Στον Ι΄όμιλο στην Άγκυρα ο αγώνας μεταξύ της Τουρκίας και της Ρουμανίας εξελίχθηκε σε μονόλογο των γηπεδούχων που πήραν εύκολα τη νίκη με 3-0 σετ.
Στον J΄όμιλο στο Μπακού το Αζερμπαϊτζάν νίκησε τη Σερβία 3-2 σετ με 18-16 στο τάι μπρέικ αλλά και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν.
Στον Κ΄όμιλο το Βέλγιο έκανε τη μεγάλη έκπληξη και νίκησε την διοργανώτρια Πολωνία με 3-0 και προκρίθηκε πανηγυρικά στα τελικά του Μουντιάλ. Η Πολωνία αποκλείστηκε.
Στον L΄όμιλο η Κροατία νίκησε με 3-2 την Ολλανδία αλλά και οι δύο ομάδες προκρίθηκαν στα τελικά.
Στον Μ΄όμιλο η Βουλγαρία νίκησε την Λευκορωσία 3-1 σετ και προκρίθηκε πανηγυρικά με 3 νίκες.
Το Παγκόσμιο πρωτάθλημα γυναικών θα γίνει 23 Σεπτεμβρίου με 12 Οκτωβρίου 2014 στα γήπεδα της Ιταλίας.
Στα τελικά θα προκριθούν 10 ομάδες από την Ευρώπη μεταξύ των οποίων και η διοργανώτρια Ιταλία, 2 από την Αφρική, 4 από την Ασία, 6 Βόρεια και Κεντρική Αμερική και 2 από τη Νότια Αμερική.
Από την Ασία έχουν προκριθεί Ιαπωνία, Ταϊλάνδη, Κίνα, Καζακστάν.
Από τη Λατινική Αμερική έχουν προκριθεί Βραζιλία και Αργεντινή.
Από την Ευρώπη έχουν προκριθεί η διοργανώτρια Ιταλία, η Ρωσία, η Γερμανία, η Σερβία, η Κροατία, η Τουρκία, το Αζερμπαϊτζάν, το Βέλγιο, η Ολλανδία και η Βουλγαρία
ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΩΝ ΕΥΡΩΠΑΪΚΩΝ ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΩΝ
Γ΄ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΟΣ ΓΥΡΟΣ
(Άγκυρα)
Παρασκευή 3 Ιανουαρίου
16.30: Κύπρος - Τουρκία 0-3 (09-25, 09-25, 12-25)
19.30: Ρουμανία - Ουκρανία 3-2 (23-25, 26-24, 19-25, 25-21, 15-12)
Σάββατο 4 Ιανουαρίου
16.30: Τουρκία - Ουκρανία 3-0 (25-07, 25-12, 25-21)
19.30: Κύπρος - Ρουμανία 0-3 (15-25, 17-25, 09-25)
Κυριακή 5 Ιανουαρίου
15.00: Τουρκία - Ρουμανία 3-0 (25-15, 25-23, 25-18)
Ι ΟΜΙΛΟΣ | |||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||
(σε 3 αγώνες) |
|||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | Β | ΣΕΤ |
1. | Τουρκία | 9 | (9-0) |
2. | Ρουμανία | 5 | (6-5) |
3. | Ουκρανία | 4 | (5-6) |
4. | Κύπρος | 0 | (0-9) |
J ΟΜΙΛΟΣ(Μπακού)
16.00: Αζερμπαϊτζάν - Σερβία 3-2 (19-25, 25-18, 18-25, 25-16, 18-16)
J ΟΜΙΛΟΣ | |||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||
(σε 3 αγώνες) | |||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | Β | ΣΕΤ |
1. | Αζερμπαϊτζάν | 8 |
(9-3) |
2. | Σερβία | 7 | (8-3) |
3. | Ισραήλ | 3 | (4-6) |
4. | Εσθονία | 0 | (0-9) |
Κ ΟΜΙΛΟΣ
(Λοτζ)
Παρασκευή 3 Ιανουαρίου
16.30: Ισπανία - Βέλγιο 0-3 (20-25, 18-25, 12-25)
19.30: Ελβετία - Πολωνία 0-3 (14-25, 15-25, 09-25)
Σάββατο 4 Ιανουαρίου
18.00: Βέλγιο - Ελβετία 3-0 (25-11, 25-16, 25-12)
21.00: Πολωνία - Ισπανία 3-0 (25-13, 25-12, 25-18)
Κυριακή 5 Ιανουαρίου
18.30: Ελβετία - Ισπανία 1-3 (19-25, 22-25, 25-15, 14-25)
21.30: Πολωνία - Βέλγιο 0-3 (20-25, 20-25, 25-27)
Κ ΟΜΙΛΟΣ | |||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||
(σε 3 αγώνες) | |||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | Β | ΣΕΤ |
1. | Βέλγιο | 9 |
(9-0) |
2. | Πολωνία | 6 | (6-3) |
3. | Ισπανία | 3 |
(3-7) |
4. | Ελβετία | 0 | (1-9) |
L ΟΜΙΛΟΣ
(Ροβινί)
Παρασκευή 3 Ιανουαρίου
18.00: Γαλλία - Ολλανδία 0-3 (18-25, 18-25, 28-30)
21.00: Κροατία - Ουγγαρία 3-0 (25-20, 25-10, 25-16)
Σάββατο 4 Ιανουαρίου
18.00: Ολλανδία - Ουγγαρία 3-0 (25-15, 25-19, 25-11)
21.00: Γαλλία - Κροατία 1-3 (19-25, 25-18, 15-25, 10-25)
Κυριακή 5 Ιανουαρίου
18.15: Ουγγαρία - Γαλλία 3-2 (12-25, 17-25, 25-22, 25-23, 15-04)
21.15: Κροατία - Ολλανδία 3-2 (25-18, 25-23, 22-25, 22-25, 16-14)
L ΟΜΙΛΟΣ | |||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||
(σε 3 αγώνες) | |||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | Β | ΣΕΤ |
1. | Κροατία | 8 |
(9-3) |
2. | Ολλανδία | 7 | (8-3) |
3. | Ουγγαρία | 2 |
(3-8) |
4. | Γαλλία | 1 | (3-9) |
Μ ΟΜΙΛΟΣ(Σαμόκοφ)
Παρασκευή 3 Ιανουαρίου
Μ ΟΜΙΛΟΣ |
|||
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | |||
(σε 3 αγώνες) | |||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | Β | ΣΕΤ |
1. | Βουλγαρία | 9 |
(9-2) |
2. | Τσεχία | 6 |
(6-3) |
3. | Σλοβακία | 3 |
(4-7) |
4. | Λευκορωσία | 0 | (2-9) |
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ | ||
(σε 5 αγώνες) | ||
1. | Ουκρανία | 12 |
2. | Ολλανδία | 12 |
3. | Λευκορωσία | 10 |
4. | Ρουμανία | 4 |
5. | Σουηδία | 4 |
6. | Ισραήλ | 3 |
Α΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Κροατία | 3 | 9 | (9-1) |
2. | Ολλανδία | 3 | 6 | (6-3) |
3. | Αζερμπαϊτζάν | 3 | 3 | (4-7) |
4. | Βοσνία Ερζεγοβίνη | 3 | 0 | (1-9) |
Β΄ΟΜΙΛΟΣ
(Λιουμπλιάνα - Σλοβενία)
1η ημέρα - Παρασκευή 24/5/2013
18.00: Ισραήλ - Σλοβενία 1-3 (21-25, 25-16, 20-25, 22-25)
B΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Σλοβενία | 3 | 9 | (9-1) |
2. | Ισραήλ | 3 | 4 | (6-7) |
3. | Μολδαβία | 3 | 3 | (4-7) |
4. | Oυγγαρία | 3 | 2 | (4-8) |
(Ράκβερε - Εσθονία)
1η ημέρα - Παρασκευή 24/5/2013
17.00: Δανία - Λετονία 0-3 (20-25, 24-26, 23-25)
C΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Εσθονία | 3 | 7 | (8-4) |
2. | Λευκορωσία | 3 | 6 | (7-3) |
3. | Λετονία | 3 | 5 | (6-5) |
4. | Δανία | 3 | 0 | (0-9) |
(Kόρτικ - Βέλγιο)
1η ημέρα - Πέμπτη 23/5/2013
18.30: Ρουμανία - Βόρεια Ιρλανδία 3-0 (25-12, 25-15, 25-12)
D΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βέλγιο | 3 | 9 | (9-2) |
2. | Ρουμανία | 3 | 6 | (7-3) |
3. | Αυστρία | 3 | 3 | (4-6) |
4. | Β.Ιρλανδία | 3 | 0 | (0-9) |
(Χαλμστάντ - Σουηδία)
1η ημέρα - Παρασκευή 24/5/2013
17.00: Νορβηγία - Ελλάδα 2-3 (16-25, 25-21, 25-2, 21-25, 09-15)
E΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ελλάδα | 3 | 8 | (9-2) |
2. | Σουηδία | 3 | 5 | (6-5) |
3. | Νορβηγία | 3 | 5 | (7-6) |
4. | Ισλανδία | 3 | 0 | (0-9) |
(Σκόπια - ΠΓΔΜ)
1η ημέρα - Παρασκευή 24/5/2013
16.30: Μαυροβούνιο - Ουκρανία 1-3 (20-25, 25-27, 25-23, 20-25)
F΄ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | ΠΓΔΜ | 3 | 9 | (9-0) |
2. | Ουκρανία | 3 | 6 | (6-4) |
3. | Μαυροβούνιο | 3 | 3 | (4-7) |
4. | Αλβανία | 3 | 0 | (1-9) |
(Λεμεσός - Κύπρος)
1η ημέρα - Παρασκευή 6/6/2013
17.00: Σκωτία - Λουξεμβούργο
17.00: Σαν Μαρίνο - Σκωτία