11-01-2015 21:02

Άδικος αποκλεισμός

Τι και αν έκανε κατάθεση ψυχής η Εθνική Νεανίδων και νίκησε με 3-2 την τελευταία μέρα των προκριματικών του Παγκοσμίου; Οι διαιτητές φρόντισαν να... αποκλείσουν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα από την τελική φάση του Παγκοσμίου και να δώσουν την πρόκριση στην Τουρκία.
Ενώ η Ελλάδα βρισκόταν μόλις ένα πόντο μακριά από το 3-1 (24-23) και την πανηγυρίκη πρόκριση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα, η Λίζα Βικτορίνι (πρώτος διαιτητής) δεν σφύριξε ξεκάθαρη παράβαση της Τουρκίας (μετά από άμυνα η μπάλα βρήκε στο φιλέ, η Κωνσταντινίδου την σήκωσε και υπήρξε παρέμβαση από αθλήτρια της Τουρκίας) και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ και ότι έγινε στην συνέχεια δεν έχει πλέον σημασία.

Η πρόκριση είχε κριθεί (περνάει ο πρώτος κάθε ομίλου και ο καλύτερος δεύτερος όλων των ομίλων) και παρά την νίκη με 3-2 οι Νεάνιδες μας γνώρισαν τον πιο άδικο αποκλεισμό τους. Η δήλωση του Κώστα Παπαδόπουλου τα λέει όλα «Κερδίσαμε δύο φορές την Τουρκία, αλλά η πρώτη που ήταν και η καθοριστική δεν μέτρησε και αποκλειστήκαμε. Δυστυχώς σήμερα μας έκλεψαν…» και ο αποκλεισμός γίνεται ακόμα πιο οδυνηρός όταν όλη η αποστολή της Τουρκίας αναγνωρίζει το λάθος των διαιτητών και ζήτησαν συγγνώμη από την Ελλάδα για αυτό το τεράστιο λάθος των διαιτητών.

Στο β’ σετ προηγηθήκαμε με 12-5, αλλά η Τουρκία ισοφάρισε 15-15, προσπέρασε 16-19 όμως φτάσαμε σε σετ μπόλ. Η Στράντζαλη έχασε το σερβίς, η Ψωμά κάρφωσε άουτ και με άσο της Τουρκίας έγινε το 1-1.

Η Εθνική έκανε περίπατο στο γ’ σετ και στο δ’ ξεκίνησε εντυπωσιακά καθώς προηγήθηκε με 8-1 και 19-12. Η Τουρκία όμως μπροστά στο φάσμα του αποκλεισμού άρχισε να πιέζει και ισοφάρισε 20-20. Με τρία μπλοκ η Ελλάδα ξέφυγε 23-20, αλλά άουτ της Βασιλαντώνακη και μπλοκ στην Στράντζαλη έκαναν το 23-23. Η Εθνική έφτασε σε ματς μπολ κι ακολούθησε η φάση του αγώνα με τους διαιτητές να μην δίνουν την υπέρβαση και την Τουρκία να παίρνει το σετ που της χάρισε την πρόκριση ενώ η Εθνική έμεινε με τη νίκη γοήτρου.

Όπως και να έχει οι Νεάνιδες έκαναν για άλλη μία φορά υπερήφανους όλους τους Έλληνες και το μόνο σίγουρο είναι ότι το μέλλον ανήκει σε αυτά τα «χρυσά» κορίτσια του ελληνικού βόλεϊ.

Τα σετ: 2-3 (23-25, 26-24, 18-25, 26-24, 14-16)

ΤΟΥΡΚΙΑ (Ντογκαντσί): Εζμπέι 6 (4/4 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ). Γκερμέν 7 (7/11 επ., 42% υπ. – 26% άριστες), Αρογκιούζ 17 (14/31 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ), Ζεντ 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Μπαλαντίν 11 (10/27 επ., 1 μπλοκ, 29% υπ. – 21% άριστες), Ερκούλ 13 (4/8 επ., 2 άσοι, 7 μπλοκ), Ζεντ 4 (3/8 επ., 1 μπλοκ), Αϊκάτς –λ (60% υπ. – 40% άριστες) / Γιλμάζ, Ερλαλειτέπε 1 (1/6 επ.), Καρασόι

ΕΛΛΑΔΑ (Παπαδόπουλος): Βασιλαντωνάκη 23 (19/37 επ., 4 άσοι), Ψωμά 15 (11/29 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ, 41% υπ. – 26% άριστες), Κωνσταντινίδου 5 (2/5 επ., 3 άσοι), Στράντζαλη 25 (20/39 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ, 32% υπ. – 21% άριστες), Καλαντάτζε 9 (6/8 επ., 3 μπλοκ), Γιαννέλου 3 (3 μπλοκ), Κοκινάκη –λ (56% υπ. – 21% άριστες) / Σωτηρίου 2 (2 άσοι), Δρακουλίδου 1 (1 άσο), Παπαδοπούλου, Γκουντιμένκο 1 (1/1 επ.), Δέμπη 1 (1/3 επ.)