31-08-2022 00:47

Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ανδρών: Ανοικτές 4 θέσεις για τους "16" - Οι αήττητοι, οι ματσάρες και οι εκπλήξεις

Ανοικτές παραμένουν τέσσερις θέσεις για τη Β φάση των "16" στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών που γίνεται στην Πολωνία και στη Σλοβενία.

Απομένουν 6 αγώνες για να ολοκληρωθεί η Α΄φάση και τα μεγάλα φαβορί εύκολα ή δύσκολα έχουν καταφέρει να βγουν με λίγα στραπάτσα διατηρώντας το αήττητο. Την Δευτέρα 30 Αυγούστου ολοκληρώθηκαν οι αγώνες στους 3 από τους 6 ομίλους. Πρόκειται για τον Β, C και D όμιλο, ενώ απομένουν αγώνες στον Α, στον Ε και στον F όμιλο.

Προκρίθηκαν στους "16"

Από τον Β όμιλο πέρασαν στους "16" η Βραζιλία (αήττητη) και η Ιαπωνία ως δεύτερη καθώς και η Κούβα ως καλύτερη τρίτη. Το Κατάρ με 3 ήττες αποκλείστηκε. Το μεγάλο ντέρμπι έγινε στην πρεμιέρα όπου η Βραζιλία νίκησε την Κούβα με 3-2 σετ παρότι βρέθηκε να χάνει με 0-2 σετ!

Από τον C όμιλο πέρασαν η Πολωνία (αήττητη) και οι ΗΠΑ. Χαροπαλεύει το Μεξικό για την 3η θέση και έχει μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης. Απογοήτευση η Βουλγαρία αποκλείστηκε με τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες. Στον αγώνα που είχε ευκαιρία να μείνει ζωντανή για την πρόκριση ηττήθηκε 3-2 σετ από το Μεξικό.

Από τον D όμιλο η Γαλλία και η Σλοβενία που είναι και από τα μεγάλα φαβορί για μετάλλιο, μοιράστηκαν τις δύο πρώτες θέσεις που οδήγησαν στους "16" μετά από ματσάρα που έγινε στη μεταξύ τους αναμέτρηση και νίκησε η Γαλλία με 3-2 σετ. Οι τρικολόρ παραμένουν αήττητοι. Η Γερμανία πλασαρίστηκε στην 3η θέση αλλά με δεδομένη την κατάσταση έχει λίγες ελπίδες να περάσει ως τρίτη και δύσκολα να τα καταφέρει. Το Καμερούν με 3 ήττες αποκλείστηκε.

Τα τελευταία ντέρμπι

Πάμε τώρα στους άλλους τρεις ομίλους που όλα είναι ανοικτά και έχουν τους τελευταίους αγώνες τους την Πέμπτη 31 Αυγούστου.

Στον Α όμιλο η Σερβία είναι αήττητη σε 2 αγώνες και έχει προκριθεί, ενώ Ουκρανία και Τυνησία διεκδικούν την 2η θέση αλλά και την καλύτερη 3η. Τα πράγματα θα είναι δύσκολα για την Τυνησία καθώς αντιμετωπίζει την Σερβία, ενώ οι Ουκρανοί έχουν πιο εύκολο έργο απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο που έχει 2 ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Στον Ε όμιλο η Ιταλία έχει παίξει χωρίς... αντίπαλο με 2 νίκες σε ισάριθμους αγώνες. Η Τουρκία με τον Καναδά θα δώσουν το μεγάλο ντέρμπι για την 2η θέση που πιθανότατα να δώσει και καλύτερο τρίτο οπότε ανεξάρτητα από το αποτέλεσμα όλοι να μείνουν ευχαριστημένοι. Η Κίνα έχει 2 ήττες σε ισάριθμα ματς και δεν έχει ελπίδες πρόκρισης.

Στον F όμιλο η Ολλανδία και το Ιράν μοιράζονται την πρώτη θέση με 5 βαθμούς και παίζουν μεταξύ τους για το αήττητο και την πρωτιά. Η Αργεντινή είναι η μεγάλη αδικημένη καθώς έχασε τα δύο ντέρμπι που έδωσε στο τάι μπρέικ. Μάλιστα από το Ιράν ηττήθιηκε 21-19 στο 5ο σετ. Λογικά η Αργεντινή θα πάρει 2 βαθμούς που χρειάζεται στο ματς με την Αίγυπτο ώστε να πάρει σίγουρα μία θέση ως καλύτερη 3η.

Ο Γεροθόδωρος στο θρίλερ Ολλανδία - Αργεντινή 3-2

Eκπρόσωπος του ελληνικού βόλεϊ στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών είναι ο διαιτητής Νώντας Γεροθόδωρος. Έχει σφυρίξει τέσσερις αγώνες στη Λιουμπλιάνα, δύο ως πρώτος και δύο ως δεύτερος. Ξεχώρισε το ματς ντέρμπι Ολλανδία - Αργεντινή 3-2 σετ που ήταν πρώτος.