10-12-2020 16:19

CEV cup γυναικών: Στους ημιτελικούς της διοργάνωσης η Μπεζιέ της Σπανού

Στους ημιτελικούς του CEVcup γυναικών έφτασαν για δεύτερη σερί χρονιά, οι Άγγελοι της Μπεζιέ που αγωνίζεται η Άννα Σπανού. Η Γαλλική ομάδα στην φάση των «8» πήρε ανευ αγώνα την επίσης Γαλλική Λε Κανέτ, με 3-0 αφού η αντίπαλος της είχε κρούσματα κορονοϊού και δεν κατέβηκε, και χθες επικράτησε 0-3 (19-25, 18-25, 25-27) της Ρουμανικής Ταργκοβίτσε, παιχνίδι που έγινε στο ουδέτερο Ζαγκρεμπ για λόγους προστασίας από τον covid-19.

H Μπεζιέ ήταν καλύτερη γενικά στην επίθεση και στο μπλοκ, πήρε εύκολα τα δύο πρώτα σετ και καρδιοχτύπησε στο τρίτο, γιατί χαλάρωσε και έδωσε δικαίωμα στην Ρουμανική ομάδα να διεκδικήσει το σετ, το οποίο πήρε τελικά στις λεπτομέρειες.

Από την Μπεζιέ ξεχώρισαν Τερέλ με 18, Σεγκόβια 11, και 10 για την Αργεντίνα Νίζετιτς που έχει Κροατική καταγωγή ενώ η Σπανού δεν αγωνίστηκε καθόλου στο συγκεκριμένο ματς. Στην τετράδα πέρασε η Σερβική Ομπρένοβατς που κέρδισε 3-0 (25-20, 26-24, 25-19) την Βάσας Βουδαπέστη που αγωνίζεται η Πορτορικάνα πασαδόρος και πρώην του ΑΟ Θήρας, Τζένιφερ Νογκουέρας.

Εκκρεμούν δύο ακόμη ομάδες που θα προκύψουν από τους νικητές των συναντήσεων Μάριμπορ-Δρέσδη και Πότσδαμ- Γαλατασαράϊ και επίσης Μπερεκσάβα-Μόντσα και Ζοκ- Σέλμι Μπρνο