18-04-2019 16:27

Πρωταθλητής στον Λίβανο ο Γιάννης Καλμαζίδης με την Σπίντμπολ Τσέκα

Η Σπίντμπολ Τσέκα με προπονητή τον Γιάννη Καλμαζίδη κατέκτησε για δεύτερη φορά το πρωτάθλημα βόλεϊ ανδρών στον Λίβανο.

Η Τσέκα επικράτησε τους τελικούς της Τανουρίν και έτσι με μόλις μία ήττα σε 20 αγώνες στην κανονική περίοδο και στα πλέι οφ πήρε το πρωτάθλημα Στα ημιτελικάτων πλέι οφ αντιμετώπισε την Ζάχρα την οποία νίκησε δύο φορές 3-0 σετ, ενώ της Τανουρίν επικράτησε με τρεις νίκες (3-0, 3-1 και 3-0 σετ).

Η Σπιντμπολ, στα πλέι οφ έκανε την κίνηση ματ φέρνοντας από την Ιταλία τον πρώτο σκόρερ του καμπιονάτο Ντούσαν Πέτκοβιτς, με τον Σέρβο διαγώνιο να κάνει την διαφορά. Η επιτυχία της Σπιντμπολ Τσέκα πανηγυρίστηκε έξαλλα από τους οπαδούς της και τους κατοίκους της ομώνυμης πόλης στο Λίβανο.

Η διοίκηση της Σπίντμπολ έκανε πρόταση στον Καλμαζίδη για να ανανεώσει για μία ακόμα σεζόν αλλά ο ελληνοσουηδός τεχνικός έχει δεχτεί και άλλες προτάσεις μεταξύ αυτών και από την γυναικεία ομάδα του ΠΑΟΚ.