21-11-2020 21:35

Γαλλία: Ήττα στο τάι μπρέικ για την Πουατιέ του Πετρέα

Στο τάϊ μπρέικ λύγισε η Πουατιέ του Γιώργου Πετρέα, η οποία ηττήθηκε με 2-3 (12-25, 15-25, 25-23, 25-19, 14-16) σε εξ’ αναβολής αγώνα εξαιτίας του covid-19, από τις πρωτοπόρες Κάννες για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 εύκολα αλλα στη συνέχεια η Πουατιέ με αντεπίθεση διαρκείας, ισοφάρισε σε 2-2 και παραλίγο να κάνει ολική ανατροπή στο τάι μπρέϊκ καθώς από 8-12, ισοφάρισε σε 14-14 αλλά έχασε στις λεπτομέρειες με 14-16 και 2-3..

Από τις Κάννες,θραύση έκαναν οι δυο κεντρικοί, Κοντσίλια με 20 και Αβερίλ με 19 που σημείωσαν συνολικά 39 πόντους και έβαλαν τις βάσεις για τη νίκη.

Από την μαχητική Πουατιέ που πηρε τον βαθμό της παρηγοριάς, ξεχώρισαν οι δύο ακραίοι Νέβες με 27 και Ραφαέλι με 19. Ο Πετρέας ήταν και αυτός από τους διακριθέντες της Γαλλικής ομάδας, καθώς έδωσε μεγάλες μάχες στο φιλέ και βοήθησε την ομάδα του να πάει το ματς στο πέμπτο σετ.

Στην βαθμολογία σε 8 αγώνες οι Κάννες έχουν 16 βαθμούς, η Μονπελιέ 15 σε 7 ματς, η Τουρσουϊγκ 14 σε 6 ενώ η Πουατιέ είναι 9η με 9 βαθμούς σε σύνολο 13 ομάδων.

Στον άλλο αγώνα επίσης εξ’ αναβολής αγώνα, η Νίκαια επικράτησε της ουραγού Αζαξιό με 3-0 (25-19, 25-13, 25-19)