16-09-2018 02:24

Νίκη γοήτρου για ΗΠΑ, 3-1 την Ρωσία και ισοβαθμία με Σερβία (Highlights - video) (πανόραμα Γ' ομίλου)

Οι ΗΠΑ νίκησαν τη Ρωσία με 3-1 σετ στο μεγάλο ντέρμπι της 4ης αγωνιστικής στον C όμιλο του παγκοσμίου πρωταθλήματος ανδρών που έγινε στο Μπάρι παρουσία 5.000 θεατών και οδηγούν τη βαθμολογία μαζί με την Σερβία την οποία έχουν νικήσει 3-2 σετ στην πρεμιέρα. Δείτε σε Highlights τις καλύτερες στιγμές και των δύο αγώνων της 4ης αγωνιστικής στο Μπάρι.

Οι αμερικάνοι μετά τα δύσκολα που τους έβαλε η Αυστραλία έδειξαν πολύ καλή εικόνα, με αλάνθαστη υποδοχή, πειθαρχημένη ανάπτυξη και τέλεια επίθεση απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήθελαν να νικήσουν και για λόγους γοήτρου. Η τριάδα των Άντερσον, Σάντερ και Ρουσέλ ήταν και πάλι καταπληκτική για τις ΗΠΑ σημειώνοντας 17, 13 και 16 πόντους αντίστοιχα. Βαρύ, στατικό και κυρίως χωρίς καμία έκπληξη το βόλεϊ των Ρώσων με τους Μουσέρσκι, Μιχαήλοφ να μη μπορούν να διασπάσουν με το σερβίς τους την αλάνθαστη υποδοχή των αμερικάνων. Η Ρωσία έχασε πολύτιμο έδαφος για την πρώτη θέση, σήμερα έχει ρεπό και θα παίξει τα ρέστα της κόντρα στη Σερβία την τελευταία αγωνιστική.

Αιφνιδιάστηκαν αλλά νίκησαν οι Σέρβοι

H Tυνησία με τον σούπερ Αλί κατάφερε να αιφνιδιάσει την Σερβία και να προηγηθεί 1-0 σετ αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Νίκολα Γκρμπιτς αποκωδικοποίησε το παιχνίδι των τυνήσιων και πήρε τον έλεγχο χάρις την άριστη υποδοχή και την γρήγορη ανάπτυξη και τελικά επικράτησε 3-1 σετ. Ο Λούμπουριτς και ο Κοβάσεβιτς με 16 και 14 πόντους ήταν οι κορυφαίοι για την Σερβία που σε τρεις αγώνες μετράει μία ήττα με 3-2 από τις ΗΠΑ. Με τη νίκη αυτή η Σερβία έμεινε ισόβαθμη με τις ΗΠΑ και η μάχη για την πρώτη θέση πιθανότατα να κριθεί στη διαφορά των πόντων.