16-06-2013 15:28

Οι ΗΠΑ χαμογέλασαν στο... θρίλερ

Οι ΗΠΑ πήραν την τρίτη τους νίκη στο φετινό World League, επικρατώντας για δεύτερη φορά της Γαλλίας με 3-2 (22-25, 25-22, 24-26, 30-28, 15-9) σε έναν αγώνα για... γερά νεύρα. Έτσι οι Αμερικανοί βελτίωσαν την επίδοσή τους στον πρώτο όμιλο στο 2-1, ενώ οι Γάλλοί ψάχνουν ακόμα την πρώτη τους νίκη

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος και τα πολλά λάθη οι ΗΠΑ τα... ισοσκέλισαν με τις επιθέσεις. Το παιχνίδι ήταν ισόπαλο με 1-1 όταν το τρίτο σετ πήρε άγρια ομορφιά. Οι Γάλλοι είχαν το πρώτο σετ μπολ στο 24-23 με τον Σμίθ να ισοφαρίζει. Ωστόσο οι φιλόξεονούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 2 επιθέσεις του Νγκαμπέτ για το 26-24.

Ανάλογο ενδιαφέρον είχε και το τέταρτο σετ. Εκεί
οι γηπεδούχοι βρέθηκαν να έχουν το πρώτο τους σετ μπολ στο 24-23, αλλά ο Μορό ισοφάρισε. Ακουλούθησαν άλλα τέσσερα σετ μπλοκ για τους Αμερικανούς, με τους Γάλλους να σώζουν την παρτίαδα. Τελικά με το σκορ στο 28-28, η Γαλλία σέρβιρε άουτ για το 29-28 ενώ ένα μπλοκ του Αντερσον και του Χολτ έκαναν το 2-2 στα σετ. Στο τάι μπρεικ έναν άσος του Λοτμαν έκανε το 10-5 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

ΗΠΑ (Σπίροου): Άντερσον 21, Σόζι Κ 7, Σιαρέλι 4, Χολμς 4, Κλαρκ 11, Σμιθ 18 / Σόζι Ε. (λ), Λότμαν 21, Τρόι 5, Χολτ 5
ΓΑΛΛΙΑ (Τιγί): Χάρντι 8, Ρεντβιτς 1, Μορό 4, Λινίλ 15, Ν' Γκαμπέτ 23, Λε Ρου 5/ Γκρεμπένικοφ (λ), Τονιούτι, Λε Γκοφ 1, Σιντιμπέ 15