15-01-2022 22:42

Με σοβαρότητα και ροτέισον ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε στη Λαμία

Ο σοβαρός Παναθηναϊκός συνέχισε τη νικηφόρα πορεία του επικρατώντας εύκολα της Λαμίας στο Χαλκιοπούλειο για την 17η αγωνιστική. Η γηπεδούχος ομάδα αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην υποδοχή (9 άσσους ο ΠΑΟ)  απο το φοβερό σερβίς των "πρασίνων" με αποτέλεσμα να ολοκληρώσει τον αγώνα με μόλις 22% αποτελεσματικότητα στην επίθεση (42% οι φιλοξενούμενες) και ουσιαστικά ο αγώνας είχε ενδιαφέρον μόνο στις αρχές του 2ου σετ.

Εκεί το 1-3 του ΠΑΟ έγινε 6-6 με την Λαμία να παίρνει το προβάδισμα μέχρι το 8-7 που έγινε 8-8 με μπλοκ και την Παπαφωτίου να πηγαίνει στο σερβίς διαμορφώνοντας το σκορ στο 8-16 και στην κατάκτηση του σετ με 17-25. Στο δε τρίτο σετ ο ΠΑΟ ξεκίνησε μ' ένα γρήγορα 5-0 και καθάρισε εύκολα το σετ με 13-25 και εξασφάλισε άνετα το τελικό 3-0.

Πρώτη σκόρερ του Παναθηναϊκού ήταν η Γκρόθες με 11 πόντους ενώ ο Απόστολος Οικονόμου βρήκε την ευκαιρία να κάνει ροτέϊσον και να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλες της αθλήτριες ενόψει του ντέρμπι κυπέλλου με τον Ολυμπιακό.

Η γνώμη του πάγκου

Απόστολος Οικονόμου (Προπονητής Παναθηναϊκού):
«Συγχαρητήρια στις κοπέλες γιατί παρά τα προβλήματα που είχαμε με τον κορονοϊό που μας δημιούργησε θέμα και στις προπονήσεις, δείξαμε σοβαρότητα και πήραμε το αποτέλεσμα που θέλαμε. Δείχνουμε ότι έχουμε καλό αγωνιστικό ρυθμό, ενόψει και του αγώνα κυπέλλου της Τετάρτης».

Ηλίας Αγγέλης (Προπονητής Λαμίας): «Πολύ κακή εμφάνιση για εμάς. Ο Παναθηναϊκός ήταν σοβαρός, μας πίεσε στο σερβίς και δεν μπήκαμε ποτέ στο παιχνίδι. Κακή παρένθεση που πρέπει να αφήσουμε πίσω γιατί έχουμε συνεχόμενα παιχνίδια».

Διαιτητές: Χλωρός, Μαυράκης, Παρατηρητής: Παναγής, Επόπτες: Καλαντζής, Στάικος, Γραμματεία: Τσάβου.

1ο σετ: 4-8, 7-16, 11-21, 12-25
2ο σετ: 8-7, 8-16, 10-21, 17-25
3ο σετ: 4-8, 8-16, 12-21, 13-25

*Οι πόντοι του ΑΟ Λαμίας προήλθαν από 2 άσσους, 21 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και του Παναθηναϊκού προήλθαν από 9 άσσους, 32 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (12-25, 17-25, 13-25) σε 63'

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ 2013 (Ηλίας Αγγέλης): Κουντουρά 3 (2/3 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 1 (1/11 επ., 21% υπ. - 14% άριστες), Περέιρα 10 (9/37 επ., 1 μπλοκ), Καστίγιο 5 (4/17 επ., 1 άσσος, 43% υπ. - 33% άριστες), Αραούχο 2 (1/10 επ., 1 μπλοκ), Γιαννέλου 2 (2/4 επ.) / Κακουράτου (λ, 38% υπ. - 38% άριστες), Δάρδα, Κοντονάσιου 1 (1 άσσος), Νούσια 2 (2/12 επ., 18% υπ. - 0% άριστες).