03-12-2018 12:33

Οι 13 πόντοι του Κοκκινάκη έδωσαν τη νίκη στη Πουατιέ

Στην Α1 Γαλλίας η Πουατιέ του Μενέλαου Κοκκινάκη πήρε το διπλό στον αγώνα με την Τουρκουά κερδίζοντας τη με 0-3 σετ. Ο Έλληνας διεθνής σημείωσε 13 πόντους με 12/24 επιθέσεις, έναν άσσο, 78% υποδοχή με ποσοστό της άριστης στο 67%.

Μετά από αυτή την νίκη η Πουατιέ εκμεταλλευόμενη το ρεπό της Μονπελιέ (την υποδέχεται στην επόμενη αγωνιστική)  ανέβηκε στην τέταρτη θέση του βαθμολογικού πίνακα, έχοντας συγκεντρώσει σε εννιά αγωνιστικές 17 βαθμούς.

Επιπλέον, το ματς που ξεχώρισε από την ήταν το ντέρμπι ανάμεσα στην Ναντ και την Τουρ με την δεύτερη να κερδίζει εκτός έδρας με 2-3 σετ και να φτάνει την αντίπαλο της στη δεύτερη θέση έχοντας 18 βαθμούς. Κορυφαίος για την Τουρ ήταν ο Γκαζμέντ Χισάϊ που σημείωσε 18 πόντους με 15/29 επιθέσεις έναν άσσο, δύο μπλοκ, 56% υποδοχή και 50% άριστη υποδοχή. Ενώ, κορυφαίος για την Ναντ ήταν ο Σέρχιο Νόντα Μπλάνκο που είχε 18 πόντους με 15/29 επιθέσεις, τρία μπλόκ και 48% υποδοχή (28% άριστη).