19-11-2020 02:09

Ιταλία: 'Αλωσε το Κούνεο η Μπέργκαμο με 1-3, ξεχώρισε και πάλι η Ζακχαίου με 16 πόντους

Αν και πάλεψε όσο είχε δυνάμεις, η ομάδα της Κούνεο γνώρισε ήττα σε εξ’ αναβολής παιχνίδι για την 6η αγωνιστική της Serie Α1 γυναικών, με 1-3 (22-25, 25-17, 30-32, 21-25) από την Μπέργκαμο, και έμεινε χαμηλά στην βαθμολογία (7η θέση) με 10 βαθμούς αλλά και τρία παιχνίδια λιγότερα.

Ήταν η πρώτη εντός έδρας για τις «γάτες» της Ιταλικής ομάδας, η οποία μετά την καραντίνα λογω πολλαπλών κρουσμάτων covid-19, παίζει συνεχώς κάθε τρεις μέρες για να καλύψει τα αναβληθέντα παιχνίδια. Και πάλι η διεθνής Κύπρια, κεντρική Κατερίνα Ζακχαίου ήταν συγκλονιστική με 16 πόντους, ενώ ξεχώρισαν η Ντεγκράτι με 22 πόντους και η Ουγκουρεάνου με 15. Η Όλγα Στράντζαλη για ένα ακόμη παιχνίδι δεν μπόρεσε να πιάσει την απόδοση που ήθελε και περιορίστηκε στους 2 πόντους.

«Κλειδί» του ματς, το τρίτο σετ που ήταν ένα μεγαλο θρίλερ διάρκειας 43’ λεπτών. Η Μπέργκαμο αρχικά είχε προβάδισμα με 15-21 αλλά η Κούνεο με αντεπίθεση διαρκείας έκανε σερί 9-3 και έφερε το σκορ στο 24-24 με άσσο της Ντεγκράτι. Στη συνέχεια οι γηπεδούχες δεν μπόρεσαν να πάρουν το σετ αν και είχαν την ψυχολογία, κρίσιμα λάθη, έφεραν ισοπαλίες με 25-25, 26-26, η Κουνεο πήρε προβάδισμα με 27-26 αλλα έχασε το πολύ κρίσιμο σετ μπολ για να πάρει τν πόντο και να τον κατακτήσει.

Από λάθη των διαιτητών, και το μεγάλο άγχος των παικτριών, το θρίλερ συνεχίστηκε με 28-28, 29-29 και τελικά οι φιλοξενούμενες πιο ψύχραιμες στις λεπτομέρειες επικράτησαν με 30-32. Από τις φιλοξενούμενες ξεχώρισαν οι Λανιέρ και Λάντο με 19 πόντους η κάθε μία και η Ενράιτ με 14.

Επόμενο παιχνίδι για το Κούνεο, το Σαββατο 21/11 εκτός έδρας με την Καλτσομαγκιόρε.