Cannot find volleynews.v2/WORLD/WORLD-CHAMPIONS/2014-MEN/GROUP-C/bul-can folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/WORLD/WORLD-CHAMPIONS/2014-MEN/GROUP-C/bul-can/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Την έκπληξη της 5ης ημέρας του Παγκοσμίου πρωταθλήματος έκανε ο Καναδάς, που πήρε τεράστια νίκη επί της Βουλγαρίας του Κονσταντίνοφ με 3-2.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Γκάβιν Σμιτ (φωτό) με 22 πόντους (σκόραρε και τον τελευταίο πόντο με μπλοκ άουτ) και τον ακολούθησε ο Περίν με τον Χόαγκ με 18 και 17 πόντους αντίστοιχα. Μάλιστα ο Καναδός διαγώνιος (πρώην παίχτης του Εθνικού) είχε τραυματιστεί σοβαρά (κάταγμα στην αριστερή κνήμη) χάνοντας την περσινή σεζόν και επέστρεψε λίγο πριν το World League. Για την Βουλγαρία ο Σοκόλοφ είχε 22 αλλά μετά με 4ο σετ που η ομάδα του έπαθε καθίζηση ήταν απελπιστικά μόνος.

Η Βουλγαρία είχε την ευκαιρία να καθαρίσει το ματς, καθώς στο 4ο σετ βρισκόταν μπροστά με 23-20 (!), ισοφαρίστηκε σε 23-23 για να τελειώσει το σετ με 26-24 υπέρ του Καναδά με τον κορυφαίο του αγώνα Γκάβιν Σμιτ και να οδηγήσει το παιχνίδι στο τάι μπρέικ, όπου εν τέλει οι Καναδοί πήραν τη νίκη.

Τα σετ: 2-3 (25-17, 17-25, 25-20, 24-26, 8-15)

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Κονσταντίνοφ): Σοκόλοφ 22, Πέντσεφ 13, Τόντοροφ 10, Γιοσίφοφ 9, Ζέκοφ 4, Αλεξίεφ 4 / Σαλπάροφ (λ), Σκρίμοφ 8, Μιλούσεφ 2, Γκραντινάροφ, Ντιμιτρόφ
ΚΑΝΑΔΑΣ (Χόαγκ): Σμιτ 22, Περίν 18, Χόαγκ 17, Ντουφ 9, Βερχόεφ 1, Σάντερς / Λιούις (λ), Σίματς 8, Σνάιντερ 2, Σούνιας, Γουίντερς