28-05-2017 23:20

Aποχαιρέτησαν με νίκη οι άνδρες

Η Εθνική ανδρών κέρδισε εύκολα 3-0 το Λουξεμβούργο, αλλά πήρε την τρίτη θέση με χειρότερη διαφορά σετ από την Σλοβακία και θα απουσιάσει από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, συμπληρώνοντας 12 χρόνια μακριά από τη διοργάνωση.

Αποστολή ΠΣΑΤ: Στέφανος Λεμονιδης

Η ελληνική ομάδα πλήρωσε ουσιαστικά την υπερεκτίμηση της Ολλανδίας, όπου πάλεψε μόνο ένα σετ, ενώ Αυστρία και Σλοβακία την πήγαν στο ται μπρεικ. Έχασε ταυτόχρονα τεράστιες ευκαιρίες εύκολης επικράτησης απέναντι στις δυο προαναφερθείσες ομάδες, τις οποίες κέρδιζε 2-0, αναγκάσθηκε όμως να παίξει και στα δυο ματς σε πέμπτο σετ, με ευχάριστη και δυσάρεστη κατάληξη.

O Kώστας Αρσενιάδης άφησε στον πάγκο τους τραυματίες Τζούριτς, Πρωτοψάλτη και ξεκίνησε τον αγώνα με τους Ζουπάνι, Κουμεντάκη. Παρότι το ματς ήταν αδιάφορο, η Εθνική έπαιξε σοβαρά και πήρε το πρώτο σετ εύκολα με 25-19, αφού είχε από την αρχή το προβάδισμα και ξέφυγε με 18-11 χάρη σε άσο του Κουμεντάκη.

Στο δεύτερο σετ υπήρξε μια χαλάρωση και ένα μπλοκ στον Φράγκο, συν ένα άουτ του ίδιου παίκτη έφεραν μπροστά το Λουξεμβούργο με 13-14 με αποτέλεσμα την επιστράτευση του Πρωτοψάλτη. Γρήγορα αποκαταστάθηκε η τάξη, με άμυνες και επιθέσεις των Ανδρεάδη, Ζουπάνι, Κουμεντάκη για το 19-17, οι Λουξεμβούργιοι μείωσαν σε 24-23 για να τελειώσει το σετ ο Κουμεντάκης.

Στο τρίτο σετ με τον Τακουρίδη στη θέση του Πανταλέοντα από το 11-5, πήρε διαφορά από τη αρχή, το Λουξεμβούργο μείωσε σε 21-19, επιθέσεις όμως των Πρωτοψάλτη, Κουμεντάκη άνοιξαν τη ψαλίδα στο 23-19 για να τελειώσει το ματς 25-21 με χαμένο σερβίς του Λουξεμβούργου.

Διαιτητές: Κοζλόφσκι (Ουκρανία), Γιάνκοβιτς (Σερβία)

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-15, 25-19
2ο σετ: 8-5, 16-15, 21-18, 25-23
3ο σετ: 8-4, 16-11, 21-16, 25-21

*Οι πόντοι της Ελλάδας προήλθαν από 5 άσσους, 39 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων και του Λουξεμβούργου προήλθαν από 3 άσσους, 38 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 19 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-23, 25-21) σε 82'

ΕΛΛΑΔΑ (Αρσενιάδης): Ζουπάνι 12 (12/26 επ.), Στιβαχτής, Ανδρεάδης 10 (8/10 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Πανταλέων 4 (1/4 επ., 3 μπλοκ), Φράγκος 7 (4/10 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 12 (8/12 επ., 4 άσοι, 67% υπ. – 37% άριστες) , Στεφάνου –λ (60% υπ. – 30% άριστες) / Τερζής, Κοκκινάκης, Τακουρίδης, Σωτηρίου, Πρωτοψάλτης 9 (8/9 επ., 1 μπλοκ, 67% υπ. – 17% άριστες)

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ (Σχολ): Ριτσλίσκι 10 (8/24 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Μπράας 4 (3/3 επ., 1 άσο), Λουξ 4 (4/6 επ.), Βέμπερ 13 (11/25 επ., 2 μπλοκ, 43% υπ. – 29% άριστες), Στουτζ 5 (5/8 επ., 53% υπ. – 33% άριστες), Τσούιντμπεργκ 7 (6/9 επ., 1 άσο), Ντε Κάστρο =-λ (53% υπ. – 13% άριστες) / Χούσι –λ, Λάεβαερτ 1 (1/5 επ.), Έρπενλτινγκ, Άνγκελμπεργκ 1 (1/1 επ.).