08-05-2015 00:16

Αγκαλιά με την πρόκριση η Ρεξόνα

Η λίμπερο, Φαμπιάνα, σάρωσε όλο το γήπεδο και η επίθεση λειτούργησε με πολλές επιλογές για να πάρει η βραζιλιάνικη Ρεξόνα τη νίκη με 3-1 (30-28, 25-22, 33-35, 25-22) απέναντι στην οικοδέσποινα, Βολερό στον αγώνα για τη 2η αγωνιστική του Α ομίλου στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα συλλόγων γυναικών.
Έτσι οι Βραζιλιάνες, το μόνο που χρειάζονται είναι έναν βαθμό στον αυριανό αγώνα απέναντι την Δομινικανή Μίραντορ για να πανηγυρίσουν την πρόκριση στους ημιτελικούς.

Ακόμα και όταν η μπάλα... έκαιγε οι Βραζιλιανες ήταν καλύτερες. Στο πρώτο σετ και έχοντας επιβιώσει από 6 σετ μπολ της Βολερό, η Τζιοβάνα Γκασπαρίνι μπήκε αλλαγή και πήρε άσσο πριν η Ναταλία Περέιρα σταματήσει με μπλοκ την Ολέσια Ρίκλιουκ για το τελικό 30-28. Και ο Μπεναρντίνιο είχε περισσότερες λύσεις στον πάγκο που προσέφεραν τα μέγιστα. Η Βολερό πάλεψε και πήρε το τρίτο σετ, αλλά και πάλι στο τέλος του τέταρτου, ήταν οι Βραζιλιάνες που φάνηκαν πιο δυνατές.