06-07-2013 23:20

WL2013: Συνεχίζει η κυριαρχία της Βραζιλίας στον A΄ όμιλο (videos)

WL2013: Συνεχίζει η κυριαρχία της Βραζιλίας στον A΄ όμιλο (videos) ©fivb.org
Η Βραζιλία αν και βρέθηκε να χάνει με 0-1 σετ γύρισε το παιχνίδι και πήρε τη νίκη εις βάρος της Βουλγαρίας στο πλαίσιο του πρώτου ομίλου του WorldLeagueσε αναμέτρηση που διεξήχθη στην Μπραζίλια.

Όπως και στην πρώτη αναμέτρηση του τριημέρου (Παρασκευή 5/7), η Βουλγαρία έκανε λιγότερα λάθη στο πρώτι σετ και με δυνατή επίθεση και στέρεη άμυνα προηγήθηκε με 10-5. Ο Λούκας Σάατκαμπ από την γραμμή του σερβίς έβαλε την Βραζιλία στο παιχνίδι (11-10) αλλά οι βούλγαροι αναδιοργανώθηκαν και πήραν το σετ με 25-19.

Οι Ρικάρντο Λουκαρέλι και Λεάντρο Βιζότο μπήκαν στο δεύτερο σετ για να αντισταθμίσουν τους Τσβετάν Νικολόφ και Τοντόρ Αλεκσίεβ. Ένα σερί δια χειρός Λουκαρέλλι έβαλε την Βραζιλία στην θέση του οδηγού με 18-14 και ένα καρφί του Βιζότο σφράγισε το δεύτερο σετ για την σελεσάο με 25-21.

Οι γηπεδούχοι είχαν μια δυνατή εκκίνηση στο τρίτο σετ προηγούμενοι με 6-1, βελτιώνοντας παράλληλα την άμυνά τους και με ένα εξαιρετικό σερβίς του Λουκαρέλι πήραν και το τρίτο σετ με 25-17.

Με το ένθερμο κοινό στο πλάι τους ηγήθηκαν με διαφορά πέντε πόντων και στο τέταρτο σετ. Βιζότο, Λουκαρέλι και Σάτκααμπ ηγήθηκαν των επιθέσεων και έφτασαν εύκολα στην κατάκτηση του τέταρτου σετ και κατά συνέπεια στη νίκη.

Ο Λεάντρο Βιζότο ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 18 πόντους, με τον Τζβετάν Σοκολόφ να ηγείται των βούλγαρων με 14 πόντους.

Η Βραζιλία έχει «εγκατασταθεί» στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 19 βαθμούς και βρίσκεται πολύ κοντά στην πρόκριση για την τελική φάση της διοργάνωσης, που θα διεξαχθεί στο τέλος του μήνα στην Αργεντινή. Η Βουλγαρία παρέμεινε στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 14 βαθμούς.

Τα σετ: 3-1 (19-25 25-21, 25-17 25-19) σε μια ώρα και 44 λεπτά. Πόντοι: 94-82

*Οι πόντοι της Βραζιλίας προήλθαν: 57 επιθέσεις, 13 μπλοκ, 4 άσοι, 20 λάθη του αντιπάλου, ενώ της Βουλγαρίας: 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 5 άσοι και 29 λάθη του αντιπάλου.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μπερναντίνιο): Ρεζέντε 4, Βιζότο 18, Λουκαρέλι 14, Ντάντε 8, Σάατκαμπ 16, Σόουζα 11 / Ντα Σίλβα (λ), Βαλάτσε 3, Βίλιαμ
ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Πλάτσι): Μπρατόεφ Γκ 3, Σαμουνέφ 7, Σκρίμοφ 3, Γιοσίφοφ 6, Αλεξίεφ 10, Σοκόλοφ 14 / Σαλπάροφ (λ),  Μιλούσεφ 4, Ντιμίτροφ, Γκραντινάροφ 6, Πέντσεφ

Βαθμολογία Α Ομίλου (Αγώνες-Νίκες-Ήττες)