16-09-2018 23:56

Χωρίς φρένα η Ιταλία στο Μαντέλα, συνήλθε το Βέλγιο (Ηighlights - video) (πανόραμα Α' ομίλου)

H Iταλία έκανε επίδειξη ισχύος επί του Αγίου Δομήνικου και σημείωσε την τέταρτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες στον Α΄όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος και είναι η πρώτη ομάδα που εξασφαλίζει και την πρώτη θέση στον όμιλο της δύο αγωνιστικές ημέρες πριν την ολοκληρωση της Α΄φάσης.  Σε λίγα λεπτά τα Ηighlights - video και από τη νίκη της Ιταλίας.

Το 3-0 σετ είχε διάρκεια μόλις 74 λεπτά με την Ιταλία να σημειώνει 11 άσσους και τους Χουαντορένα, Ζάιτσεφ να κάνουν γερή προπόνηση για τα δύσκολα που έρχονται. Από τον Αγιο Δομήνικο που σε 4 αγώνες έχει μόνο ένα σετ ξεχώρισε ο Λόπεζ με 12 πόντους. Οι 7.500 θεατές που βρέθηκαν στο στάδιο Νέλσον Μαντέλα της Φλωρεντίας μπορεί να μην είδαν κάποια μεγάλη κόντρα αλλά στην κερκίδα στήθηκε ένα τεράστιο πανηγύρι δίνοντας ψυχολογική ώθηση στους παίκτες του Τζιανλορέντζο Μπλενγκίνι.

Συνήλθε από το σοκ το Βέλγιο

Στον άλλο αγώνα του Α΄ομίλου που γίνεται στην Φλωρεντία η Ιαπωνία πήρε το 1ο σετ με 25-14 από το Βέλγιο που ήταν σοκαρισμένο από την ήττα από τη Σλοβενία την προηγούμενη ημέρα (από 0-2 σετ).

Μπροστά στον κίνδυνο του διασυρμού οι Βέλγοι βρήκαν το ρυθμό τους σε σερβίς και επίθεση και με μπροστάρη τον Βαν ντε Ντρίες που σημειώσε 18 πόντους γύρισε τον αγώνα και πήρε τη νίκη με 3-1 σετ και μαζί και το τρίποντο.

Χωρίς αντίπαλος έπαιζε από το κέντρο ο Βαν ντε Βόρτε (φωτό).

Ολα στον... αέρα

Το Βέλγιο σταθερά κρατάει την τρίτη θέση του ομίλου και με δεδομένο πως απομένει ο θεωρητικά εύκολος αγώνας με τον Αγιο Δομήνικο έχει λίγες ελπίδες και για την 2η θέση εφόσον η Σλοβενία ηττηθεί από την απρόβλεπτη Αργεντινή.

Εάν η Σλοβενία νικήσει θα εξασφαλίσει την 2η θέση και μοιραία η 4η θέση που οδηγεί στην Β΄φάση θα κριθεί μεταξύ της Αργεντινής και της Ιαπωνίας την τελευταία αγωνιστική την Τρίτη.

Α’ όμιλος (Φλωρεντία – Ιταλία)

Κυριακή 9 Σεπτεμβρίου
Ιταλία - Ιαπωνία 3-0 (25-20, 25-21, 25-23)

Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου
Άγιος Δομίνικος - Σλοβενία 1-3 (25-22, 13-25, 13-25, 17-25)
Βέλγιο - Αργεντινή 3-1 (25-19, 25-19, 22-25, 25-19)

Πέμπτη 13 Σεπτεμβρίου
Άγιος Δομίνικος - Ιαπωνία 0-3 (20-25, 16-25, 16-25)
Ιταλία - Βέλγιο 3-0 (25-20, 25-17, 25-16)

Παρασκευή 14 Σεπτεμβρίου
Ιαπωνία - Σλοβενία 1-3 (20-25, 25-22, 20-25, 13-25)
Αργεντινή - Άγιος Δομίνικος 3-0 (26-24, 25-15, 25-15)

Σάββατο 15 Σεπτεμβρίου
Βέλγιο - Σλοβενία 2-3 (25-22, 25-21, 19-25, 23-25, 13-15)
Ιταλία - Αργεντινή 3-1 (22-25, 25-15, 25-23, 28-26)

Κυριακή 16 Σεπτεμβρίου
Ιαπωνία - Βέλγιο 1-3 (25-14, 23-25, 14-25, 19-25)
Άγιος Δομίνικος - Ιταλία 0-3 (12-25, 18-25, 15-25)

Το Format της διοργάνωσης

Στον πρώτο γύρο, οι 24 ομάδες χωρίστηκαν σε 4 ομίλους των 6 και θα αγωνιστούν μεταξύ τους σε τουρνουά ενός γύρου.

Οι 4 πρώτοι της βαθμολογίας θα προχωρήσουν στον δεύτερο γύρο (φάση των «16») και αναλόγως την κατάταξη στους αρχικούς ομίλους, θα χωριστούν σε 4 νέους ομίλους των 4 ομάδων.

Οι 4 πρώτοι και οι 2 καλύτεροι δεύτεροι προκρίνονται στο final-6 και θα χωριστούν εκ νέου σε 2 ομίλους των 3 ομάδων.

Οι 2 πρώτοι θα προκριθούν στα ημιτελικά.