31-05-2013 23:07

Το σερβίς της Φινλανδίας, νίκησε την Πορτογαλία του Γκουλινέλι

Μπροστά σε περισσότερους από 2.500 φίλους του βόλεϊ, η Φινλανδία νίκησε με 3-0 (25-13, 29-27, 25-18), την Πορτογαλία του Φλάβιο Γκουλινέλι για το πρώτο παιχνίδι του World League.
Οι φίλαθλοι στο Ελσίνκι Ice Hall βοήθησαν τους γηπεδούχους και μαζί με το τα ισχυρά σερβίς και τα τελειώματα επιθέσεων έκριναν τη νίκη.

Οι Φινλανδοί είχαν σε καλή βραδιά τους Μάτι και Μίκο Οϊβάνεν, ενώ η πίεση στο σέρβις οδήγησε τους Πορτογάλους σε πολλά λάθη. Στο πρώτο σετ ήταν καταιγιστικοί, ενώ ντέρμπι είχαμε μόνο στο δεύτερο σετ.

Η Πορτογαλία άρχισε να διαβάζει την αντίπαλη άμυνα, και βρήκε τρόπο να τελειώσει τις επιθέσεις. Με πρωταγωνιστή τον Σεκέιρα που σημείωσε 10 πόντους σε αυτό το σετ, οι φιλοξενούμενοι διεκδίκησαν στην ισοφάριση. Κατάφεραν να γλιτώσουν 2 σετ μπολ των αντιπάλων, αλλά ένα σέρβις του Μάτι Οϊβάνεν έκανε το 29-17.

Στο τρίτο σετ, η Φινλανδία πήρε μια διαφορά 6 πόντων μετά το μέσα του και την υπερασπίστηκε χωρίς δυσκολία.

*** Στη φωτογραφία είναι ο νέος προπονητής της Φινλανδίας, Τόμας Σαμελβούο, ο οποίος στα 37 του χρόνια, το περασμένο καλοκαίρι αποσύρθηκε έχοντας στο ενεργητικό του 294 διεθνείς αγώνες.

Οι 79 πόντοι της Φινανδίας προήλθαν από 35/66 επιθέσεις, 9 μπλοκ 6 άσους, και 29 λάθη αντιπάλου. Οι 58 πόντοι της Πορτογαλία προήλθαν από 34/78 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 3 άσους και 13 λάθη αντιπάλου

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Σαμέλβουο): Έσκο 4, Σιτάλα 10, Σιβούλα 10, Οϊβάνεν Μίκο 12, Οϊβάνεν Μάτι 8, Σούμοφ 6 / Ραζάλε (λ), Τερβαπότι, Κέρμινεν, Χιετάνεν
ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ (Γκουλινέλι): Κελερ 6, Φερέιρα 4, Αραούζο 4, Ζοσέ 6, Σεκέιρα 15, Ρέις 4 / Κοέλιο (λ), Ντα Σίλβα, Λίμα 6