Η προέλαση των... Ιρανών, 3-2 τις ΗΠΑ (φωτό)

Cannot find volleynews.v2/WORLD/WORLD-CHAMPIONS/2014-MEN/GROUP-D/usa-iran folder inside /var/www/volleynews.gr/images/volleynews.v2/WORLD/WORLD-CHAMPIONS/2014-MEN/GROUP-D/usa-iran/ folder.
Admiror Gallery: 4.5.0
Server OS:nginx/1.14.0
Client OS:Unknown
PHP:5.6.38
Καλύτερο ξεκίνημα στο παγκόσμιο πρωτάθλημα δεν μπορούσαν να φανταστούν οι Ιρανοί. Μετά τη νίκη επί της Ιταλίας, ήρθε και η πιο σημαντική (για πολλούς λόγους) απέναντι στις ΗΠΑ.

Μετά από έναν αγώνα του Δ ομίλου γεμάτο ένταση και αγωνία οι Άραβες νίκησαν με 3-2. Αυτή ήταν η πρώτη φορά στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα που το Ιραν ξεκινάει με 2 νίκες.

Ο Ματ Άντερσον και ο Τέιλορ Σάντερ ήταν οι πρώτοι σκόρερ με 26 και 25 πόντους αντίστοιχα, αλλά αυτό δεν στάθηκε ικανό για να ολοκληρώσουν την ανατροπή από το 0-2 οι Αμερικανοί. Από την άλλοι ο Αμίρ Γκαφούρ σημείωσε 21 πόντους και ήταν ο άνθρωπος – κλειδί.

Οι Ιρανοί βρέθηκαν μπροστά με τον Μουσαβί να σημειώνει δύο συνεχόμενους πόντους για το 25-23 του πρώτου σετ, ενώ στο δεύτερο είχαν τον έλεγχο καθ όλη τη διάρκειά του.

Στο τρίτο σετ ο Άντερσον πήρε το ρόλο ακραίου για να πάει διαγώνιος ο Κάρσον Κλαρκ. Αυτή η κίνηση του Σπίροου έδωσε ζωή στις ΗΠΑ, καθώς οι δύο τους σημείωσαν από 7 πόντους για το 25-19. Η Αμερική έμεινε συγκεντρωμένη και στο τέταρτο σετ για να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί είχαμε μια επική μάχη. Οι ΗΠΑ έμειναν στο ματς με δύο μπλοκ για το 13-13. Το Ιράν είχε το πρώτο του ματς μπολ στο 14-13. Στη συνέχεια ήταν μπροστά και στο 15-14, ενώ η πάιπ του Σάντερ έκανε το 15-15 και ο Σαϊντ Μαρούφ έβαλε μπροστά πάλι το Ιράν. Τότε έγινε η φάση του αγώνα. Σε μια επίθεση των Αμερικανών ο διαιτητής έδωσε άουτ, για να ζητήσουν επανεξέταση της φάσης στο βίντεο. Ωστόσο οι διαιτητές δεν άλλαξαν  την απόφασή τους και η νίκη πήγε στο Ιράν.

Τα σετ 2-3 (23-25, 19-25, 25-199, 25-18, 15-17)

ΗΠΑ (Σπίροου): Άντερσον 26, Σάντερ 25, Λι 1, Κρίστενσον 3, Χολτ 11, Μουαγκουτουτία 2 / Σόζι (λ), Λότμαν, Τσιαρέλι, Κλαρκ 9, Σμίτη 4
ΙΡΑΝ (Κόβατς): Σαΐντ 5, Γκαέμι 9, Μουσαβί 12, Γκολάμι 1, Γκαφούρ 21, Μιρζαζανπούρ 13 / Ζερίφ (λ), Εμπαντιπούρ 4, Μαχνταβί, Τασακόρι