15-06-2013 14:36

Διέλυσε την Κορέα χωρίς Σμιτ

Χωρίς τον τραυματία Γκάβιν Σμιτ ο Καναδάς σκούπισε την Κορέα με 3-0 (25-19, 25-10, 25-18) σε αγώνα για τον τρίτο όμιλο του World League. Οι Βορειοαμερικανοί συνδύασαν εξαιρετικά το μπλοκ και την άμυνα και δεν άφησαν την αντίπαλό τους να διεκδικήσει κάτι καλό.

Η Κορέα ξεκίνησε με υποσχέσεις το πρώτο σετ, αλλά ο Καναδάς απέκτησε το προβάδισμα και με πρωταγωνιστές τους Ντάλας Σούνιας και τον αρχηγό Φρεντ Γουίνερς το πήρε εύκολα.

Στο δεύτερο σετ οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί και την παράσταση έκλεψε ο Νικ Χογκ, γιος του προπονητή της ομάδας Γκλεν Χογκ, που μπήκε στο τέλος του σετ και σημεώσε τον τελευταίο πόντο. Στο τρίτο σετ, είχαμε ανταγωνισμό στην αρχή, αλλά ο Καναδάς βρήηκε ξανά τον τρόπο να πάρει εύκολα τη νίκη.

ΚΑΝΑΔΑΣ (Χογκ Γκλεν): Βέρχοφ 9, Σούνιας 12, Σίματς 5, Σνάιντερ 3, Γουίντερς 14, Περέν 13 / Λιούις (λ), Χογκ Νίκολας 1, Χότσον
ΚΟΡΕΑ (Παρκ): Γέον 17, Χαν 1, Λι Σουν Κιου 1, Κβακ 6, Παρκ 2, Σιν 3 / Μπου (λ), Σέο 1, Κιμ 5, Σονγκ