22-11-2020 01:34

Ιταλία: Ήττα με ψηλά το κεφάλι για την Κούνεο απο την Καλτσομαγκιόρε

Αν και πάλεψε με φοβερό πάθος και διάθεση, η Κούνεο υπέστη δεύτερη σερί οριακή ήττα με γεμάτα σετ, αυτή την φορά με 3-0 (25-22, 31-29, 28-26) εκτός έδρας από την ένατη Καλτοσμαγκιόρε για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος γυναικών.

Πλήγμα για τις φιλοξενούμενες ο σοβαρός τραυματισμός της βασικής Ντεγκρατί στο δεξί γόνατο στην αρχή του δεύτερου σετ, η οποία αποχώρησε με φορείο, και θα υποβληθεί την Δευτέρα σε εξετάσεις για να διαπιστωθεί η έκταση του τραυματισμού της.

Οι «Γάτες» παρουσιάστηκαν πολύ πιο βελτιωμένες, από το εξ’αναβολής παιχνίδι της περασμένης Τετάρτης στην έδρα τους, όπου έχασαν με 1-3 από το Μπέργκαμο, έφτασαν πολύ κοντά στο να πάρουν τα δύο από τα τρία σετ αλλά στις λεπτομέρειες, δεν τα κατάφεραν. Με την ήττα αυτή η Κούνεο παρέμεινε στην 8η θέση με 10 βαθμούς ενώ οφείλει να δώσει τέσσερα ματς ακόμη μέχρι 2 Δεκεμβρίου, ύστερα απο την μεγάλη καραντίνα που πέρασε ο σύλλογος.

Όσον αφορά την εξέλιξη του αγώνα, το Κουνεο στο δεύτερο σετ από 14-10 ισοφάρισε 18-18, 24-24, 28-28 και το έχασε με 31-29 ενώ μεγάλη απώλεια ήταν και η αποχώρηση της Ντεγκράτι με τραυματισμό στο δεξί γόνατο στην αρχή του σετ. Και στο τριτο σετ, οι παίκτριες του Πίστολα, προηγήθηκαν 14-16, 18-19, ισοφάρισαν 20-20 οι γηπεδούχες, 24-24, 26-26, αλλά στο τέλος δεν άντεξαν και το έχασαν με 28-26.

Από την ομάδα του Κούνεο, η Ζακχαίου ολοκλήρωσε το ματς με 10 πόντους ενώ η Στράντζαλη για ένα ακόμη παιχνίδι περιορίστηκε στους τρείς πόντους. Πρώτες σκόρερ από την Κούνεο ήταν η Μπίτσι και Ουγκουρεάνου που πέτυχαν από 17 πόντους η κάθε μία.Από τις νικήτριες που είχαν και την βοήθεια της τύχης και πήραν ένα καθαρό και πολύτιμο τρίποντο, ξεχώρισαν η Μοντιμπέλε με 22, Μπαντζέμα με 15 και Βασίλεβα 14.