Δεν έχασε την πρωτιά η Γαλλία, ιστορική πρόκριση του Ιράν
Το Ιράν έκανε το καθήκον του απέναντι στη Σερβία, την οποία και νίκησε με 3-1, ενώ την ίδια ώρα ήθελε και ήττα των Αμερικανών επί της Αργεντινής, κάτι που έγινε. Ο πρώην τεχνικός των Ιρανών και νυν της Αργεντινής Χούλιο Βελάσκο τους έκανε ένα... τεράστιο δώρο δίνοντας τους την πρόκριση στην εξάδα του Παγκοσμίου για πρώτη φορά στην ιστορία της χώρας. Η ομάδα της Λατινικής Αμερικής αν και δεν είχε ελπίδες πρόκρισης πήρε μία τεράστια νίκη στο τάι μπρέικ, αποχαιρετώντας την διοργάνωση με ψηλά το κεφάλι.
Στο ντέρμπι κορυφής του Ε ομίλου η Πολωνία αν και νίκησε τη Γαλλία με 3-2, δεν κατάφερε να πάει τη 1η θέση, με τους Γάλλους να μένουν στην κορυφή. Έκπληκτική ατμόσφαιρα για άλλο ένα παιχνίδι από 12.000 Πολωνούς, ενώ χειροκρότημα έδωσαν και στην εκπληκτική μέχρι στιγμής Γαλλία.
Τα σετ: 3-2 (25-18, 21-25, 25-23, 22-25, 15-12)
ΠΟΛΩΝΙΑ (Αντιγκά): Μίκα 16, Βλάζλι 13, Κούμπιακ 10, Κλος 7, Ντρίζγκα 4, Νοβακόβσκι 3 / Ζατόρσκι (λ), Κονάρσκι 10, Μπούσζεκ 6, Μοζντόνεκ 3, Βρόνα 2, Ζαγκούμνι 1
ΓΑΛΛΙΑ (Τιλιέ): Λε Ρου 6, Ρουζιέ 5, Νγκαπέθ 2, Τιλιέ 1, Λε Γκοφ 1, Τονιουτί / Γκρεμπενίκοφ (λ), Σιντιμπέ 21, Μαρεσάλ 15, Λαφίτ 6, Ζαουμέλ 3
Με νίκη αποχαιρέτησε και η άτυχη από τραυματισμούς Ιταλία, που νίκησε με 3-1 την Αυστραλία. Ο Χάρισον Πίκοκ της ΜΕΝΤ αγωνίστηκε ως αλλαγή στο 2ο σετ.
Τα σετ: 1-3 (23-25, 14-25, 25-21, 18-25)
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Ουριάρτε): Γουάιτ 11, Πάουελ 9, Ζίνγκελ 8, Έντγκαρ 6, Πασσιέ 1, Σουκόσεφ 1 / Πέρι (λ), Μόουτ 8, Κάρολ 7, Σμιθ 1, Πίκοκ
ΙΤΑΛΙΑ (Μπερούτο): Κοβάρ 18, Βερότι 11, Λάνζα 11, Μπούτι 8, Μπιραρέλι 7, Τράβιτσα 3 / Ροσίνι (λ), Σάμπι 6, Παρόντι 1, Ανζάνι 1
Δεν χάνει ούτε από τη Ρωσία η Βραζιλία, πρόκριση της Γερμανίας
Στον F όμιλο η Βραζιλία με την Ρωσία κοντραρίστηκαν για την πρώτη θέση, με τους Βραζιλιάνους να βγαίνουν νικητές με 3-1. Η Βραζιλία δεν... γνωρίζει την λέξη ήττα καθώς μετράει 13 συνεχόμενα νικηφόρα αποτελέσματα.
Η Κίνα και η Φινλανδία αποχαιρέτησαν και αυτές με την σειρά τους σε δύο αδιάφορα παιχνίδια απέναντι σε κούβα και Βουλγαρία αντίστοιχα.
Στο ντέρμπι της τρίτης θέσης που οδηγεί στο φάιναλ-6, η Γερμανία νίκησε με 3-0 τον Καναδά και πανηγυρίζει την είσοδο της στις 6 καλύτερες ομάδες του κόσμου. Αν και χρειαζόντουσαν μόλις ένα βαθμό, μετά τα 2 πρώτα δεν χαλάρωσαν και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη. Για τους Γερμανούς ο στόχος επετεύχθη καθώς, άπαντες ήθελαν την πρόκριση στην εξάδα, μετά την 8η θέση το 2010 στην Ιταλία.
Τα σετ: 3-0 (28-26, 25-22, 25-23)
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέινεν): Σβάρτς 5, Καλιμπέρντα 13, Βόχμε 1, Γκρόζερ 18, Κάμπα 1, Μπρόσογκ 4 / Στεούερβαλντ (λ), Κούχνερ 2, Βέστφαλ 7, Σόπς 7, Γκούνθορ 1
ΚΑΝΑΔΑΣ (Χόαγκ): Πέριν 6, Ντουφ 8, Σίματς, Σνάιντερ, Σμιτ 10, Χόαγκ / Λιούις (λ), Σάντερς, Σούνιας 4, Γουίντερς 6, Βίγκρας 8
Ε ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
10/9 17.40 Σερβία - Ιταλία 3-0 (25-19, 29-27, 25-22)
10/9 17.40 Αργεντινή - Γαλλία 1-3 (25-21, 17-25, 27-29, 18-25)
10/9 21.25 Πολωνία - ΗΠΑ 1-3 (27-29, 22-25, 27-25, 23-25)
10/9 21.25 Αυστραλία -Ιράν 1-3 (23-25, 21-25, 25-21, 17-25)
2η αγωνιστική
11/9 17.40 Σερβία - ΗΠΑ 1-3 (25-23, 29-31, 17-25, 21-25)
11/9 17.40 Αργεντινή - Ιράν 0-3 (15-25, 23-25, 16-25)
11/9 21.25 Πολωνία - Ιταλία 3-1 (19-25, 25-18, 25-20, 26-24)
11/9 21.25 Αυστραλία - Γαλλία 1-3 (22-25, 18-25, 32-30, 17-25)
12/9: Ρεπό
3η αγωνιστική
13/9 17.40 Σερβία - Γαλλία 1-3 (27-25, 23-25, 23-25, 20-25)
13/9 17.40 Αργεντινή - Ιταλία 3-1 (17-25, 25-21, 30-28, 25-21)
13/9 21.25 Πολωνία - Ιράν 3-2 (25-17, 25-16, 24-26, 19-25, 16-14)
13/9 21.25 Αυστραλία - ΗΠΑ 0-3 (15-25, 19-25, 20-25)
4η αγωνιστική
14/9 17.40 Σερβία - Ιράν 1-3 (25-27, 25-22, 22-25, 18-25)
14/9 17.40 Αργεντινή - ΗΠΑ 3-2 (19-25, 28-26, 25-20, 23-25, 15-11)
14/9 21.25 Πολωνία - Γαλλία 3-2 (25-18, 21-25, 25-23, 22-25, 15-12)
14/9 21.25 Αυστραλία - Ιταλία 1-3 (23-25, 14-25, 25-21, 18-25)
E ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 7 | 17 | (19-11) |
2. | Πολωνία | 7 | 16 | (19-8) |
3. | Iράν | 7 | 15 | (18-11) |
4. | ΗΠΑ | 7 | 14 | (18-12) |
5. | Σερβία | 7 | 9 | (12-14) |
6. | Αργεντινή | 7 | 8 | (11-15) |
7. | Ιταλία | 7 | 5 | (10-18) |
8. | Αυστραλία | 7 | 0 | (4-21) |
F ΟΜΙΛΟΣ
1η αγωνιστική
10/9 17.40 Βραζιλία - Βουλγαρία 3-0 (25-15, 25-21, 25-21)
10/9 17.40 Φινλανδία - Ρωσία 0-3 (10-25, 18-25, 16-25)
10/9 21.25 Γερμανία - Κίνα 3-0 (25-19, 25-22, 25-17)
10/9 21.25 Κούβα - Καναδάς 2-3 (27-25, 18-25, 25-23, 11-25, 13-15)
2η αγωνιστική
11/9 17.40 Βραζιλία - Κίνα 3-0 (25-14, 25-23, 25-18)
11/9 17.40 Φινλανδία - Καναδάς 0-3 (25-27, 25-27, 19-25)
11/9 21.25 Γερμανία - Βουλγαρία 3-1 (25-16, 25-15, 23-25, 25-17)
11/9 21.25 Κούβα - Ρωσία 1-3 (18-25, 25-23, 15-25, 19-25)
12/9: Ρεπό
3η αγωνιστική
13/9 17.40 Βραζιλία - Καναδάς 3-0 (25-19, 25-23, 29-27)
13/9 17.40 Φινλανδία - Κίνα 2-3 (25-22, 22-25, 23-25, 25-20, 14-16)
13/9 21.25 Γερμανία - Ρωσία 0-3 (17-25, 18-25, 24-26)
13/9 21.25 Κούβα - Βουλγαρία 3-0 (25-23, 25-18, 30-28)
4η αγωνιστική
14/9 17.40 Βραζιλία - Ρωσία 3-1 (25-21, 24-26, 25-19, 25-19)
14/9 17.40 Φινλανδία - Βουλγαρία 3-0 (25-18, 25-21, 25-18)
14/9 21.25 Γερμανία - Καναδάς 3-0 (28-26, 25-22, 25-23)
14/9 21.25 Κούβα - Κίνα 2-3 (25-19, 20-25, 25-18, 20-25, 11-15)
E ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 7 | 21 | (21-2) |
2. | Ρωσία | 7 | 17 | (19-6) |
3. | Γερμανία | 7 | 15 | (15-8) |
4. | Καναδάς | 7 | 10 | (12-13) |
5. | Φινλανδία | 7 | 6 | (9-17) |
6. | Κούβα | 7 | 6 | (11-18) |
7. | Βουλγαρία | 7 | 5 | (7-18) |
8. | Κίνα | 7 | 4 | (6-19) |
Α ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 5 | 15 | (15-1) |
2. | Σερβία | 5 | 12 | (12-6) |
3. | Αργεντινή | 5 | 9 | (10-6) |
4. | Αυστραλία | 5 | 5 | (7-11) |
5. | Βενεζουέλα | 5 | 4 | (5-13) |
6. | Καμερούν | 5 | 0 | (3-15) |
Β OMIΛΟΣ (Κατοβίτσε)
3/9 17.30: Φινλανδία - Κορέα 3-0 (25-22, 26-24, 25-15)
3/9 21.15: Τυνησία - Βραζιλία 0-3 (18-25, 10-25, 17-25)
5/9 14.00 Κορέα - Κούβα 1-3 (21-25, 25-23, 14-25, 22-25)
5/9 17.30 Γερμανία - Τυνησία 3-1 (25-13, 25-19, 21-25, 25-12)
5/9 21.15 Βραζιλία - Φινλανδία 3-0 (27-25, 25-21, 26-24)
6/9 21.15 Κορέα - Βραζιλία 2-3 (25-21, 13-25, 21-25, 25-17, 13-15)
Β ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 5 | 14 | (15-3) |
2. | Γερμανία | 5 | 12 | (12-5) |
3. | Φινλανδία | 5 | 8 | (10-8) |
4. | Κούβα | 5 | 6 | (9-12) |
5. | Κορέα | 5 | 4 | (6-13) |
6. | Τυνησία | 5 | 1 | (4-15) |
3/9 17.30: Μεξικό - Κίνα 1-3 (25-20, 19-25, 20-25, 20-25)
3/9 21.15: Αίγυπτος - Ρωσία 0-3 (22-25, 15-25, 15-25)
C ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ρωσία | 5 | 14 | (15-3) |
2. | Καναδάς | 5 | 11 | (12-5) |
3. | Βουλγαρία | 5 | 10 | (13-8) |
4. | Κίνα | 5 | 6 | (6-11) |
5. | Μεξικό | 5 | 2 | (5-14) |
6. | Αίγυπτος | 5 | 2 | (5-15) |
6/9,, 17.30 Βέλγιο - Ιράν 1-3 (23-25, 15-25, 25-21, 20-25)
6/9, 21.15 Πουέρτο Ρίκο - Ιταλία 3-1 (19-25, 25-19, 25-23, 25-22)
D ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Γαλλία | 5 | 12 | (14-7) |
2. | Ιράν | 5 | 11 | (13-7) |
3. | ΗΠΑ | 5 | 9 | (12-9) |
4. | Ιταλία | 5 | 5 | (9-12) |
5. | Βέλγιο | 5 | 5 | (9-12) |
6. | Πουέρτο Ρίκο | 5 | 3 | (3-13) |
* Προκρίνονται οι 4 πρώτοι από κάθε όμιλο.
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ | |||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2014 (Πολωνία-Βαρσοβία): | - | ||||
2010 (Ρώμη): | Βραζιλία | Κούβα | Σερβία | Ιταλία | - |
2006 (Τόκιο): | Βραζιλία | Πολωνία | Βουλγαρία | Σερβία Μαυρ. | 17η |
2002 (Μπουένος Άιρες): | Βραζιλία | Ρωσία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 7η |
1998 (Τόκιο): | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Κούβα | Βραζιλία | 13η |
1994 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | 6η |
1990 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Κούβα | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1986 (Παρίσι): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Βραζιλία | 13η |
1982 (Μπουένος Άιρες): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Αργεντινή | Ιαπωνία | - |
1978 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Πόλη του Μεξικό): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Σόφια): | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1966 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | - |
1962 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ - METΑΛΛΙΑ | ||||
ΚΑΤΟΧΟΣ | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | Σύνολο |
ΕΣΣΔ | 6 | 2 | 3 | 11 |
Ιταλία | 3 | 1 | 4 | |
Βραζιλία | 3 | 1 | 4 | |
Τσεχοσλοβακία | 2 | 4 | 6 | |
Πολωνία | 1 | 1 | 2 | |
ΗΠΑ | 1 | 1 | 2 | |
Αν.Γερμανία | 1 | 1 | ||
Κούβα | 2 | 2 | 4 | |
Ρουμανία | 2 | 2 | 4 | |
Βουλγαρία | 1 | 4 | 5 | |
Ρωσία | 1 | |||
Γιουγκοσλαβία | 1 | |||
Ολλανδία | 1 | |||
Ιαπωνία | 2 | 2 | ||
Αργεντινή | 1 | 1 | ||
Σερβία | 1 | 1 | ||
Γαλλία | 1 | 1 |