Οι Λουκαρέλι, Βαλάσε και Λούκας ήταν εντυπωσιακοί στην επίθεση. Σε συνδυασμό με το μπλοκ και τα λάθη των Τυνήσιων ήταν τα στοιχεία που οδήγησαν σε περίπατο τη Σελεσάο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι η Βραζιλία ξεκίνησε με δύο νίκες τόσο στο 2010 όσο και το 2006. Σε αυτές τις περιπτώσεις ωστόσο έχασε το τρίτο ματς, ενώ αυτή τη φορά παίζει με τη Φινλανδία.
Τα σετ:0-3 (18-25, 10-25, 17-25)
ΤΥΝΗΣΙΑ (Φετχι Μκαουάρ): Καραμόσλι 6, Κααμπι 6, Μοαλά 1, Μιλαντί 1, Σελαμί, Αγκρεμπί / Ταουερκί (λ), Γκαρσί 8, Ναγκά 4, Σιμέν 2, Μοχαμεντ Μιλαντί
ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Μπερνάρντο Ραζέντε): Λουκαρέλι 12, Έντερ 9, Λούκας 8, Βαλάσε 7, Μπρούνο 2, Μουρίλο / Περντρέιρα (λ), Λουρέντσο (λ), Ράφαελ 1, Μπόργκες 1, Ρενάν 3, Φοντέλες 6
Α OMIΛΟΣ (Βαρσοβία - Κρακοβία)
1η αγωνιστική
30/8 21.15 Πολωνία - Σερβία 3-0 (25-19, 25-18, 25-18)
31/8 17.30 Βενεζουέλα - Αργεντινή 0-3 (23-25, 17-25, 19-25)
31/8 21.15 Καμερούν - Αυστραλία 0-3 (22-25, 15-25, 18-25)
2η αγωνιστική
2/9 14.00 Αργεντινή - Σερβία 1-3 (17-25, 25-20, 21-25, 21-25)
2/9 17.30 Βενεζουέλα - Καμερούν 3-1 (25-22, 25-21, 31-33, 25-14)
2/9 21.15 Αυστραλία - Πολωνία 0-3 (17-25, 19-25, 22-25)
Α ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Πολωνία | 2 | 6 | (6-0) |
2. | Αργεντινή | 2 | 3 | (4-3) |
3. | Αυστραλία | 2 | 3 | (3-3) |
4. | Βενεζουέλα | 2 | 3 | (3-4) |
5. | Σερβία | 2 | 3 | (3-4) |
6. | Καμπερούν | 2 | 0 | (1-6) |
3η αγωνιστική
4/9 14.00 Καμερούν - Αργεντινή
4/9 17.30 Σερβία - Αυστραλία
4/9 21.15 Πολωνία - Βενέζουέλα
4η αγωνιστική
6/9 14.00 Αργεντινή - Αυστραλία
6/9 17.30 Βενεζουέλα - Σερβία
6/9 21.15 Καμερούν - Πολωνία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Αυστραλία - Βενεζουέλα
7/9 17.30 Πολωνία - Αργεντινή
7/9 21.15 Σερβία - Καμερούν
Β OMIΛΟΣ (Κατοβίτσε)
1η αγωνιστική
1/9 14.00 Βραζιλία - Γερμανία 3-0 (25-21, 25-19, 25-17)
1/9 17.30 Φινλανδία - Κούβα 3-2 (18-25, 21-25, 27-25, 25-23, 15-12)
1/9 21.15 Κορέα - Τυνησία 3-1 (24-26, 26-24, 25-21, 25-18)
3/9 17.30: Φινλανδία - Κορέα 3-0 (25-22, 26-24, 25-15)
3/9 21.15: Τυνησία - Βραζιλία 0-3 (18-25, 10-25, 17-25)
Β ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Βραζιλία | 2 | 6 | (6-0) |
2. | Φινλανδία | 2 | 5 | (6-2) |
3. | Γερμανία | 2 | 3 | (3-3) |
4. | Κορέα | 2 | 3 | (3-4) |
5. | Κούβα | 2 | 1 | (2-6) |
6. | Τυνησία | 2 | 0 | (1-6) |
3η αγωνιστική
5/9 14.00 Κορέα - Κούβα
5/9 17.30 Γερμανία - Τυνησία
5/9 21.15 Βραζιλία - Φινλανδία
4η αγωνιστική
6/9 14.00 Κούβα - Τυνησία
6/9 17.30 Φινλανδία - Γερμανία
6/9 21.15 Κορέα - Βραζιλία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Τυνησία - Φινλανδία
7/9 17.30 Γερμανία - Κορέα
7/9 21.15 Βραζιλία - Κούβα
C OMIΛΟΣ (Γκντανσκ)
1η αγωνιστική
1/9 14.00 Ρωσία - Καναδάς 3-0 (25-21, 25-19, 25-21)
1/9 17.30 Μεξικό - Βουλγαρία 0-3 (16-25, 17-25, 21-25)
1/9 21.15 Κίνα - Αίγυπτος 3-1 (25-20, 25-20, 23-25, 33-31)
3/9 17.30: Μεξικό - Κίνα 1-3 (25-20, 19-25, 20-25, 20-25)
3/9 21.15: Αίγυπτος - Ρωσία 0-3 (22-25, 15-25, 15-25)
C ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ρωσία | 2 | 6 | (6-0) |
2. | Κίνα | 2 | 6 | (6-2) |
3. | Βουλγαρία | 2 | 4 | (5-3) |
4. | Καναδάς | 2 | 2 | (3-5) |
5. | Αίγυπτος | 2 | 0 | (1-6) |
6. | Μεξικό | 2 | 0 | (1-6) |
3η αγωνιστική
5/9 14.00 Κίνα - Βουλγαρία
5/9 17.30 Καναδάς - Αίγυπτος
5/9 21.15 Ρωσία - Μεξικό
4η αγωνιστική
5/9 14.00 Βουλγαρία - Αίγυπτος
5/9 17.30 Μεξικό - Καναδάς
5/9 21.15 Κίνα - Ρωσία
5η αγωνιστική
7/9 14.00 Αίγυπτος - Μεξικό
7/9 17.30 Καναδάς - Κίνα
7/9 21.15 Ρωσία - Βουλγαρία
D OMIΛΟΣ (Βρότσλαβ)
1η αγωνιστική
31/8 14.00 Ιταλία - Ιράν 1-3 (16-25, 25-23, 21-25, 22-25)
31/8 17.30 Βέλγιο - ΗΠΑ 2-3 (21-25, 25-17, 16-25, 25-21, 11-15)
31/8 21.15 Πουέτρο Ρίκο - Γαλλία 0-3 (23-25, 22-25, 24-26)
2η αγωνιστική
2/9 14.00 ΗΠΑ - Ιράν 2-3 (23-25, 19-25, 25-19, 25-18, 15-17)
2/9 17.30 Βέλγιο - Πουέρτο Ρίκο 3-0 (25-19, 25-17, 25-20)
2/9 21.15 Γαλλία - Ιταλία 2-3 (25-20, 25-20, 23-25, 13-25, 12-15)
D ΟΜΙΛΟΣ | ||||
Θ. | ΟΜΑΔΑ | ΑΓ. | Β. | ΣΕΤ |
1. | Ιράν | 2 | 5 | (6-3) |
2. | Γαλλία | 2 | 4 | (5-3) |
3. | Βέλγιο | 2 | 4 | (5-3) |
4. | ΗΠΑ | 2 | 3 | (5-5) |
5. | Ιταλία | 2 | 2 | (4-5) |
6. | Πουέρτο Ρίκο | 2 | 0 | (0-6) |
3η αγωνιστική
4/9 14.00 Πουέρτο Ρίκο - ΗΠΑ
4/9 17.30 Ιράν - Γαλλία
4/9 21.15 Ιταλία - Βέλγιο
4η αγωνιστική
6/9 14.00 ΗΠΑ - Γαλλία
6/9,, 17.30 Βέλγιο - Ιράν
6/9, 21.15 Πουέρτο Ρίκο - Ιταλία
5η αγωνιστική
7/9, 14.00 Γαλλία - Βέλγιο
7/9, 17.30 Ιράν - Πουέρτο Ρίκο
7/9, 21.15 Ιταλία - ΗΠΑ
Προκρίνονται οι 4 πρώτοι από κάθε όμιλο
ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ |
|||||
Έτος (Έδρα) | Χρυσό | Ασημένιο | Χάλκινο | 4η | Ελλάδα |
2014 (Πολωνία-Βαρσοβία): | |||||
2010 (Ρώμη): | Βραζιλία | Κούβα | Σερβία | Ιταλία | - |
2006 (Τόκιο): | Βραζιλία | Πολωνία | Βουλγαρία | Σερβία Μαυρ. | 17η |
2002 (Μπουένος Άιρες): | Βραζιλία | Ρωσία | Γαλλία | Γιουγκοσλαβία | 7η |
1998 (Τόκιο): | Ιταλία | Γιουγκοσλαβία | Κούβα | Βραζιλία | 13η |
1994 (Αθήνα): | Ιταλία | Ολλανδία | ΗΠΑ | Κούβα | 6η |
1990 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | Ιταλία | Κούβα | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | - |
1986 (Παρίσι): | ΗΠΑ | ΕΣΣΔ | Βουλγαρία | Βραζιλία | 13η |
1982 (Μπουένος Άιρες): | ΕΣΣΔ | Βραζιλία | Αργεντινή | Ιαπωνία | - |
1978 (Ρώμη): | ΕΣΣΔ | Ιταλία | Κούβα | Νοτ.Κορέα | - |
1974 (Πόλη του Μεξικό): | Πολωνία | ΕΣΣΔ | Ιαπωνία | Αν.Γερμανία | - |
1970 (Σόφια): | Αν.Γερμανία | Βουλγαρία | Ιαπωνία | Τσεχοσλοβακία | - |
1966 (Πράγα): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Αν.Γερμανία | - |
1962 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Βουλγαρία | - |
1960 (Ρίο ντε Τζανέιρο): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | Πολωνία | - |
1956 (Παρίσι): | Τσεχοσλοβακία | Ρουμανία | ΕΣΣΔ | Πολωνία | - |
1952 (Μόσχα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |
1949 (Πράγα): | ΕΣΣΔ | Τσεχοσλοβακία | Βουλγαρία | Ρουμανία | - |