07-06-2013 23:12

Με 11άρη Ντάντε και... σούπερ Βισότο πήρε το ντέρμπι η Βραζιλία

Σε έναν αγώνα που κράτησε δύο ώρες η Βραζιλία νίκησε με 3-1 (25-22, 25-20, 22-25, 25-15) την Πολωνία ξεκινώντας ιδανικά τον πρώτο όμιλο World League. 11 πόντους σημείωσε ο Ντάντε και 16 ο MVP Λεάντρο Βισότο.

Το πρώτο σετ πήγαινε πόντο - πόντο με την Πολωνία του Κούρεκ να αντιστέκεται, ωστόσο στο τέλος, οι Βραζιλιάνοι ήταν αυτοί φάνηκαν πιο ψύχτραιμοι. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία μετά τα μέσα του και με τον Βισότο να σημειώνει 7 πόντους πήραν προβάδισμα 2 σετ.

Οι Πολωνοί αντέδρασαν και παρά τον ενθουσιαμό των αντιπάλων κράτησαν τη συγκέντρωσή τους και πήραν το τρίτο σετ με πρωταγωνιστή τον Κούρεκ. Ωστόσο δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω καθώς η Βραζιλία ήταν καταιγιστική στο τέταρτο σετ.

* Οι 82 πόντοι της Πολωνίας προήλθαν από 43/96 επιθέσεις, 12 μπλοκ, 4 άσους και 23 λάθη αντιπάλου. Οι 82 πόντοι της Βραζιλίας προήλθαν από 57/103 επιθέσεις, 14 μπλοκ, 6 άσους και 20 λάθη αντιπάλου.

Tα σετ: 1-3 (22-25, 20-25, 25-22, 15-25)

ΠΟΛΩΝΙΑ (Αναστάσι): Νοβακόφσκι 3, Κούρεκ 15, Μπάρτμαν 15 Κούμπιακ 11, Μοζντόνεκ 13, Ζιγκάντλο 1 / Ζαρόρσκι (λ), Βινιάρσκι, Κονάρσκι, Βρόνα 1, Ντρίζγκα, Ρούσιακ.
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Ρεζέντε Μπερνάντο): Ρεζέντε Μπρούνο 4, Έντερ 11, Βισότο16, Λουκαρέλι 17, Λούκας 15, Ντάντε 11 / Ντα Σίλβα (λ), Βαλάσε 3, Βίλιαμ, Φοντέλες