07-06-2013 21:40

Ξεκίνησε... φουριόζα με Ίλινιχ η Ρωσία

Η χρυσή Ολυμπιονίκης Ρωσία ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στο World League και τη νέα εποχή με τον Βορόνκοφ στον πάγκο. Η… αρκούδα νίκησε με 3-0 (25-21, 25-22, 25-17) και ο Ίλινιχ σημείωσε 15 πόντους μπροστά στο ρωσικό κοινό.

Στο πρώτο σετ, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν πίσω με 14-16 και ισοφάρισαν στο 21-21. Ακολούθησε ένα 4-0 για να προηγηθεί με 1-0 σετ. Στη συνέχεια τα πράγματα ηταν πιο εύκολα για τη Ρωσία που δεν άφησε το παιχνίδι να της… ξεφύγει.

Οι 75 πόντοι της Ρωσίας προήλθαν από 39/74 επιθέσεις, 9 μπλοκ, 6 άσους και 21 λάθη αντιπάλου. Οι 60 πόντοι του Ιράν προήλθαν από 34/69 επιθέσεις, 3 μπλοκ, 2 άσους και 21 λάθη αντιπάλου

ΡΩΣΙΑ (Βορόνκοφ): Μακάροφ, Σιβοσέλεζ 10, Παβλόφ 10, Άστσεφ 5, Μουσέρσκι 13, Ίλινιχ 15 / Βέρμποφ (λ), Αντίμκιν, Βόλβιχ 1
ΙΡΑΝ (Βελάσκο): Μαχμούντ 11, Μαρουφλακράνι, Γκαέμι 6, Μουσάβι 7, Φαγιάζι 2, Τασακόρι 6 / Ζαρίφ (λ), Γκολάμι 4, Ζαρίνι 3, Γκαφούρ, Μαχντάβι