1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer
Σφάλμα
  • JUser: :_load: Αδυναμία φόρτωσης χρήστη με Α/Α (ID): 48
24-10-2016 11:49

Πρωταθλήτρια κόσμου η εκπληκτική Σάντα Κρουζέιρο, 3-0 την Ζενίτ Καζάν

Την καλύτερη της εμφάνιση πραγματοποίησε η Σάντα Κρουζέιρο στον τελικό του Παγκοσμίου Συλλόγων απέναντι στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ζενίτ Καζάν, την οποία και νίκησε με 3-0 για να κατακτήσει για 2η συνεχόμενη φορά το τρόπαιο!

 Με τον Εβάντρο Γκιέρα να οδηγεί τους βραζιλιάνους στην επίθεση με 14 πόντους και τον MVP του τελικού Γουίλιαμ Αρχόνα σε ρόλο μαέστρου η Κρουζέιρο πραγματοποίησε το τέλειο παιχνίδι, απέναντι στην ρώσικη αρκούδα.

Τρίτη θέση η Τρεντίνο:

Μετά από έναν συγκλονιστικό μικρό τελικό που κρίθηκε στο τάι μπρέικ, η Τρεντίνο νίκησε με 3-2 (25-22, 23-25, 25-23, 29-31, 17-15) την Μπολιβάρ και κατέκτησε την 3η θέση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Συλλόγων.

Τα ατομικά βραβεία:

Καλύτερος πασαδόρος: Σιμόνε Τζιανέλι (Τρεντίνο)
Καλύτερος διαγώνιος: Εβάντρο Γκιέρα (Σάντα Κρουζέιρο)
Καλύτεροι ακραίοι: Γιοάντι Λεάλ (Σάντα Κρουζέιρο), Γουιλφρέντο Λεόν (Ζενίτ)
Καλύτεροι Κεντρικοί: Πάμπλο Κρερ (Μπολιβάρ), Άρτεμ Βόλβιτς (Ζενίτ Καζάν)
Καλύτερο λίμπερο: Σέρτζιο Νογκουέιρα (Σάντα Κρουζέιρο)
MVP: Γούλιαμ Αρχόνα (Σάντα Κρουζέιρο)

ΤΕΛΙΚΟΣ
Κρουζέιρο - Ζενίτ Καζάν 3-0 (25-21, 25-23, 25-15)

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ
Μπολιβάρ - Τρεντίνο 2-3 (22-25, 25-23, 23-25, 31-29, 15-17)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ 

22/10 
Ζενίτ Καζάν - Τρεντίνο 3-0 (25-18, 25-23, 25-18)
Κρουζέιρο - Μπολιβάρ 3-1 (21-25, 25-15, 25-15, 25-19)

Δείτε το πρόγραμμα 

Α ΟΜΙΛΟΣ

18/10
19.00 Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) - Τάλα Ελ Γκέις (Αίγυπτος) 3-0 (25-14, 25-19, 25-15)

19/10
00.30 Κρουζέιρο (Βραζιλία) - Τάισκουνγκ Μπανκ (Κινεζική Ταϊπέι) 3-0 (25-10, 25-16, 25-13)

20/10
00.00 Κρουζέιρο (Βραζιλία) - Τάλα Ελ Γκέις (Αίγυπτος) 3-0 (25-18, 25-20, 25-15)
20.00 Τάλα Ελ Γκέις (Αίγυπτος) - Τάισκουνγκ Μπανκ (Κινεζική Ταϊπέι)  1-3 (25-23, 20-25, 14-25, 23-25)

21/10
01.00 Κρουζέιρο (Βραζιλία) - Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) 3-1 (25-20, 20-25, 26-24, 25-20)
22.30 Ζενίτ Καζάν (Ρωσία) - Τάισκουνγκ Μπανκ (Κινεζική Ταϊπέι) 3-0 (25-22, 25-16, 25-17)

Βαθμολογία 
1. Κρουζέιρο 9β (3-0 νίκες, 9-1 σετ)
2. Ζενίτ 6 (2-1 νίκες, 7-3 σετ)
3. Τάιτσουνγκ  3 (1-2 νίκες, 3-7 σετ)
4. Τάλα Ελ Γκέις 0 (0-3 νίκες, 1-9 σετ)


Β ΟΜΙΛΟΣ
18/10
20.00 Μίνας (Βραζιλία) - UPCN (Αργεντινή) 0-3 (22-25, 18-25, 18-25)

19/10
19.00 Μπολιβάρ (Αργεντινή) - UPCN (Αργεντινή) 3-1 (33-31, 22-25, 30-28, 27-25)
21.30 Τρεντίνο (Ιταλία) - Μίνας (Βραζιλία) 3-0 (25-23, 25-19, 25-23)

20/10
22.30 Τρεντίνο (Ιταλία) - Μπολιβάρ (Αργεντινή) 3-1 (25-18, 23-25, 25-17, 25-19)

21/10
20.00 Μπολιβάρ (Αργεντινή) - Μίνας (Βραζιλία) 3-1 (18-25, 25-19, 25-19, 25-22)

22/10
01.00 UPCN (Αργεντινή) - Τρεντίνο (Ιταλία) 0-3 (24-26, 19-25, 23-25)

Βαθμολογία 
1. Τρεντίνο 9β (3-0 νίκες, 9-1 σετ)
2. Μπολιβάρ 6β (2-1 νίκες, 7-5 σετ)
3. UPCN 3β (1-2 νίκες, 4-6 σετ)
4. Μίνας 0β (0-3 νίκες, 1-9 σετ)

Find us on Facebook

ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ