17-12-2020 00:50

Ιταλία: Επιστροφή στις νίκες για την Κούνεο με 15 πόντους της Ζακχαίου

Με το δεξί ξεκίνησε το δεύτερο γύρο του Ιταλικού πρωταθλήματος γυναικών η Κούνεο, η οποία επικράτησε με 3-0 (25-20, 25-23, 25-23) της Φιρένζε για την 14η αγωνιστική, από την οποία έγιναν μόνο τρία ματς, και τα υπόλοιπα τρία αναβλήθηκαν λόγω κρουσμάτων covid-19 σε διάφορες ομάδες.

Από την ομάδα του Κούνεο που επέστρεψε στις νίκες, εντυπωσιακή ήταν και πάλι η κεντρική Κατερίνα Ζακχαίου με 15 πόντους, πρώτη σκόρερ ήταν η Μπίτσι με 16 ενώ 13 πήρε και η δεύτερη κεντρική της ομάδας, η Καντί. Η Όλγα Στράντζαλη που επίσης αγωνίστηκε δεν μπόρεσε να σκοράρει. Από τις ηττημένες ξεχώρισε η Νγουακαλόρ με 16.

Με το τρίποντο αυτό η Κούνεο ανέβηκε στην 7η θέση με 15 βαθμούς σε συνολικά 13 ματς.Αγωνιστικά η Κούνεο στηρίχτηκε πολύ στις δύο κεντρικές , Ζακχαίου 15 και Καντί 13, οι οποίες πήραν συνολικά 28 πόντους και έβαλαν τις βάσεις της νίκης. Επίσης η ομάδα του Πίστολα, είχε 63% στην επίθεση, έναντι 41% της αντιπάλους της και 8 άσσους έναντι 2.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, οι νικήτριες επικράτησαν εύκολα στο πρώτο σετ, καθώς μετέτρεψαν το αρχικό 14-14, σε 22-17 και κατέκτησαν το σετ με 25-20. Στο δεύτερο είχαμε θρίλερ, αφού οι ομάδες ήταν ισόπαλες μέχρι το 18-18, στην εξέλιξη του αγώνα, το Κούνεο ξέφυγε με 22-21 και πήρε το σετ με 25-23 ενώ στο τρίτο το 21-18 έγινε 21-21, 24-22, και 25-23 στις λεπτομέρειες.

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής:

Μπρέσια-Τρεντίνο 2-3 (23-25, 25-20, 22-25, 28-26, 12-15)

Καλτσομαγκιόρε-Κονελιάνο 1-3 (16-25, 16-25, 25-23, 18-25)

Κούνεο-Φιρένζε 3-0 (25-20, 25-23, 25-23)

Βαθμολογία (14 ματς) Πρώτη και αήττητη η Κονελιάνο με 39 βαθμούς και 13/13 νίκες, Νοβάρα 28 βαθμούς σε 12 ματς, Μόντσα 25 σε 12 ματς, Σκαντίτσι 24 σε 11 κλπ