

Ημιτελικοί (στις τρεις νίκες η πρόκριση στον τελικό)

28/3 Περούτζια -Mόντσα 3-2 (21-25, 25-21, 25-19, 23-25, 15-12)

28/3 Λούμπε-Τρεντίνο 2-3 (25-23, 21-25, 25-21, 24-26, 12-15)

31/3  Μόντσα –Πέρούτζια 1-3 (22-25, 25-22, 29-31, 15-25)